שופטי בג"ץ תקפו ומשרד הבריאות שוקל פשרה בנוגע למינוי מי שאינו רופא לתפקיד מנהל בי"ח

במשרד הבריאות לא צפו את המתקפה של שופטי בג"ץ, שדנו בעתירתה של איריס לוונשטיין לוי במסגרת מאבקה להתמנות למנהלת בית החולים וולפסון ■ השופט מני מזוז: "הניהול הוא עקב אכילס של מערכת הבריאות" ■ בינתיים, המכרזים לניהול וולפסון ואסף הרופא מוקפאים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בי"ח הדסה עין כרם
בי"ח הדסה עין כרם. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

במשרד הבריאות עומדים בימים אלה בפני דילמה לא פשוטה, ויצטרכו להכריע אם להמשיך בקו שמתנגד באופן חד־משמעי למועמדות של מי שאינו רופא לתפקיד ניהול בית חולים, או להקשיב לרוח שעלתה מבג"ץ בחודש שעבר, שלפיה השופטים לא שוללים את הרעיון - ולהציע פשרה שתאפשר התמודדות של אנשים שאינם רופאים על תפקידים כאלה במקרים חריגים.

בזמן הקרוב יידרש משרד הבריאות להגיש תגובה לבג"ץ על טענותיה של איריס לוונשטיין לוי, מנהלת קרן המחקרים של וולפסון, שנחושה להתמודד על ניהול בית החולים אף שאינה רופאה, ועל השאלות שהעלו השופטים.

מה שהתחיל כמאבק כמעט דון קישוטי של לוונשטיין לוי, התפתח למאבק עקרוני ונהפך באופן רשמי לכאב ראש גדול למשרד הבריאות, לאחר ששופטי בג"ץ שדנו בעתירתה של לוונשטיין לוי הטיחו במשרד צרור שאלות שמרמזות כי הם אינם מצדדים בעמדתו, וקינחו בביקורת לא מרומזת על רמת הניהול במערכת הבריאות, שאותה הגדירו כ"עקב אכילס של המערכת".

במה ישראל שונה ממדינות מערביות אחרות שמאפשרות לאנשים שאינם רופאים לנהל בתי חולים? מדוע בראש קופות החולים ומשרד הבריאות עומדים מנהלים שאינם רופאים ובבתי חולים לא? ומה לגבי מחויבות המדינה לשוויון הזדמנויות? - אלו הן חלק מהשאלות ששאלו השופטים, ובראשם השופט מני מזוז, את בא כוח המדינה, עו"ד נחי בן אור.

איריס לוינשטיין לוי מנהלת קרן המחקרים בוולפסון צילום: עופר וקנין

בנוסף, לא חסך מזוז את דעתו השלילית על רמת הניהול במערכת הבריאות. כאשר אמר בן אור כי "מערכת הבריאות הישראלית זוכה למדדים מאוד גבוהים", הגיב מזוז: "לא הניהול שלה, ואדוני יודע זאת היטב. כמי שמלווה את מערכת הבריאות שנים רבות, הצד הזה היה עקב אכילס של מערכת הבריאות".

בינתיים, בג"ץ הקפיא את המכרז בוולפסון עד לקבלת החלטה בעניינה של לוונשטיין לוי. ההקפאה הזאת משפיעה על בית חולים נוסף: גם המנהל של אסף הרופא, ד"ר בני דודזון, היה אמור לפרוש - בדומה למנהל וולפסון - לפני כמה שבועות, אך בממשלה סבורים כי כל החלטה בעניין המכרז בוולפסון תשפיע בהכרח גם על המכרז באסף הרופא - ולכן מקפיאים את שניהם. בשבוע האחרון הוחלט שוב, בפעם השנייה בתוך כמה חודשים, להאריך לתקופה נוספת את כהונתם של מנהלי שני בתי החולים.

בדיון בבג"ץ הפגין מזוז קו תקיף נגד המדינה. "במדינת ישראל אין הוראה שקובעת שמנהל בית חולים צריך להיות רופא. אם כך, אין בסיס חוקי לשלול זאת".

בן אור הדגיש כי המדינה משקיעה רבות בשנים האחרונות בהכשרה ניהולית לרופאים. לדבריו, קיימת עלייה בשיעור המתמחים בניהול, ושינוי הדברים כעת עלול לפגוע במגמה הזאת.

על כך השיב מזוז כי "ככל שהמגמה תתגבר ויהיו רופאים בוגרים מסלולי ניהול, לכאורה הצורך לגייס מנהל בית חולים שאינו רופא ידעך, כי לא יהיה לו יתרון יחסי. למה לשלול מראש?"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות