מהפכת הניתוחים הפרטיים מתחילה ביום שישי

בחירת מנתח פרטי תתאפשר רק מתוך רשימות סגורות של מנתחים ■ המסלול המאפשר קבלת החזר על ניתוח באמצעות הביטוח המשלים יבוטל ■ הרופאים התנגדו - אך מאות מהם כבר הצטרפו להסדרים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
מספר רופאים במהלך ניתוח לב פתוח
ניתוח לב פתוחצילום: קובי קלמנוביץ
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

השינויים הגדולים בשוק הניתוחים הפרטיים יוצאים לדרך: מיום שישי הקרוב, 1 ביולי, לא יהיה אפשר לקבל החזר כספי על ניתוח שנעשה באמצעות הביטוח המשלים של קופות החולים. תחת זאת, מבוטחים יוכלו לבחור מנתח רק מתוך רשימה סגורה של מנתחים שמצויים בהסדר עם קופת החולים, ולשלם השתתפות עצמית קבועה מראש בעבור הניתוח.

כמו כן, חברת הביטוח או הביטוח המשלים ישלמו את שכר המנתח לבית החולים הפרטי שבו יבוצע הניתוח, ועל הרופא ייאסר לגבות תשלום נוסף בעבור הניתוח מהמבוטח. זאת, בעקבות כניסתה לתוקף של הרפורמה הראשונה במסגרת חוק ההסדרים האחרון. מטרת המהלך כפולה: ראשית, הפחתת ההוצאה הפרטית של הציבור על ניתוחים או במלים אחרות — הפחתת המחירים שגובים הרופאים עבור ניתוחים. הרופאים יידרשו לנהל משא ומתן מול הביטוחים המשלימים וחברות הביטוח, ולא מול המבוטח הבודד, ולפיכך המחירים שהם גובים יירדו.

בנוסף, רופא שלא ייכלל ברשימות הסגורות של קופות החולים עלול למצוא את עצמו עם הרבה פחות עבודה פרטית, משום שסביר כי לא רבים מבין המבוטחים יסכימו לשלם לרופא כזה את עלות הניתוח "מהשקל הראשון" (ולא לממש את הביטוח שעבורו הם משלמים מדי חודש), כאשר יש להם אלטרנטיבות רבות במסגרת ההסדרים של קופות החולים וחברות הביטוח.

המטרה השנייה היא להפחית את הביורוקרטיה ולהגביר את השקיפות בתחום מחירי הניתוחים: במסגרת השינוי, המבוטח ישלם פעם אחת בלבד את מלוא סכום ההשתתפות העצמית, לבית החולים או למוסד הרפואי הפרטי שבו מתבצע הניתוח. בית החולים הפרטי, ולא המבוטח, ישלם למנתח את שכרו. גם מחירי שתלים ואביזרים, שבעבר נרכשו ותומחרו בנפרד, ייכללו במחיר הניתוח. כך, המבוטח יוכל לדעת מראש בדיוק כמה יידרש לשלם עבור הניתוח, וכן יידרש לעמוד מול גורם אחד בלבד — בית החולים.

מרד הרופאים 
לא הצליח

החוק החדש חל גם על פוליסות ביטוח מסחריות חדשות, שיימכרו החל ביום שישי, ועל פוליסות קבוצתיות — במועד החידוש הבא שלהן. בנוסף לניתוחים, הביטוחים המשלימים והמסחריים החדשים לא יוכלו להציע כיסוי המציע החזר הוצאות רפואיות בתחומי התייעצות עם רופא מומחה לפני ניתוח. גם במקרה זה המבוטחים ישלמו השתתפות עצמית בלבד בעבור ההתייעצות לפני הניתוח. הקופות יחויבו לפרסם באתרי האינטרנט שלהן את שמות הרופאים שבהסדר ואת ההשתתפות העצמית, וחלקן כבר עשו זאת.

בחודשים האחרונים קופות החולים והרופאים נערכים לשינוי, שעבור חלקם יהיה ניכר מאוד. לא מעט רופאים עומדים לספוג פגיעה בשכר המנתחים שלהם עקב השינוי, ובחודשים האחרונים אף נעשו כמה ניסיונות להתנגד לשינוי, בין היתר באמצעות ניסיון לקבל החלטה קבוצתית לא להצטרף להסדרים של קופות החולים, כלומר מעין מרד רופאים. ואולם, בסופו של דבר ניסיונות אלה גוועו ומאות רופאים כבר הצטרפו להסדרים.

בנוסף, אף שהחוק איפשר לקופות החולים לקבוע רשימה של עד 50 רופאים ייחודיים במומחיות או במיקום שלהם — שמבוטחים יוכלו לקבל החזר בעבור ניתוח שיבוצע על ידם — קופות החולים בחרו לא לממש את הזכות ולא בנו רשימות כאלה. במכבי שירותי בריאות, למשל, שם רופאים רבים עבדו במתכונת של החזר — כבר הצטרפו יותר מ–220 רופאים — שבעבר עבדו רק במסגרת החזרים — להסדר עם הקופה.

רופאים לא יוכלו להפנות לעצמם

גם בתי החולים הפרטיים נערכים לשינוי, שבמסגרתו הם ייהפכו לגוף שגובה את התשלום ומשלם לרופאים. לדברי סמנכ"ל השיווק של רשת אסותא, דני אנגל, המערכת עדיין אינה ערוכה בצורה מספקת לשינוי: "אנחנו מגיעים ל–1 ביולי בכאוס לגבי עלויות הניתוחים, אילו רופאים בהסדר ואילו לא, כשגיוס הרופאים נמשך כל הזמן. יש למשל מאות חולים שאמורים לעבור ניתוח בימים שישי עד שני, שלא יודעים עדיין כמה הולך לעלות להם הניתוח. אם הרופא גבה את הכסף ביוני, אבל הניתוח ביולי — האם ההוראות חלות על הניתוח הזה? יש הרבה סימני שאלה ומעט תשובות".

יעקב ליצמןצילום: מרק ישראל סלם

עם זאת, אנגל מדווח כי אסותא ערוכה היטב לשינוי: "בחודשים האחרונים פיתחנו מערכת מחשוב שבה הרופאים יוכלו לדווח איזה שכר צריך לגבות עבורו. המערכת בנויה כך שרופא לא יוכל לבצע ניתוח פרטי אם אין דרישת שכר שכזאת כדי שלא יגבה שכר בנפרד", הוא מספר.

הרפורמה היא מהלך שמקדמים משרדי האוצר והבריאות והוא חלק מרפורמה כוללת שמטרתה להוריד את היקף ההוצאה הפרטית לבריאות ולחזק את הרפואה הציבורית. בקרוב צפויה הכנסת לאשר שלב נוסף ברפורמה, שלפיו רופאים לא יוכלו להפנות מטופלים שאותם ראו במערכת הציבורית לניתוח שהם עצמם יבצעו במערכת הפרטית למשך כחצי שנה (חוק הצינון). במקביל, תקבל המערכת הציבורית תוספת של מאות מיליוני שקלים לצורך קיצור תורים וקליטת הניתוחים שהתבצעו עד כה במערכת הפרטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק