פרשנות |

ליצמן מצפצף על בריאות הציבור - ונותן מתנה אדירה לפיליפ מוריס

החלטתו של שר הבריאות לפטור את הסיגריה האלקטרונית אייקוס מכל מגבלה, התקבלה בניגוד לעמדת היועמ"ש, הצהרות של משרד הבריאות, דעת אנשי המקצוע והסטנדרט העולמי ■ משרד הבריאות: "החלטה בנושא תתקבל בהתאם להחלטת ה-FDA" ■ פיליפ מוריס: "נמשיך לפעול כחוק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ההודעה הלקונית שהוציא משרד הבריאות בשבוע שעבר מסתירה את העובדה המצערת ששר הבריאות, יעקב ליצמן, מצפצף על בריאותם של אזרחי ישראל ועל חובתו להגן עליהם, וגורר אתו אל הבור הזה את הפקידות הבכירה והמקצועית של משרד הבריאות.

על פי ההודעה, עד להכרעת ה–FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) בנושא לא יחולו כל מגבלות על אייקוס (IQOS), הסיגריה האלקטרונית החדשה של פיליפ מוריס, שהתחילה להימכר בישראל. זאת, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, היועצת המשפטית של משרד הבריאות, ההסתדרות הרפואית, איגוד רופאי הריאות והאגודה למלחמה בסרטן, ואפילו בניגוד להצהרות רשמיות ופומביות של המשרד עצמו מהזמן האחרון.

ההחלטה מדברת על כך שהמגבלות החלות כיום על מוצרי טבק, שכוללות בין היתר מגבלות בפרסום ושיווק, מגבלות שימוש במקומות ציבוריים ודיווח על הרכב המוצרים, יחולו גם על סיגריות אלקטרוניות. החלק השני של ההודעה הוא הבעייתי: על אייקוס, מוצר הדגל החדש של ענקית הסיגריות פיליפ מוריס — שהוא סיגריה שמבוססת על אידוי טבק ולא על שריפתו — לא תחול רגולציה. "בתחום זה עדיין לא גובשה רגולציה עולמית ברורה ובפרט על ידי ה–FDA הדן בנושא בימים אלה", נכתב בהודעה, "הוחלט להמתין להכרעת ה–FDA בנושא".

המשמעות של ההודעה: פיליפ מוריס, חברת הטבק השנייה בגודלה בעולם, מקבלת מתנה אדירה ממשרד הבריאות — אפשרות לשווק את הסיגריה החדשה שלה בלי מגבלות על פרסום, בלי מגבלות הנוגעות לשימוש במקומות ציבוריים ואולי גם בלי מיסוי. חדירה נוחה, נעימה וקלילה לשוק הישראלי בחסות משרד הבריאות.

"מדיניות המשרד מסכנת באופן מיידי את בריאות הציבור בישראל", אומרים בהסתדרות הרפואית בהודעה חריפה ביותר שהוציאו בתגובה לדברים בשבוע שעבר, ובצדק: פיליפ מוריס רשאית כעת למכור את הסיגריה החדשה והמזיקה (גם על פי פרסומי החברה עצמם) למי שתרצה ואיך שתרצה, אפילו לילדים. המשתמשים יכולים להשתמש בסיגריה בכל מקום ציבורי: באוטובוס, ברכבת, בקולנוע ובבתי קפה. ההשקעה העצומה של החברה בלובינג ויחסי ציבור בישראל בשנה האחרונה הוכחה כהצלחה גדולה: הרגולטור התכופף, מעל ומעבר לכל דמיון. שר הבריאות נשכב על הגדר ועקף את הוראות היועץ המשפטי לממשלה עבור החברה.

"ניסוי בבני אדם"

סיגריית אייקוס. ההשקעה העצומה של החברה בלובינג בישראל הוכחה כהצלחהצילום: בלומברג

המדיניות של משרד הבריאות בעניין לא היתה עקבית, בלשון המעטה. לפני חודש וחצי בלבד הכריז המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בדיון בנושא בכנסת כי מבחינת המשרד, אייקוס הוא מוצר טבק לכל דבר. "אפשר יהיה להחיל עליו מיידית את החוק הנוכחי", אמר גרוטו. בהזדמנות אחרת, בתגובה לידיעה ב–TheMarker בנושא, הכריז משרד הבריאות במלים ברורות: "המשרד תומך בהגדרת המוצר כ'מוצר טבק' והחלת הרגולציה של מוצרי הטבק על המוצר, וכן בתשלום מס בהתאם. הנושא נמצא בבחינה ועבודת מטה מול משרד המשפטים". אז מה קרה בין ינואר לשבוע שעבר, שגרם למשרד לשנות לחלוטין את עמדתו בצורה כזאת? האם משרד המשפטים תקע מקלות בגלגלים?

מתברר שלהפך. המשפטנים הבכירים במדינה דווקא חד־משמעיים בעניין, וקובעים שיש להחיל על האייקוס את כל הכללים, המסים והמגבלות החלים על סיגריות רגילות. כך סבורה היועצת המשפטית של משרד הבריאות, מירה היבנר־הראל, וכך סבור גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי. היבנר־הראל הבהירה לפני כחודש במכתב ששיגרה לנזרי כי אייקוס "דומה ביותר לסיגריה רגילה מבחינת כלל המרכיבים המצדיקים את הגבלתו, ובהם הנזק המוכח לבריאות, החשש להתמכרות בשל החשיפה לניקוטין, הפגיעה בבריאות הסובבים וכן הפגיעה במאבק להפסקת העישון". נזרי, מצדו, מקבל את הפרשנות של משרד הבריאות וקובע כי היא "ראויה וסבירה", וכי גם לדעת היועץ המשפטי לממשלה יש להחיל על המוצר את המגבלות הקשורות לסיגריות.

