"לתקוע סכין בגב": מלחמת הרופאים - ואיך קשור לזה שופט בית המשפט העליון?

השופט מזוז אמר בדיון בעתירתה של איריס לוונשטיין כי הניהול הוא "עקב אכילס" של מערכת הבריאות ■ רחמימוב בתלונה על מזוז: "זו הכללה חסרת אחריות" ■ אידלמן לרחמימוב: "סיכנת את המלחמה הקריטית על עתיד הרפואה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה
ד"ר נמרוד רחמימוב, יו"ר ארגון רופאי המדינה צילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מלחמת כל בכל בהסתדרות הרפואית: יו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר נמרוד רחמימוב, הגיש בשבוע שעבר לנציב תלונות הציבור על שופטים, הפרופ' אלעזר ריבלין, תלונה נגד לא אחר מאשר שופט בית המשפט העליון, מני מזוז.

רחמימוב מתלונן על אמירתו של מזוז לפיה הניהול המקצועי הוא "עקב אכילס של מערכת הבריאות". בהסתדרות הרפואית נדהמו מהצעד של רחמימוב, שמצטייר שם כגול עצמי מהדהד. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, שיגר מכתב נזעם לרחמימוב והאשים אותו כי הוא "תוקע סכין" בגבה של ההסתדרות הרפואית, כדי לצבור "נקודות אישיות במאבק טקטי", כדבריו, והוסיף כי המאבק הינו "אחד הנושאים החשובים ביותר שעל סדר יומנו".

צילום: אתר בתי המשפט

הקביעה של מזוז נאמרה בדיון שהתנהל בחודש שעבר בבג"צ במסגרת העתירה של מנהלת קרן המחקרים של בית החולים וולפסון, איריס לוונשטיין, הדורשת כי יאפשרו לה להגיש מועמדות במכרז לניהול בית החולים - למרות שאינה רופאה.

מזוז הביע את מורת רוחו מטיעוני המדינה וההסתדרות הרפואית כנגד מינוי מנהל שאינו רופא בבתי החולים, ובין השאר טען כי "במדינת ישראל אין הוראה שקובעת שמנהל בית חולים צריך להיות רופא. אם כך, אין בסיס חוקי לשלול זאת". בעקבות דבריו הנחרצים של מזוז, שהפתיעו מאד את המדינה והפרקליטות, נשקלת האפשרות לגבש מתווה פשרה שיאפשר במקרים מסוימים התמודדות של מי שאינם רופאים על תפקיד מנהלי בתי חולים.

רחמימוב, שכבר שנים רבות מהווה אופוזיציה להנהגת ההסתדרות הרפואית ומוביל קו מיליטנטי של התנגדות לשינויים במערכת הבריאות, הגיש כאמור תלונה נגד מזוז: "אף שלא נטען כך על ידי צד כלשהו בהליך, ובוודאי שלא הובאו ראיות לביסוס מסקנה מרחיקת לכת זו, 'קובע' כבוד השופט כי צד הניהול הוא עקב אכילס של מערכת הבריאות", כותב רחמימוב.

"אמירתו זו של כבוד השופט היא הכללה חסרת אחריות והיא פוגעת במאות רופאים בתפקידי ניהול שונים במערכת הבריאות העושים מלאכתם נאמנה בתנאי תת - תקצוב בלתי אפשריים. יתרה מזאת, בעשור האחרון זכאים להתמודד על תפקידי ניהול רק רופאים שהשלימו התמחות ראשונה באחד ממקצועות הרפואה, התמחות שנייה במנהל רפואי ותואר שני (לפחות) בניהול מאחד המוסדות המוכרים להשכלה גבוהה. אמירה שיפוטית זו של כבוד השופט, ללא תשתית ראייתית כלשהי, מוטב היה לה שלא תאמר".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמןצילום: עופר וקנין

בהסתדרות הרפואית רואים במכתבו של רחמימוב, שנכתב בלי התייעצות עם הנהגת הארגון, פגיעה בניסיון לבלום את המהלך של לוונשטיין. "היושרה האלמנטרית דורשת שבמצב בו עתירת הר"י עודנה תלויה ועומדת, כל התייחסות של ארגון רופאי המדינה תהיה מתואמת עם פורום הסגנים ועם מזכירות הר"י", כותב לו אידלמן במכתב תגובה. לדבריו, "גם אנו קיבלנו במורת רוח רבה את האמירות של כבוד השופט. השאלה הייתה מתי להגיב ואיך. מה שנעשה על ידך הוא תקיעת סכין בגבה של הר"י ובגב כל הרופאים, לרבות מנהלי בתי חולים הנלחמים על אחד מהנושאים החשובים ביותר שעל סדר יומנו".

אידלמן מוסיף כי "בחרת בצבירת נקודות אישיות במאבק טקטי וסיכנת את המלחמה הקריטית על עתידה של הרפואה בישראל".

מההסתדרות הרפואית וארגון רופאי המדינה נמסר: "ההסתדרות הרפואית על כל ארגוניה ואיגודיה סמוכה ובטוחה שאת מערכת הבריאות בישראל מנהלים רופאים שעברו תהליך הכשרה יחודי וממושך המאפשר להם לבצע את תפקידם בתנאי תת-תקצוב ותת-תקנון קשים. בתוך הר"י אין מלחמות, וכמו בכל ארגון דמוקרטי עולות מגוון דעות, לעיתים חלוקות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה