"כחלון, אל תלכלך לנו את ליצמן - הבייבי של כולנו"

חברות הביטוח מגייסות את הציבור החרדי למאבק ברפורמה של ליצמן וכחלון

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"בימים הקרובים תשמעו קבוצות כוח ואינטרס בוכות ומתלוננות. אל תתרגשו, אלה קבוצות שפשוט מעולם לא נגעו בהן" - כך אמר שלשום שר האוצר, משה כחלון, בישיבת הקבינט הכלכלי־חברתי ביחס לתקציב המדינה וחוק ההסדרים.

במקרה של הרפורמה בבריאות, כחלון צודק חלקית: קופות החולים אכן משמיעות את קולן כנגד ההיטל על הביטוחים המשלימים, משגרות מכתבים, יוצאות לתקשורת וזועקות נגד הצעד המתוכנן בחוק ההסדרים. חברות הביטוח הפרטיות, שההיטל יחול גם עליהן, שומרות על שתיקה תקשורתית - אך פועלות מתחת לפני השטח בניסיון לבטל את ההיטל.

יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי

לפי הסעיף המדובר בחוק ההסדרים, חלק מהתוספת לסל התרופות בשנים הקרובות ימומן על ידי היטל על רווחי ביטוחי הבריאות הפרטיים והמשלימים. ההיטל יהיה מדורג: 3% בשנה הראשונה, 6% בשנייה ו-9% בשלישית. המשמעות היא נגיסה של מאות מיליוני שקלים ברווחי ביטוחי הבריאות.

לפי תחשיב כלכלי שמבוסס על ההכנסות הקיימות של חברות הביטוח, ב-2019 הכנסותיהן מביטוחי הבריאות אמורות להגיע לכ-3.4 מיליארד שקל, והן יצטרכו להעביר 9% מהן - כ-310 מיליון שקל - לעדכון סל התרופות.

שיעורי ההחזר של ביטוחי הבריאות הפרטיים הם נמוכים ביותר, והיו 42% ב-2015. כלומר רק 42 אגורות מכל שקל שהמבוטחים שילמו לחברת הביטוח חזר אליהם. לעומת זאת, הביטוחים הפרטיים הקבוצתיים (דרך מקומות עבודה) הציגו שיעורי החזר גבוהים ביותר של 102%, כלומר - מדובר במוצרים הפסדיים עבור חברות הביטוח. באוצר שואפים כי ההיטל יבוא על חשבון הרווחים העודפים של חברות הביטוח בתחום הפרט.

ל-TheMarker נודע כי למרות השקט התקשורתי שעליו שומרות חברות הביטוח, מתחת לרדאר הן עושות מאמצים גדולים בדרכים שונות לטרפד את הסעיף בחוק ההסדרים. מי שמרכז את רוב העבודה מול חברי הכנסת והשרים הוא מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, ד"ר גיא רוטקופף.

מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, גיא רוטקופףצילום: אוליבייה פיטוסי

רוטקופף היה מנכ"ל משרד המשפטים, ואף היה מועמד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה מול אביחי מנדלבליט. לאחר שסיים את כהונתו כמנכ"ל המשרד, עבר לשוק הפרטי ושימש כיועץ חיצוני לענייני רגולציה לחברת דלק של יצחק תשובה, שהוא גם הבעלים של חברת הביטוח הפניקס.

במאי השנה מונה רוטקופף ליו"ר איגוד חברות הביטוח - מעין "לוביסט על" של חברות הביטוח, שהיכרותו העמוקה וקשריו במסדרונות השלטון אמורים לסייע לו לטרפד יוזמות חקיקה הנתפשות כמזיקות, ולעודד יוזמות ש"מיטיבות" עם חברות הביטוח. לדברי מקורות בממשלה, רוטקופף עובד באינטנסיביות בשבועות האחרונים מול גורמים פוליטים ומקצועיים בניסיון ללחוץ על כחלון ועל שר הבריאות יעקב ליצמן לסגת מהרעיון.

"רפורמה בבריאות? עולם התורה בסכנה"

באחרונה מתנהל קמפיין אינטנסיבי בעיתונות החרדית נגד ליצמן. שורת כתבות וטורים חריפים ביותר מותחות עליו ביקורת באופן ישיר או עקיף, בעיקר באתרים החרדיים הפופולריים כמו כיכר השבת ובחדרי חרדים, וכן ברדיו קול חי. מקורות בתקשורת החרדית ובממשלה אמרו ל-TheMarker כי הם משוכנעים שמתקפת הכתבות הזאת, שנועדה להשחיר את דמותו של ליצמן ולהרתיע אותו, מתוזמנת ומאורגנת על ידי חברות הביטוח.

המאמרים נחלקים לכאלה שתוקפים את ליצמן ישירות: "האם 'תור הזהב' לפעילותו של שר הבריאות יעקב ליצמן הגיע לסיומו?", תוהים ברדיו קול חי, "אחרי שבשנה האחרונה יש שהגדירו את שר הבריאות כ'מאמי הלאומי' והוא זכה ליחסי ציבור מצויינים, מגיע תור הביקורת הנוקבת".

במאמרים אחרים, הלחץ מופעל על ליצמן בדרכים עקיפות: "רפורמה בבריאות? עולם התורה בסכנה", זועקת כותרת באתר "כיכר השבת". המאמר עצמו תוקף, כביכול את כחלון, אך מכוון ישירות לבטן הרכה של ליצמן: הפופולריות הרבה שממנה הוא נהנה וההגנה על הציבור החרדי.

"כעת מאיים שר האוצר משה כחלון עם הרפורמה, שלה שותף שר הבריאות יעקב ליצמן, לגרום נזק אדיר לעולם התורה ולתדמית הציבור החרדי", נכתב במאמר, "כחלון, שמפיל את התיק על ליצמן, עלול לסדוק את תדמית 'המאמי הלאומי', כאשר בכלי תקשורת רבים כבר נשמעת ביקורת חריפה על הרפורמה. במו ידיו עלול כחלון להרוס לשר ליצמן וממילא לכולנו את כל מה שעמל עליו השר ליצמן במשך שתי קדנציות במשרד הבריאות. השר כחלון רוצה להיאבק בציבור בישראל? בבקשה. שיעשה זאת בעצמו. אל תלכלך לנו את ליצמן - הבייבי של כולנו".

במאמר אחד תוקפים הכותבים את ליצמן דרך מתקפה על מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "מי שמכשיל כאן ובגדול את השר ליצמן הוא מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב", נכתב במאמר שמפורסם באתר רדיו קול חי. "הוא 'איש אוצר' בכל נפשו ומאודו… מנקודת מבטו מותר לאדם לרכוש כל דבר שהוא רוצה, מכונית מפוארת או בית מפואר, אבל לא ביטוח בריאות - מוצר כה חיוני. על השר המוערך והפופולרי להתערב מיידית ולמנוע כל פגיעה בציבור כה גדול".

בסביבת שר הבריאות סירבו להתייחס לדברים, ואמרו כי השמועות בנושא ידועות להם אך לא ידועים להם פרטים בעניין.

מאיגוד חברות הביטוח נמסר כי "איגוד חברות הביטוח אכן פועל בכל הכלים העומדים לרשותו כדי להתנגד לכוונת הממשלה לפגוע במבוטחי בריאות משלימים ופרטיים על ידי הטלת גזירות שפירושן פגיעה קשה במבוטחים עצמם. למיטב ידיעתנו, הנושא מסוקר בהרחבה בכל אמצעי התקשורת, החל בערוצי הטלוויזיה וגם ב-TheMarker ובכל אמצעי תקשורת אחר. מחובתו של איגוד חברות הביטוח להמשיך ולהביע עמדתו בכלים העומדים לרשותו, כדי למנוע פגיעה קשה באזרחים.

"מנכ"ל האיגוד, ד"ר גיא רוטקופף, לא שוחח ישירות או בעקיפין עם אף עיתונאי חרדי על הנושא ואינו נוקט או מאמין בשיטות נלוזות של השחרת גורמים מקצועיים או פוליטיים. הדיון המקצועי הטהור מוביל למסקנה אחת ויחידה שהמהלך שגוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"