הסכם חסר תקדים: אסותא תוותר על שר"פ באשדוד - וכמה היא תקבל מהמדינה?

משרד הבריאות גם ייתן לאסותא רישיונות להפעלת MRI, מרכז סרטן עם מכונות הקרנה, יחידת צינתורים ויחידת הפריה חוץ גופית ■ הכסף יוקצה למענקים למשיכת רופאים לבית החולים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרדי האוצר והבריאות עומדים לחתום בימים הקרובים על הסכם חסר תקדים, שבו המדינה תעביר לאסותא כ–370 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים, ובתמורה אסותא תוותר על ההיתר שניתן לה להפעיל שר"פ (רפואה פרטית בתשלום) בבית החולים החדש שיקום באשדוד בשיעור של 25% מפעילותה - כך נודע ל–TheMarker.

בנוסף לתשלום החד־פעמי, משרד הבריאות יעניק לאסותא אשדוד רישיונות לשירותים רפואיים שלא כלולים בהסכם המקורי להקמת בית החולים, להפעלת מרכז סרטן שכולל שני מאיצים קוויים (מכונות הקרנה), מכשיר MRI, יחידת צנתורים ויחידת IVF (הפריה חוץ גופית). ארבעת השירותים האלה נחשבים לרווחיים בבתי חולים.

על פי תנאי המכרז להקמת והפעלת אסותא אשדוד, ניתן לבית החולים אישור להפעלת שר"פ בשיעור של 25% מהפעילות. סעיף זה היה הופך את אסותא אשדוד לבית החולים הציבורי היחיד במרכז שמותר להפעיל בו שר"פ (למעט מעייני הישועה, שמוחזק בידי עמותה) — כפי שקיים בירושלים בבתי החולים הדסה ושערי צדק. הסעיף הוכנס במקור כדי לסייע לבית החולים החדש למשוך אליו רופאים בכלל ורופאים מובילים בפרט — דבר שהוא אולי האתגר הגדול ביותר בהקמה של בית חולים חדש.

על פי ההסכם, הכסף שיועבר לאסותא יהיה ברובו מסומן לטובת מענקים לרופאים שיגיעו לעבוד בבית החולים, כתמריץ שיחליף את התמריץ שהיה אמור להעניק השר"פ. בנוסף, השירותים החדשים שייפתחו בבית החולים — אונקולוגיה, צנתורים, הפריות ו–MRI, אמורים לפעול כמחוללי רווח, ש"יפצו" גם הם את אסותא על אובדן השר"פ.

המשא ומתן בין הצדדים — הכוללים את אנשי משרד הבריאות, אגף התקציבים באוצר והנהלות אסותא ומכבי — מתקיים בחודשים האחרונים באופן אינטנסיבי, בגיבויים של שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות, יעקב ליצמן.

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותאצילום: מוטי מילרוד

מגייסים עולים מצרפת

הביקורת על ההיתר שניתן לאסותא להפעיל שר"פ באשדוד התחילה עוד בשלב פרסום המכרז להקמת בית החולים. במקור, ההיתר נוסף להסכם לאחר שהתברר למדינה שאין קופצים רבים, בלשון המעטה, על המשימה של הקמת בית חולים חדש.

באוצר לא רצו שבית החולים, שבמידה רבה הקמתו נכפתה על המדינה, יהיה ממשלתי — וכך נולדה ה"הברקה": סעיף השר"פ, שיהפוך את הפעלת בית החולים לכדאית יותר ויאפשר לאסותא גם לגייס רופאים מהמרכז לאשדוד. אסותא, אגב, היתה המתמודדת היחידה במכרז, לאחר שקבוצה בהובלת שירותי בריאות כללית פרשה ממנו עוד קודם לכן.

אלא שהרעיון של הכנסת שר"פ למערכת הבריאות הציבורית במרכז, לווה בביקורת חריפה — במיוחד לאחר שמקרה הדסה ודו"ח ועדת גבאי, שבחן את נסיבות נפילתו, הוכיחו עד כמה השר"פ יכול להיות הרסני.

ב–2012 עתרו האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדוה נגד הפעלת השר"פ בבית החולים, בטענה כי הפעלת שירותי רפואה פרטיים בבית החולים במסלול של בחירת רופא בתשלום, תוביל לפגיעה בזכות לנגישות שוויונית לשירותי בריאות, וכן לפגיעה בכבודם של אלה שאינם יכולים להרשות לעצמם רכישת שירותי רפואה פרטיים.

צילום: אילן אסייג

העתירה אמנם נדחתה בטענה של שיהוי, אך הביקורת ואי־שביעות הרצון מהפעלת שר"פ באשדוד לא נרגעו. בדו"ח ועדת גרמן שפורסם ביוני 2014 המליצו רוב חברי הוועדה, שהקדישו לדיון בשר"פ עשרות שעות של דיונים, כי משרדי האוצר והבריאות "יפעלו לשנות את ההסכם שנחתם עם אסותא", תוך הכרה בכך שייתכן כי השינוי ידרוש "מתן פיצוי אחר, שיאפשר את הקמת בית החולים ואת הפעלתו".

אסותא אשדוד אמור לפתוח את שעריו בשנה הבאה, ובשנים האחרונות הקמתו היא פרויקט הדגל של רשת אסותא, ובמידה רבה גם של הבעלים שלה, מכבי שירותי בריאות. בית החולים קיבל התחייבות מהמדינה למענק בסך 527 מיליון שקל, וכעת יקבל עוד 370 מיליון שקל — ובסך הכל כ–900 מיליון שקל עבור הקמת בית החולים. עם זאת, לפי מקורות במערכת, אסותא משקיעה גם הון עצמי רב בבניית בית החולים החדש.

בית החולים שמוקם לאחר מאבק פוליטי רב שנים של תושבי האזור, הוא בית החולים הכללי הראשון שמוקם בישראל בשלושת העשורים האחרונים (האחרונים היו וולפסון הממשלתי ב–1980, שניידר לילדים של שירותי בריאות כללית ב–1991 ומעייני הישועה הציבורי־פרטי שנבנה ב–1990).

במרכז מנכ"ל מכבי, רן סערצילום: אוליבייה פיטוסי

בית החולים יתפרש על 70 דונם ויכלול בשלב הראשון 300 מיטות. בעתיד צפוי בית החולים להתפתח עד לרמה של 1,000 מיטות. מודל ההפעלה שלו צפוי לשלב בין בית החולים לקהילה. באסותא החלו בהליך לגיוס רופאים, אחיות ואנשי צוות נוספים לבית החולים, בין השאר מקרב עולים מצרפת.

באחרונה סערו הרוחות באסותא, לאחר שדירקטוריון החברה הדיח את המנכ"ל המכהן, פנחס (פינו) צרויה, במפתיע. לפי גורמים במכבי ובאסותא, אין קשר בין הפיטורים לבין ההסכם לביטול השר"פ ופיצוי אסותא. מאסותא נמסר אז כי הצדדים "סיכמו ברוח טובה על סיום כהונתו, לאור חילוקי דעות ביחס להמשך דרכה של אסותא מרכזים רפואיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?