סוף עידן: ההסתדרות נפרדת סופית מקופ"ח כללית

באיחור של שני עשורים, נחתם תקנון שמנתק סופית בין ההסתדרות לנכס ההיסטורי שלה: קופת חולים כללית ■ גם לאומית מתנתקת מההסתדרות הלאומית

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

היסטוריה: שירותי בריאות כללית נפרדת סופית משאריות אחיזתה של ההסתדרות. 22 שנה אחרי חקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי שניתק בין ההסתדרות לבין קופת החולים שבבעלותה, אישר בשבוע שעבר שר הבריאות יעקב ליצמן את התקנון של שירותי בריאות כללית המבטיח לקופה עצמאות מלאה ומבטל למעשה את שארית אחיזתה של ההסתדרות בכללית - באמצעות בחירת דירקטורים.

כיום מכהנים בכללית שמונה חברי דירקטוריון בכללית, שאחד מהם הוא מנכ"ל הקופה, אלי דפס. ועדה ציבורית שתיבחר על ידי נשיא בית המשפט העליון ונגידת בנק ישראל תבחר 3 חברי דירקטוריון ולאחר בחירתם יחדל דפס מלכהן כחבר דירקטוריון. בהמשך, הוועדה הציבורית תמנה שבעה חברי דירקטוריון שיחליפו בהדרגה את כל חברי הדירקטוריון המכהנים, על פי סדר כניסתם לדירקטוריון: שני חברי דירקטוריון בתוך 9 חודשים, שלושה בתוך 6 חודשים נוספים, ועוד שניים בתוך חצי שנה נוספת.

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפסצילום: תומר אפלבאום

חוק ביטוח בריאות ממלכתי שנחקק ב-1994 ונכנס לתוקף שנה לאחר מכן, קבע כי בתוך שנה יאושרו תקנונים חדשים לקופות החולים. ואולם, עד היום ולמרות ניסיונות רבים - חלקם בהידברות וחלקם באמצעות ניסיונות חקיקה, לא אושרו תקנונים לקופות החולים - עד השנה האחרונה.

על פי התקנון הקודם, להסתדרות היתה זכות לנציגות של שליש מתוך 12 חברי דירקטוריון הכללית, אולם עם השנים הלך ופחת מספר חברי הדירקטוריון וההסתדרות נותרה עם שני נציגים בלבד, שאחד מהם אף פרש לאחרונה.

המהלך לאישור התקנון נעשה מתחת לרדאר: בחודשים האחרונים פנתה ההסתדרות לערכאות משפטיות והגיעה עד לבג"ץ בניסיון למנוע את אישור התקנון שמוציא את נציגיה מדירקטוריון הכללית, אך בקשתה נדחתה.

שירותי בריאות כללית (לשעבר קופת חולים כללית) הייתה הארגון המזוהה ביותר עם ההסתדרות עוד מלפני קום המדינה. במהלך השנים שעברו מאז חקיקת החוק שמרה ההסתדרות על פרופיל נמוך בכל הקשור להתערבות בניהול הכללית, אולם בשנת 2007 היה ניסיון של יו"ר ההסתדרות דאז, עופר עיני, למנות ארבעה דירקטורים מטעם ההסתדרות בדירקטוריון הכללית, כתנאי למינוי מנכ"ל חדש לקופה. הניסיון נכשל.

אלי אדמוני, יו"ר הכללית היוצאצילום: דוברות הכללית

בחודשים האחרונים פעלו בכירי משרד הבריאות כדי לקדם את אישור התקנונים, בשיתוף פעולה עם דירקטוריון הכללית ותוך הידברות שקטה עם ההסתדרות, למרות המהלכים המשפטיים בהם נקטה. "אנחנו מאד שמחים שהתהליך הסתיים ושהתקנון אושר. התקנון הזה אומר שכמו כל תאגיד או חברה בורסאית, נציגים מתמנים על ידי גורמים בלתי תלויים, ולאף ארגון אין מעמד מיוחד", אומר יו"ר הכללית, אלי אדמוני. אדמוני עצמו, שמכהן בכיו"ר דירקטוריון בשמונה השנים האחרונות, יוחלף במהלך השנתיים הקרובות, כמו גם כל שאר חברי הדירקטוריון.

לדבריו, בשנים האחרונות הדירקטוריון היה "תקוע" מכיווון שלא ניתן היה למנות דירקטוריון או מנכ"ל חדש בלי תקנון מאושר. "בפועל פעלנו לפי המתווה של התקנון שמאושר כעת, אך נדרשנו לאישור ספציפי לכל מהלך".

במקביל לאישור התקנון החדש של הכללית אושר גם תקנון קופת החולים "לאומית שירותי בריאות", שנפרדת רשמית מהסתדרות העובדים הלאומית.

צילום: דניאל צ'צ'יק

מלאומית נמסר: "לאומית שירותי בריאות היתה הראשונה שהגישה תקנון חדש לאישור השר ואנו מברכים את כבוד שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן על אישור התקנון. זה יום חג ויום היסטורי למערכת הבריאות הישראלית אשר התאימה את תקנוני הקופות לעידן הניהולי המודרני. לאומית כבר יישמה את רוב סעיפי התקנון ועם חתימת השר תשלים בחודשים הקרובים את שנותר".

ממשרד הבריאות נמסר כי "התקנונים החדשים מבוססים על כללים של משטר תאגידי מודרני הכולל חלוקת סמכויות סדורה בין המוסדות השונים של הארגון כולל הדירקטוריון, המועצה וההנהלה של הקופה; כללי כשירות ומינוי של נושאי משרה בכירים וכן מינוי נציגי ציבור ע"י ועדה ציבורית בלתי תלויה הן לדירקטוריון והן לוועדה. התקנונים החדשים גם מבטיחים עצמאות מלאה ואי תלות של קופות החולים במוסדות ההיסטוריים. עוד נמסר מהמשרד כי "שתי קופות החולים יוצאות לדרך חדשה המבטיחה מחויבות מלאה למילוי התפקידים שלהן עפ"י חוק ביטוח בריאות ממלכתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?