גם לאנשי המקצוע, הרופאים שמתמודדים עם נזקי העישון, ברור מה צריך לעשות. בחודשיים האחרונים הם זועקים בהודעות יוצאות דופן בחריפותן כי החדרת אייקוס לשוק בלי מגבלות ובלי רגולציה היא "ניסוי בבני אדם", לא פחות.

רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית מתריעים בשבועות האחרונים, בסדרת מכתבים, כי "פיליפ מוריס, שמוצריה הרגו מיליוני בני אדם פתח בקמפיין תקשורתי גלוי וסמוי ובמערכת יחסי ציבור מושקעת להחדרת סיגריות חדשות לישראל… הכנסת מוצר חדש לשוק בישראל, שמשווק על ידי חברות הטבק באגרסיביות, הוא מצב חירום מבחינת בריאות הציבור". בנוסף הדגישו הרופאים כי עדיין לא ידוע מה מידת הנזק של הסיגריות החדשות: "יש מעט מחקרים על המוצר, וחלקם בוצעו או מומנו על ידי חברות הטבק ולכן מוטלים בספק".

קודם משווקים, ואחר כך רגולציה

סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

ליצמן תולה את ההחלטה שלו שלא להגדיר את הסיגריה החדשה כ"מוצר טבק" בכך שב–FDA עדיין לא התקבלה החלטה, אך "שוכח" דבר אחד חשוב: בארה"ב אייקוס נאסר לשימוש באופן מוחלט עד לקבלת ההחלטה של ה–FDA. בישראל, לעומת זאת, משרד הבריאות החליט לעשות בדיוק ההפך: קודם משווקים, ואחר כך חושבים על רגולציה.

בהסתדרות הרפואית ובאגודה למלחמה בסרטן החריפו בסוף השבוע את הטון, וקבעו כי ההחלטה היא "מדיניות מופקרת של היעדר רגולוציה על מוצר טבק חדש ומסוכן". הארגונים מציינים כי "כפי שהזהרנו, כבר נקבעות עובדות בשטח. המוצר משווק בצורה אגרסיבית, ללא כל פיקוח וללא רגולציה, במיוחד באינטרנט ובטלפונים ניידים — שם נמצאים בעיקר צעירים. ההגבלה לכאורה, לגיל 18, אף מושכת עוד יותר את הצעירים המעוניינים במותגים למבוגרים בלבד".

בהחלטה שלא להטיל כל רגולציה על אייקוס, ישראל שמה את עצמה במקום ייחודי, או ליתר דיוק מבודד, בעולם המערבי: בארה"ב אייקוס עדיין נאסר לשיווק; ביפן, שם אייקוס שווק לראשונה בעולם, הוא מוגדר כמוצר טבק; גם הונג קונג הכריזה על אייקוס כמוצר טבק לכל דבר; ניו זילנד הלכה צעד קדימה ואסרה כליל על מכירת המוצר בשטחה; ואוסטרליה בוחנת את האפשרות להנהיג מדיניות דומה. האיחוד האירופי דורש כי על מוצרי עישון חדשים כמו אייקוס תחול שורת מגבלות לפני שיווק המוצר ובמהלכו. למעשה, ישראל היא כנראה המדינה היחידה במערב, נכון להיום, שבה המחוקק אינו מטיל שום מגבלה על שיווק המוצר.

קשה להפריד בין המחדל הזה לבין חשיפת העיתונאי חיים ריבלין בערוץ 2 על פגישותיהם של ליצמן ואנשי משרדו עם אנשי פיליפ מוריס העולמית, שהגיעו כדי לוודא כי האייקוס יזכה לנחיתה רכה בישראל. ספק אם הם עצמם האמינו כמה רכה היא תהיה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "בניגוד לרגולציה בישראל, הרגולציה האמריקאית מחייבת אישור לכל מוצר חדש. שם יש גם מנגנון אישור של ה–FDA על סיגריות רגילות, מה שבישראל לא קיים. לפיכך קבע השר כי ההחלטה בנושא תתקבל לאחר ובהתאם החלטת ה–FDA". לגבי התנגדות היועצים המשפטיים של משרד הבריאות וסגן היועץ המשפטי לממשלה, נמסר מהמשרד כי "החלטת השר ברורה: לכשתתקבל החלטת ה–FDA נתאים עצמנו לכך. בשלב זה לא התקבלה החלטה בנידון". לגבי התנגדות האיגודים המקצועיים ורופאי הריאות, נמסר כי "קולם נשמע בהחלט. כאמור, החלטה סופית בנושא תתקבל עם החלטת ה–FDA".

מפיליפ מוריס נמסר: "אייקוס מיועדת אך ורק למעשנים בגירים ולא למי שאינו מעשן או מבקש להפסיק. מחקרים מדעיים מראים כי אייקוס מביאה להפחתה ממוצעת של כ–90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא לאייקוס עשוי להציג פחות סיכון לנזק מאשר המשך עישון סיגריות.

"עם זאת, ולאור גישתה האחראית של החברה, מצוין על המוצר במפורש כי הוא מזיק לבריאות וממכר. אייקוס הושק כבר בכ–20 מדינות, ויותר ממיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו. פיליפ מוריס תמשיך לפעול לפי החוק והדין הקיים, כפי שעשתה עד כה, ולשווק את המוצר באופן אחראי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"