בלעדי |

מהפכת התור לניתוח: כל הפרטים על התוכנית החדשה שמבטיחה שנשלם פחות - ונקבל תור מהיר יותר לניתוח

המדינה תשקיע 880 מיליון שקל - אבל האם התור לניתוח יתקצר?

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר ניתוח בבית החולים רמב"ם
חדר ניתוח בבית החולים רמב"םצילום: חגי פריד
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

תוכנית קיצור התורים של משרדי הבריאות והאוצר נחשפת: הממשלה תעביר לקופות ולבתי החולים 880 מיליון שקל בשנה כדי לקצר את התורים בהם וכדי להגדיל את כמות הניתוחים המבוצעים בבתי החולים הציבוריים. בתמורה, קופות החולים נדרשות להפחית את כמות הניתוחים וההליכים הרפואיים המבוצעים דרך הביטוח המשלים שלהן בבתי החולים הפרטיים, ובהתאם להפחתה — להוזיל את מחירי הביטוח המשלים.

ההיגיון שעומד מאחורי המהלך הוא כפול: הסטת הניתוחים מהמערכת הפרטית לציבורית, והפחתת יוקר המחיה באמצעות הורדת הפרמיות של הביטוח המשלים. עם זאת, המתווה אינו נוקב ביעד מספרי ברור של אורך התור הרצוי במערכת הציבורית.

על פי המתווה, קופות החולים יקבלו תגמול מוגדל עבור הגדלת כמות הניתוחים הציבוריים המבוצעים בפריפריה, שבה למטופלים אין כמעט אלטרנטיבות פרטיות לביצוע ההליכים האלה והתורים ארוכים במיוחד. כמו כן, קופות החולים יקבלו תגמול עבור פעולות שהוגדרו מועדפות במשרדי הבריאות והאוצר, הכוללות ניתוחים והליכים שנחשבים פחות משתלמים לבתי החולים וכיום כמעט שלא מבוצעים בהם, כמו ניתוחי כפתורים (באוזניים) ושקדים לילדים, והסרת נגעי עור.

גרף המציג את התקציב השנתי של רפורמת קיצור התורים

במקביל, ייכנס לתוקפו החוק שמטיל חובת צינון על רופאים בין המפגש האחרון שלהם עם החולה במערכת הציבורית לבין הניתוח הפרטי. לפי המתווה, רופא לא יוכל לנתח באופן פרטי חולה שטיפל או ייעץ לו במערכת הציבורית, במשך לפחות חצי שנה מיום המפגש האחרון שלהם במערכת הציבורית. בכך מקווים בממשלה לקטוע את הסטת הניתוחים מהמערכת הציבורית לפרטית — תופעה רחבה ביותר, לפי בדיקה שנערכה במשרד הבריאות בשנה שעברה: מתוך כ–160 אלף ניתוחים שבוצעו באופן פרטי על ידי הביטוחים המשלימים, בכ–45% נערך מפגש מקדים עם הרופא המנתח במערכת הציבורית כשלושה חודשים לפני הניתוח, לכל הפחות.

לאור היקף התופעה, האיסור החדש צפוי להשפיע דרמטית על שוק הניתוחים, להקטין משמעותית את כמות הניתוחים שיבוצעו במערכת הפרטית, ולהעביר לפחות את חלקם למערכת הציבורית.

במקביל, הממשלה מתכננת להעלות את מחיר ההשתתפות העצמית בניתוחים פרטיים שמכוסים על ידי הביטוח המשלים או הפרטי כדי להפוך את האופציה לפחות כדאית מבחינת ציבור המבוטחים.

במסמך משותף למשרדי הבריאות והאוצר, שהגיע לידי TheMarker, נקבע כי יש כוונה להעמיק את ההפרדה בין המערכת הפרטית לציבורית בעתיד. בין היתר, מתוכנן לאסור על רופאים־יועצים בקופת חולים לעבוד גם כיועצים עבור הביטוח המשלים של אותה קופה ולהרחיב את חובת הצינון גם להליכים שאינם ניתוחים, כמו הפריות ופגישות ייעוץ.

"בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה של ניתוחים המתבצעים במסגרת הרפואה הפרטית, וזאת כתחליף לביצוע אותן פעולות ברפואה הציבורית וכחלק מסל הבריאות הממלכתי ציבורי", נכתב במסמך העקרונות המשותף. "ביצוע פעולות אלה במסגרת הרפואה הפרטית גרם לעלייה חדה בהוצאה הפרטית של משקי הבית על הוצאות רפואיות, הן בגובה דמי החבר בתוכניות הביטוח השונות והן במסגרת ההשתתפויות העצמיות, וכן להתייקרות עלות השירותים הרפואיים ולהתייקרות עלות הניתוחים".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן

לפי המסמך, מטרת התוכנית היא "לחזק את הרפואה הציבורית ולהפחית את יוקר המחיה באמצעות חקיקה ויצירת תמריצים לקופות החולים לבצע קיצור תורים במערכת הציבורית ולהסיט ניתוחים שהתבצעו במסגרת הרפואה הפרטית, חזרה לרפואה הציבורית".

"כמה מאות מיליונים לא ישפיעו על התור"

תוכנית קיצור התורים אמנם מזרימה לקופות החולים תקציב מכובד, שאף יגדל בכל שנה בצמוד למדד ולגידול הדמוגרפי, אך עוד לפני שיושמה, היא גוררת ביקורת חריפה מצד קופות החולים וגורמים נוספים במערכת הבריאות.

הביקורת המרכזית מתמקדת בדרישת הממשלה להפחית את כמות הניתוחים המבוצעים במערכת הפרטית במקביל לעלייה בכמות הניתוחים במערכת הציבורית — צעד שעשוי לחבל במטרת העל של התוכנית — קיצור התורים במערכת הציבורית.

"לא רק שמצב התורים הנוכחי יישמר, הוא אף יוחמר", אומר מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס. "מצד אחד, נותנים כסף לקיצור תורים במערכת הציבורית, אבל הסכום נמוך מדי, והשפעתו תהיה שולית. עלות ההליכים שלהם ממתין היום הציבור במערכת הציבורית נאמדת בכמה מיליארדי שקלים. לפיכך, אם היינו רוצים להקדים לכולם את התור לזמן סביר של שלושה־ארבעה שבועות לניתוח — נדרשים 3–4 מיליארד שקל. כלומר שאם מקצים כמה מאות מיליוני שקלים לכלל בתי החולים, כמעט שלא משפיעים על התור".

מנגד, אומר דפס, "יש קנס — אומרים לי: 'אל תבצע ניתוחים במערכת הפרטית'. מבחינתי זה לרמות את הלקוחות שקנו ביטוח משלים, שילמו ממיטב כספם, רוצים להשתמש בו ואני אומר להם 'לא, התור הקרוב הוא לינואר כי אני חייב לצמצם". לדבריו, "עלות הניתוחים המבוצעים דרך הביטוח המשלים של הכללית היא 560 מיליון שקל בשנה, ומצפים מאתנו להוריד אותה לכ–250 מיליון שקל. אז או שהלקוחות יעברו לביטוח פרטי או שיגידו לנו: 'רימיתם אותנו', או שיגידו לי: 'תן לי תור ציבורי בבלינסון במקום' — אבל אין לי אפשרות לעשות זאת בתקציב הנוכחי".

לדברי דפס, "מי שיצר את המפלצת של המערכת הפרטית היא מדינת ישראל, שחנקה את המערכת הציבורית, יצרה מצב שבו היא לא מסוגלת למלא אחר הביקוש לניתוחים בזמן סביר, ומהוואקום הזה נוצרה מערכת פרטית ענפה וגדולה, אבל גם יקרה בהרבה. בבלינסון אני משלם לרופאים עבור משמרת נוספת מחיר נמוך פי שניים עד שישה מעלות אותה פעולה באסותא או בשר"פ הדסה".

הפתרון, לדעתו של דפס, יהיה להפוך את המהלך להדרגתי יותר: "הכסף צריך להיות מושקע בשנתיים הראשונות בקיצור תורים במערכת הציבורית. אם מישהו רוצה ניתוח פרטי — לבריאות. אבל אסור לשכוח שריבוי הניתוחים במערכת הפרטית נולד כתוצאה מאי־יכולת לספק תור סביר במערכת הציבורית. עם ישראל רוצה תור ציבורי זמין".

"בסופו של דבר המחירים יעלו"

אחת ממטרות התוכנית היא לגרום לספקי הבריאות הפרטיים — הראשונים להיפגע מההסדר החדש — להמיר חלק מהפעילות שלהם לפעילות ציבורית, שתמומן על ידי קופות החולים. לדברי סמנכ"ל אסותא, דני אנגל, לא בטוח שמטרה זו צפויה להתממש: "התוכנית הנוכחית היא עוגה לא אפויה, שלהערכתי לא תביא לכך שהמגזר הפרטי ייהפך לספק ציבורי", הוא אומר, ומוסיף כי "כתוצאה מחוק הצינון, הרפואה הקהילתית הכירורגית תקרוס, כי הרופאים שבמשך עשרות שנים מקבלים חולים באופן ציבורי כרופאים עצמאיים ומנתחים אותם בבתי החולים הפרטיים — לא יוכלו לעשות זאת".

לדברי אנגל, "בטווח הקצר באמת ייתכן שבאסותא ומגזר הפרטי תהיה ירידה בפעילות, אך הירידה הזאת תביא לעליית מחירים עבור כל פעולה בנפרד, ולהסטה של מטופלים לחברות ביטוח פרטיות — בסופו של דבר המחירים יעלו".

בימים האחרונים מקיימים במשרד הבריאות שימועים למי שיושפעו מהכללים החדשים — בתי חולים ממשלתיים וציבוריים, קופות החולים ובתי חולים פרטיים. למרות התחושה של חלק מהשחקנים כי השימוע נערך לפרוטוקול בלבד, מקורות במשרד הבריאות מבהירים כי הם דווקא קשובים להערות, ובהחלט ייתכן שיכניסו בעתיד שינויים במתווה.

חדר ניתוח בבית החולים רמב"םצילום: חגי פריד

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, דוחה את הטענות שלפיהן הרפורמה תיצור עומס על הרפואה הציבורית ותביא לעליית מחירים ברפואה הפרטית: "במשך שנים הרגלנו כולנו — המדינה, הקופות והרופאים — את המבוטחים לכך שאם הם רוצים תור זמין, הם צריכים ללכת למערכת הרפואה הפרטית. למערכת הציבורית לא איפשרנו לתת את השירות שהיא רוצה ויכולה לתת, בכך שלא נתנו מספיק משאבים שישאירו את הרופאים בעבודה גם אחר הצהריים — וחדרי הניתוח נותרו מיותמים.

"ברור לכולם שחלק מהתורים שנוצרו במערכת הציבורית הם תוצאה מהמעבר למערכת הפרטית. בסוף הרופאים שמבצעים את הניתוחים במערכת הפרטית הם אותם רופאים, אלה שלא איפשרנו להם לעבוד בשעות אחר הצהריים".

בר סימן טוב הוסיף כי "עכשיו אנחנו משנים את המצב בהשקעה חסרת תקדים של כ–900 מיליון שקל בקיצור תורים, כדי לאפשר למטופלים לקבל את הטיפול במערכת הרפואה הציבורית בלי שיצטרכו להפעיל את הביטוחים המשלימים והפרטיים. נהיה ממוקדים בעיקר באותם מקומות במערכת הרפואה הציבורית שבהם התורים ארוכים במיוחד. זה הסכום הכי גדול שהוקצה לטובת הנושא בשנים האחרונות.

"השינוי הזה דורש מכל השחקנים לחשב מסלול מחדש. זה לא קל ויש התנגדויות, אבל זה חלק טבעי מכל שינוי. בהמשך נמשיך ונשקיע משאבים נוספים בקיצור תורים. אחת הדרישות שלנו לתקציב 2017–2018 יהיה הגדלת התקציב המיועד לכך".

ממשרד האוצר נמסר: "מעבר לחשיבות שבחיזוק המערכת הציבורית, הרי שכל שקל שיומר מהמערכת הפרטית לציבורית יתבטא בהפחתת הפרמיות לציבור — כך שקיימת חשיבות רבה לתוכנית כחלק ממדיניות הממשלה להורדת יוקר המחיה".

בית החולים אסותאצילום: ניר קידר
בית חולים איכילובצילום: ניר כפרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"