נכנס לרשימה השחורה של משרד המשפטים |

משרד הבריאות מסרב לפרסם את הסדרי ניגוד העניינים שלו

ב-2015 ביקשה עמותת הצלחה ממשרדי הממשלה את הסדרי ניגוד העניינים שנחתמו בהם ■ משרד הבריאות לא השיב לפניות החוזרות - והתעלם גם מבקשה אישית מצד משרד המשפטים ■ משרד הבריאות: "הפנייה בטיפול"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות, שנציגיו מרבים לדבר על מחויבותם לשקיפות, צורף באחרונה לרשימה המפוקפקת של רשויות המפרות את חוק חופש המידע. רשויות אלה התעלמו מהנחיותיו המפורשות של משרד המשפטים, אשר שלח אליהן רשימת ליקויים שנמצאו בהתנהלותן בכלל ובתחום השקיפות בפרט.

סנקציה זו מצד משרד המשפטים היא מעין שיימינג ממשלתי מביך - אך חסר שיניים. משרד הבריאות נכנס לרשימה בשבוע שעבר, לאחר שסירב למסור במשך יותר משנה את הסדרי ניגוד העניינים של בכיריו.

עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה פנה בספטמבר 2015 למשרד הבריאות וביקש לקבל לידיו את הסדרי ניגוד העניינים שנחתמו בחמש השנים האחרונות במשרד הבריאות. מן הגיש בקשה זהה גם למשרד ממשלה אחרים, אך בעוד שמשרדי האוצר, הכלכלה, החינוך, משרד ראש הממשלה ואחרים השיבו לבקשה והעבירו את הסדרי ניגוד העניינים ואף פירסמו אותם - משרד הבריאות לא טיפל בפנייתו של מן במשך חודשים רבים.

גם לאחר שמן פנה ליחידה הממשלתית הממונה על חופש המידע המשרד המשפטים - ולאחר פניות מטעם משרד המשפטים למשרד הבריאות - המשיכו במשרד הבריאות לספק הסברים ותירוצים לדיחוי בהגשת המידע, מבלי להגישו.

על פי חוק חופש המידע, רשות ציבורית אמורה להשיב לבקשות חופש מידע בתוך פרק זמן שלא יעלה על 30 יום ממועד הבקשה הראשונית, עם אפשרות להארכה מקסימלית של 90 יום נוספים במקרים חריגים.

באוגוסט 2016, כמעט שנה ממועד הגשת הבקשה המקורית, קיבל מן הודעה מעו"ד מוחמד קדח מהיחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, שלפיה תלונתו על אי־מתן מענה נמצאה מוצדקת, וכי משרד המשפטים הורה למשרד הבריאות לתקן את הליקוי ולמסור למן את המידע עד 15 באוגוסט, אך משרד הבריאות לא השיב גם לפנייה זו.

בשלב זה פנתה ראש היחידה לחופש המידע, רבקי דבש, במכתב אישי למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ושאלה מדוע לא קוימה הנחייתה. ואולם אפילו פנייה אישית זו לא הובילה לחשיפת המידע המבוקש.

עו"ד אלעד מןצילום: תומר אפלבאום

"מדובר בהליך מורכב מבחינה טכנית"

איך ניתן להסביר את ההתעלמות של משרד הבריאות מחובתו להשיב לבקשות לפי חוק חופש המידע? במשרד משיבים: "משרד הבריאות מחויב לקידום השקיפות ומשקיע בתחום זה משאבים רבים. מדי שנה המשרד מקבל יותר מ-850 פניות חופש המידע, מספר גבוה בהרבה בהשוואה למשרדי ממשלה אחרים. כדי לתת מענה שלם, משרד הבריאות הוא המשרד הראשון שמינה ממונה חופש מידע במשרה מלאה שהתחילה את תפקידה במשרד הבריאות לפני כשבועיים. לא כל בקשת מידע דומה לקודמתה ויש בקשות המצריכות מידה רבה יותר משמעותית של השקעת משאבים, כפי שמדובר בפנייה זו.

"לעניין הסדרי ניגודי העניינים - כחלק מהמחויבות של המשרד לשקיפות, אנו פועלים לפרסום הסדרי ניגוד העניינים של עובדי המשרד. הליך איתור ובחינת הסדרי ניגוד עניינים הוא מורכב מבחינה טכנית. לאחר שהבקשה לקבל את הסדרי ניגוד העניינים תוחמה באוגוסט האחרון לעובדים בדירוג מסוים, אגף משאבי אנוש פועל לעבור על עשרות תיקי נייר של עובדיו כדי לאתר את המידע המבוקש. כמו כן, מנכ"ל המשרד פירסם את הסכם ניגוד העניינים שלו באופן פתוח לציבור - בפרופיל הפייסבוק האישי שלו".

בתגובה לשאלת TheMarker אם טופסי ניגודי העניינים שלא נמסרו עד כה צפויים להתפרסם, מסר המשרד תשובה לא מתחייבת: "הטיפול בפנייה נמצא בשלבים מתקדמים של עבודת המטה. החלטה סופית בנוגע לאופן הסדרי ניגוד העניינים תתקבל לאחר סיום הטיפול בהתנגדויות למסירתם, ככל שיהיו, לפי חוק חופש המידע".

בתגובה להודעת משרד הבריאות אמר מן: "עצוב לגלות פעם נוספת כי בכל הקשור למשרד הבריאות, חופש מידע ושקיפות, קיים פער משמעותי בין הרצוי למצוי. הנימוקים וההסברים - שלא לומר התירוצים - שמביא המשרד בתגובתו אינם ייחודיים רק לו, ובכל זאת מרביתם המכרעת של משרדי הממשלה הצליחו לעמוד במשימה של מסירת החומר תוך תקופה קצרה בהרבה". לדבריו, "אין לקבל מצב שבו משרד מרכזי וחשוב מפר באופן מתמשך את הוראות החוק ומתעלם מדרישות פנים ממשלתיות לתיקון הליקויים. בכוונת עמותת הצלחה לעתור נגד המשרד אם החומר לא יועבר מיידית. ככל הנראה יהיה צורך בצו שיפוטי שילווה בחיוב בהוצאות הולמות כדי להעביר את המסר הנחוץ על חשיבות קיום החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות