"ליצמן גירש את הסמנכ"לית מהחדר בצעקות 'צאי החוצה'"

העימות שפרץ על רקע התנגדותה להטבות משמעותיות לרופאים ולבני משפחותיהם בבתי חולים ממשלתיים ■ הסמנכ"לית: "הוא הטיח בי כי הוא 'בעל הבית' והוא 'המחליט והקובע'"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עימות חריג פרץ לפני חודש בין שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבין סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר חבר־טוב, שבשיאו ליצמן אף גירש אותה מחדרו בצעקות "צאי החוצה!"

התקרית, שבה נכחו בין השאר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ויו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר נמרוד רחמימוב, היא נקודת שפל במערכת יחסים עכורה ממושכת בין השניים, שהתחילה עוד לפני כניסתו של ליצמן לתפקיד.

יעקב ליצמןצילום: דודו בכר

בעקבות התקרית פנתה טופר חבר־טוב לפני כשבועיים במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולנציב שירות המדינה, משה דיין, וביקשה מהם "להעמיד את שר הבריאות על כך שהתנהגותו בלתי הולמת ועל המצופה ממנו בתפקידו הרם, לרבות כלפי בעלי תפקיד במשרד, על מנת לאפשר לעושים במלאכה סביבת עבודה עניינית ומכבדת המסוגלת להכיל גם מחלוקות תחת כללי עבודה או הכרעה מקובלים, לפי אופי העניין".

את היחס שקיבלה מליצמן מכנה טופר חבר־טוב במכתב "תוקפני ומבזה", ומוסיפה כי בחרה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה "מתוך מחויבות לתפקידי ומתוך החשיבות של שמירת כבודי כאדם, כמו גם כבודם של עובדים אחרים".

העילה לפיצוץ בין השר ליצמן לסמנכ"לית טופר חבר־טוב היא ויכוח על הסדר בין קופת חולים מאוחדת לבין ארגון רופאי המדינה (אר"מ) המעניק הטבות לרופאים עובדי בתי החולים הממשלתיים שיצטרפו למאוחדת. בהסדר המקורי בין שני הגופים, רופאים שעובדים בבתי החולים הממשלתיים ובני משפחותיהם — בני זוג, ילדים ובני זוגם, ואף הנכדים — יקבלו את כל הטיפול הרפואי, בדיקות המעבדה, בדיקות דימות, בדיקות במכונים ובמרפאות החוץ ותרופות בכל אחד מבתי החולים הממשלתיים, בתנאי שיצטרפו לקופת חולים מאוחדת כמבוטחים — לרוב ללא הפניה ותוך קיצור תור משמעותי.

משרד הבריאות ביטל את ההסדר הזה, שמנוגד לעקרון השוויון ויוצר אפליה בין מבוטחים ולמעשה מעניק הטבות גורפות לרופאים ובני משפחותיהם בבתי חולים ממשלתיים. לאחר דין ודברים עם הקופה ועם ארגון רופאי המדינה, הסכים המשרד למעין פשרה שלפיה הרופאים בלבד יוכלו לקבל מספר שירותים מצומצם כמו בדיקות דם, אולטרסאונד ובדיקת רופא — שאינם כרוכים באישור מיוחד מראש — בבתי החולים שבהם הם עובדים. ואולם עם הזמן, ולמרות התחייבותה של מאוחדת, במשרד הבריאות גילו כי ההסכם אינו מכובד על ידי הקופה - כי בפועל ההעדפה ניתנת גם לבני משפחה וכי מופעל מוקד מיוחד לרשות הרופאים ומשפחותיהם שמקצר הליכים עבורם — ובעקבות כך החליטה טופר חבר־טוב להורות על ביטול ההסדר כליל.

"החוצה, החוצה"

במכתבה לנציב וליועץ המשפטי לממשלה מתארת טופר חבר־טוב את אשר התרחש בישיבה, שלדבריה לא קדם לה כל דיון מקדים עם אנשי הדרג המקצוע במשרד: "בתחילת הדיון, לאחר שנציגי אר"מ טענו טענותיהם, ומנכ"ל משרד הבריאות ואני פתחנו בהצגת עמדתנו, קטע השר ליצמן את הדברים והורה לאפשר גישה חופשית לעובדי בית החולים לכל השירותים הניתנים במוסד הרפואי", היא מתארת.

רויטל טופר חבר-טובצילום: אלון רון

"כאשר בנקודה זאת ביקשתי להסתייג נוכח העמדה שהוצגה לעיל, התפרץ כלפי השר ליצמן. הוא הטיח בי כי הוא 'בעל הבית' והוא 'המחליט והקובע', וכי 'לא מעניין אותו מה היועץ המשפטי חושב'. כמו כן, הוא הפטיר לעברי 'אם את רוצה — את יכולה לצאת החוצה', ואז פנה למנכ"ל משרד הבריאות שישב לימינו והורה לו: 'אני לא רוצה אותה יותר בישיבות אתי'.

"בנקודה זאת אמרתי כי 'אם לא רוצים בנוכחותי — אעזוב', ובעוד אני אוספת את חפצי זירז אותי השר ליצמן בטון מעליב תוך שהוא מנופף בידיו ואומר: 'צאי החוצה, החוצה, החוצה'. כל זאת, אל מול כלל משתתפי הישיבה. תחת היחס התוקפני והמבזה הזה נאלצתי לעזוב את חדר הישיבות". טופר חבר־טוב מדגישה כי "בעמדתי המקצועית וכן בעמדת הייעוץ המשפטי שליווה את התהליך אין שינוי, ובישיבה אף הבהרתי לשר ליצמן כי עמדתי נותרה בעינה".

