דואגים לכיס של חברות הסיגריות או לבריאות שלנו? החוק שיעשה סוף לניגוד העניינים

ההצעה שהוגשה על ידי יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ אלאלוף, ח"כ יעל גרמן וח"כים נוספים באה למנוע מצב שבו לוביסטים מייצגים ביד אחת חברות טבק - וביד השנייה גופי בריאות מובילים ■ ההסתדרות הרפואית: "נעזוב את משרד הלובינג שלנו - אם הוא ימשיך לעבוד עם חברות סיגריות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חפיסות סיגריות מלבורו
צילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הצעת חוק שהוגשה אתמול (ב') על שולחן הכנסת עשויה לשנות את פני ענף הלובינג בישראל ולשים סוף לייצוג של בעלי אינטרסים סותרים על ידי אותם לוביסטים. על פי הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), יעל גרמן (יש עתיד), סתיו שפיר (עבודה), עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ), ייאסר על לוביסטים לייצג לקוחות בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין. בנוסף, סעיף בהצעת החוק מוקדש באופן ספציפי לתחום הבריאות.

על פי הסעיף, גופים מתוקצבים העוסקים בבריאות (דוגמת קופות חולים, בתי חולים וכו') יידרשו לדווח לשר הבריאות בכל שנה מי הם הלוביסטים שלהם, כולל שמות לקוחותיו הנוספים של אותו הלוביסט. אם יחליט שר הבריאות כי הלוביסט מייצג במקביל "גם אינטרס שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבריאות הציבור", יוכל להורות לגוף הבריאות להפסיק לאלתר את ההתקשרות עמו.

ח"כ אלי אלאלוף בוועדת העבודה והרווחה, השנהצילום: אמיל סלמן

הרקע להצעת החוק הוא העובדה שלוביסטים בישראל מייצגים במקביל חברות טבק, שאחראיות למותם של כ-8,000 איש בשנה מנזקי העישון, וגופי בריאות שאמורים לטפל בנפגעי העישון. כך למשל, חברת הלובינג פוליסי, שמייצגת כבר עשרות שנים את ענקית הטבק פיליפ מוריס - יצרנית מרלבורו, פרלמנט, נקסט ו–L&M - מייצגת באותו הזמן גם את מכבי שירותי בריאות, אסותא, איגוד חברות התרופות בהתאחדות התעשיינים (המייצג בין השאר את טבע, אוניפארם ופריגו), ועוד. גם חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג מייצגת מצד אחד את חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר, וביד השנייה גופים כמו ההסתדרות הרפואית, האגודה לזכויות החולה, קופת חולים מאוחדת, מגן דוד אדום ועוד.

ההסתדרות הרפואית מסרה בתגובה לפניית TheMarker כי "אנחנו בדיון אתם (חברת הלובינג "גלעד לובינג" - ר.ל.ג), ולא נמשיך בשיתוף הפעולה עמם ככל שהם ימשיכו לעבוד עבור חברות הסיגריות".

לדיון שנערך בנושא בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות לפני פחות מחודש, לא הגיע אף אחד מגופי הבריאות כדי להסביר מדוע הוא ממשיך לעבוד עם לוביסטים שמייצגים חברות טבק. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, אמר אז כי "זה אבסורד, זה ממש ציני. ביד אחת נלחמים למען בריאות האזרחים, וביד השנייה מוכרים להם רעל כדי שימותו". אלאלוף גם הודיע כי יקדם חוק שיאסור על גופי בריאות להיות מיוצגים על ידי גורמים המקדמים במקביל פעולות שמזיקות לבריאות - וכעת הוא מקיים את החלטתו. העובדה שאת החוק מוביל יו"ר ועדת הבריאות שהוא גם חבר קואליציה, מעלה את הסיכויים של הצעת החוק לעבור, ובכל מקרה, יהיה מעניין לראות כיצד יצביעו חברי הכנסת בעניין.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מלבד הפגם המוסרי הקיים בכך שגופי בריאות מיוצגים על ידי אותה חברת לובינג המקדמת אינטרסים של חברות טבק האחראיות לחולי ולמוות של רבים מלקוחותיהם, המשך המצב הנוכחי מהווה ניגוד עניינים של ממש בפעולת השדלנים אשר הפכה מזמן לחלק משפיע ומרכזי בעבודת הכנסת...כך (עם קבלת החוק - ר.ל.ג) יוטבו תהליכי קבלת ההחלטות ויצומצם החשש להשפעות זרות ולהטיות בהחלטות והכרעות של חברי הכנסת ועובדי הממשלה".

ח"כ יעל גרמן, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

"ציפינו שגם קופות החולים וגם ההסתדרות הרפואית יפנו ללוביסטים שלהם ויגידו להם לקבל החלטה - או אנחנו או הם, אבל הם לא עשו את זה, ולכן יו"ר הוועדה ואנחנו הגענו למסקנה שאם זה לא קורה וולונטרית - צריך שיהיה פה חוק", אומרת יוזמת הצעת החוק, ח"כ יעל גרמן. לדבריה, "לא מדובר רק על חברות טבק אלא על בעלי אינטרסים סותרים שמיוצגים על ידי אותם לוביסטים. יש נבחרי ציבור שמופיעים בפניהם לוביסטים שמדברים איתם על נושא מסוים אך לא מגלים להם שהם מייצגים גם את האינטרס המנוגד. יש פה הטעיה וצריך להפסיק אותה".

הצעת החוק היא תוצאה של מאבק נחוש שמנהלת העמותה לדמוקרטיה מתקדמת בחודשים האחרונים. בתחילה פנתה העמותה לגופי הבריאות השונים כדי ליידע אותם כי משרדי הלובינג שלהם מייצגים גם חברות טבק, תוך תקווה כי הגופים יפסיקו את ההתקשרות עם אותם לוביסטים. בפועל, רק עמותה אחת עשתה זאת - העמותה הישראלית לסרטן הריאה.

לדברי מייסד העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, "מדובר בחקיקה שאנו ניגשים אליה בעצב וכמפלט אחרון. זו חקיקה כנגד הנהלות מוסדות בריאות שפשטו רגל מבחינה מוסרית. כשהתחלנו ליידע לגבי הסוגיה לא העליתי בדעתי שנצטרך להגיע למצב של קידום חקיקה. היייתי בטוח שתוך שבוע-שבועיים הנהלות גופי הבריאות הללו יקבלו את ההחלטה המתחייבת מצו מצפונם. לצערי טעיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי