פרץ את המחסום האקדמי: אסותא יציע לרופאים משרה מלאה בביה"ח

אסותא רמת החייל יסונף לאוניברסיטת בן גוריון, יכשיר סטודנטים לרפואה וייערך בו מחקר ■ באסותא לא מסתירים כי החזון הוא להעביר רופאים מהמערכת הציבורית למשרה מלאה במערכת הפרטית

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
חדר ניתוח בבית החולים אסותא
חדר ניתוח בבית החולים אסותאצילום: ניר קידר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בית החולים הפרטי הגדול בישראל שבבעלות אסותא, אסותא רמת החייל, סונף באחרונה לאוניברסיטת בן גוריון, ויוכל להכשיר סטודנטים לרפואה במסגרת הסבבים שהם מבצעים במהלך לימודיהם. אסותא ניהל מגעים גם עם האוניברסיטה העברית לגבי שיתוף פעולה אקדמי, אך לבסוף חתם על הסכם עם אוניברסיטת בו גוריון.

מדובר במהלך דרמטי, שכן עד היום העובדה שלבית החולים לא היה מעמד אקדמי ולא התקיימה בו הוראה אקדמית היתה בלם משמעותי בפני רופאים שעובדים בבתי חולים ציבוריים בגוש דן — כמו שיבא, איכילוב ובילינסון — מפני מעבר למשרה מלאה במערכת הפרטית. רבים מהם שמרו על משרה מלאה בבית החולים הציבורי וביצעו "השלמת הכנסה" בניתוחים פרטיים אחר הצהריים באסותא.

במשך שנים ניסו במשרד הבריאות למנוע מאסותא לקבל מעמד אקדמי, בדיוק מסיבה זו: החשש כי מחסום משמעותי שמונע זליגה של רופאים מהמערכת הציבורית לפרטית יבוטל. אסותא רמת החייל אמנם לא קיבלה עדיין הכרה אקדמית של המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, ולכן לא תוכל להכשיר מתמחים, אך היא לא נזקקת לאישור כזה בכל הנוגע להוראת סטודנטים.

יו"ר אסותא, פרופ' שוקי שמר, אינו מסתיר כי המטרה שלו היא לגרום לרופאים מבתי החולים הציבוריים לעבור לאסותא במשרה מלאה. "בחזון שלי אני רוצה שרופאים פה (באסותא רמת החייל; רל"ג) יהיו 'פולטיימרים' כמו בבית החולים מאיו קליניק (בית החולים היוקרתי בארה"ב; רל"ג). שיעבדו רק באסותא. כדי שזה יקרה, הם רוצים להתקדם אקדמית, ובשביל זה הם צריכים ללמד סטודנטים. סטודנטים יעברו פה הכשרה והרופאים כאן יצטרכו להקדיש לכך מזמנם החופשי". שמר אומר כי רופאים רבים מקרב אלה שכבר היום עובדים במשרה מלאה באסותא "צמאים ללמד סטודנטים".

במקביל מפתחת אסותא את הצד המחקרי באסותא רמת החייל. "פתחנו לפני חודש מעבדה לביולוגיה מולקולרית שכולה מיועדת למחקר המתקדם ביותר", אומר שמר. "יש לנו את מכשיר ה–PET MRI היחיד בארץ שהוא העתיד של אבחון גרורות ומחלות ממאירות בבני אדם".

כך, בצורה שקטה אך עקבית, אסותא מפרקת את החסמים שמנעו ממנה עד כה להפוך לאלטרנטיבה אמיתית למרבית הרופאים אל מול המערכת הציבורית.

שמר אומר כי גם חוק ההסדרים האחרון, שקבע כי הרופאים יקבלו תשלום דרך בית החולים הפרטי, ולא ישירות מהמטופל, וכי מטופלים יוכלו לבחור מנתחים מרשימות סגורות (ולא לבחור מנתח ולקבל החזר) — משפיע על היחס בין אסותא לבין הרופאים. "השינוי הוריד את כולם למציאות של תשלומים הגיוניים, הכניס איזון בתגמול של הרופאים, מה שגורם לרופאים לרצות לעשות פה יותר מחקר, לפרסם פרסומים מדעיים בעיתונות המקצועית ולהתקדם ברמה האקדמית.

יו"ר אסותא, פרופ' שוקי שמר: "אני רוצה שרופאים יעבדו רק באסותא"צילום: מוטי מילרוד

"לפני זה היתה דיכוטומיה שבה רופאים עבדו בבתי החולים הציבוריים כדי להתקדם ברמה האקדמית ובמערכת הפרטית כדי לקבל שכר גבוה. עכשיו יש קיטון של ההשתכרות בבתי חולים פרטיים, ומצד שני נותנים להם אפשרות להתקדם אקדמית תוך הפניית זמן למחקר. יש גם יותר מחויבות והזדהות עם בית החולים, כשחלק מעבודת הרופא היא מחקר, הוראה ופרסומים".

למעשה, צעד אחר צעד אתם הופכים את אסותא רמת החייל לבית חולים ציבורי.

"אני טוען שנים שאסותא בהווייתה נתנה את הטיפולים שהשלימו את בתי החולים הציבוריים דרך הביטוח המשלים. גם לפני כן, יותר מ–50% מהפעילות באסותא היתה על בסיס טופס 17 (מימון ציבורי; רל"ג) כולל בין היתר דימות, רנטגן, MRI, סיטי וכימותרפיה. עדיין יש לנו גם נפח פרטי. אפשר לומר שאנחנו נהפכים יותר ויותר להדסה ושערי צדק".

אבל עדיין אין לכם מיון, פנימית ויולדות — ליבת בית החולים הציבורי.

"ביקשנו לפני כמה שנים לפתוח חדר מיון, שש מחלקות פנימיות וחדרי לידה — הכל באופן ציבורי — אבל לא קיבלנו אישור. ואז עברנו להתמקד בהקמת אסותא אשדוד.

גם אסותא אשדוד יהיה אוניברסיטאי

בית החולים הציבורי של אסותא, אסותא אשדוד, צפוי להיפתח בעוד כשמונה חודשים, ביוני 2017. ב–40 השנים האחרונות לא הוקם בישראל בית חולים חדש מהיסוד. במרכז אתגר ההקמה עומדת משיכת צוותים רפואיים לבית החולים: כ–250 רופאים, 600 אחיות ובעלי מקצועות בריאות נוספים כמו פיזיותרפיסטים, רוקחים ועובדים סוציאליים.

אחת הבעיות המרכזיות שבהן נתקלו באסותא היא המתמחים. "ביום הפתיחה אנחנו צריכים עשרות מתמחים", מסביר שמר. "הרבה רופאים רוצים להתמחות באשדוד אבל אם כולם יהיו בשנה הראשונה להתמחות — זו תהיה בעיה. לפיכך, הגיעה אסותא להסכם עם בית החולים איכילוב, שבמסגרתו 15 רופאים יתחילו כבר עתה את ההתמחות שלהם באיכילוב, במימון אסותא, ויעברו לאסותא אשדוד לאחר פתיחתו. כך יהיו בבית החולים מתמחים חדשים וותיקים, כמו בבתי חולים אחרים". המתמחים עובדים באיכילוב כ"רופאים על תקניים", כלומר כתוספת, ולא על חשבון, התקנים הקיימים באיכילוב.

"מדובר על מצב שבו כולם מרוויחים", אומרים באסותא. "בית החולים באשדוד יקבל את המתמחים כשהם מנוסים ולאחר שכבר עברו חלק משמעותי ממסלול ההכשרה, איכילוב מקבל מתמחים נוספים מעבר לתקנים שלהם, והמתמחים שרוצים להבטיח את מקום ההתמחות שלהם באשדוד לא יאלצו להמתין בבית עד לפתיחת בית החולים, אלא יתחילו את הליך הכשרתם המקצועי בבית חולים מוביל".

שמר אומר כי הוא מצטער שלא התחילו בתהליך כבר לפני שלוש שנים, ומספר כי לפחות שני בתי חולים נוספים, שיבא ואסף הרופא, נמצאים במגעים עם אסותא לקלוט מתמחים במתכונת זהה.

בחודש שעבר נחתם הסכם שניתן להגדיר כהיסטורי בין אסותא לבין משרד האוצר, שלפיו אסותא תוותר על זכותה להפעיל שר"פ (בחירת רופא בתשלום) בתחומה, ובתמורה תקבל פיצוי של 364 מיליון שקל וכן אישור להפעלת שירותים שלא היו קיימים ברישיון המקורי להפעלת בית החולים: מכשיר PET CT, MRI, יחידת הפרייה חוץ גופית (IVF), שני מכשירי הקרנה, ויחידת צנתורים. בכך הפכה אסותא אשדוד לבית חולים ציבורי באופן מלא, שלא תתקיים בו פעילות פרטית. באסותא מתכננים הקמת מרכז אונקולוגי בבית החולים.

גם אסותא אשדוד יסונף לאוניברסיטת בן גוריון ויוגדר כבית חולים אוניברסיטאי. המשמעות היא שמחלקות בית החולים יספקו שירותי הוראה קלינית לסטודנטים של בית הספר לרפואה בבן גוריון, והאוניברסיטה תעניק מינויים אקדמיים לאנשי צוות מטעם בית החולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"