עוינות, היעדר ענייניות והתנכלות

ברקע הדברים עומדת מערכת יחסים עכורה וממושכת בין ליצמן לטופר חבר־טוב והמשנה ליועצת המשפטית במשרד — עו"ד נתן סמוך, סביב מחלוקת על פרשת התקנון של קופת חולים מאוחדת. הפרשה החלה עוד בשלהי כהונתה של שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן ונדונה בימים אלה בבג"ץ. טופר חבר־טוב וסמוך היו מעורבים בגיבוש התקנון החדש של מאוחדת, שעליו חתמה גרמן בסיום כהונתה — זאת לאחר שהבחירות למועצת הקופה התגלו כבעייתיות עקב מספר מצביעים זעום וחשד לאי־סדרים לכאורה.

חברי הכנסת גפני וליצמן ניסו למנוע את אישור התקנון החדש: גפני פנה ליועץ המשפטי לממשלה בטענה כי נעשה מחטף על ידי השרה גרמן ביום האחרון לכהונתה, אך נענה על ידי המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר, כי לא נפל פגם בהליך האישור. ליצמן פנה לחבר הכנסת צחי הנגבי, סגן שר הבריאות דאז שכיהן בתפקיד זמנית בתקופת המעבר שלאחר התפטרות השרה גרמן — אך הנגבי לא התערב.

העניין נדון בימים אלה בבג"ץ בעקבות עתירה שהגישו הנבחרים בבחירות שמינויים למועצה בוטל. האירוע גרם לקרע בין ליצמן לטופר חבר־טוב, וליצמן אף לא הסתיר את התנגדותו למינויה לתפקיד הסמנכ"לית, תפקיד בו זכתה במכרז לפני כשנה.

"יחסו של השר… מתאפיין בעוינות, היעדר ענייניות ואף התנכלות החורגים בהרבה מן המצופה משר גם בנסיבות בהן קיימות מחלוקות ענייניות אשר קיים קושי לגשר עליהן", כותבת טופר חבר־טוב. לדבריה, בחרה עד כה להבליג על כך, אך "האירוע… הבהיר לי כי ככל הנראה לא ניתן לקיים מערכת יחסי עבודה תקינה כל עוד אין השר מכיר בלגיטימיות של עבודת הדרג המקצועי והמשפטי, ושל הנורמות לאורן הוא נדרש להדריך את עצמו בפעילותו הרגולטורית".

יצוין כי המתיחות יוצאת הדופן מתרחשת בתקופה עמוסה מבחינת אירועים הנוגעים לקופות החולים שעליהן אחראית טופר חבר־טוב. בין השאר, מתקיים בימים אלה משא ומתן על הסכמי הייצוב של קופות החולים, נושא נוסף הוא השינויים הצפויים בביטוחים המשלימים של קופות החולים במסגרת הרפורמה בביטוחי הבריאות, וכמובן המהלך המרכזי שליצמן מבקש לקדם — הכנסת תרופות מאריכות חיים ויקרות לביטוח המשלים. בהיעדר גיבוי מינימלי מהשר, מתקשה הרגולטורית לבצע את תפקידה מול הגופים שתחתיה שחשים היטב בחוסר הגיבוי.

טופר חבר־טוב ביקשה שלא להתייחס לדברים.

ממשרד הבריאות נמסר: "בנוגע לנושא הנדון יש חילוקי דעות מקצועיים בנוגע לעמדת השר שלפיה יש לאפשר זכאות להטבות לכלל עובדי בתי החולים הממשלתיים כפי שהם ניתנים לעובדי הכללית".

מלשכת השר נמסר: "נושא זה הוא מורכב, נמצא בליבת המדיניות ונתון לשר כקובע המדיניות. לאור זאת הניסיון להכריע את הדיון במגרש החוקי אינו במקומו ואינו רלוונטי".

מארגון רופאי המדינה נמסר בתגובה: "הסכם הפרסונל בין ארגון רופאי המדינה וקופת חולים מאוחדת אינו מקצר את התור לרופאים ואינו מעניק להם כל עדיפות בקבלת טיפול רפואי. השר ליצמן הבין שאין זה הגיוני לדרוש מרופא לעזוב את בית החולים באמצע יום עבודה על מנת לקבל טיפול הזמין לכל אזרח אחר באותו בית חולים. חבל שהגב' טופר חבר-טוב לא ציינה שעמדתה היא תוצאה של מכבש לחצים שהופעל על ידי קופות חולים אחרות שמצאה עצמה מחוץ להסדר עם הרופאים".

יצוין כי ההסכם בוטל על ידי טופר חבר טוב לאחר שהתברר לה כי בניגוד לסיכום המקורי עם מאוחדת, זה שאושר על משרד הבריאות, ההטבות שניתנות לרופאי אר"מ שבהסדר כללו בפועל גם פרוצדורות שדורשות אישור מראש (כמו בדיקת MRI), כי ניתנו לא רק בבית החולים בו עובד הרופא אלא גם בבתי חולים ממשלתיים אחרים, וכי ניתנו גם לקרובי משפחה של הרופאים - כל זאת בניגוד לאישור משרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"