סערת מקדונלד'ס: "פיגועים? תאונות דרכים? גורם המוות מספר 1 הוא אוכל לא בריא"

ליצמן אמר: "מקדונלד'ס אאוט - לא בבית ספרנו", וחולל סערה ■ מנכ"ל משרד הבריאות, בר סימן טוב: "מקדונלד'ס היא סמל. העולם מציף אותנו בגירויים. ראיתי מה קורה כשלא עוצרים את זה בזמן"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שר הבריאות, יעקב ליצמן, לא התכונן מראש לסערה שיצר כאשר יצא באופן פומבי, חריג ומאד אישי נגד רשת המזון המהיר מקדונלד'ס. לפי אנשים בסביבתו, רק שעות קודם לכן הוא נחת מביקור בז'נווה, בו נפגש בין השאר עם מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי, מרגרט צ'אן. מאותו הביקור יצאה הצהרה של צ'אן לפיה "אני יודעת שאתה שותף נאמן למהלך שלי למלחמה בג'אנק פוד".

אולי בהשפעת המפגש הזה, וככל הנראה בלי כל תכנון מוקדם - ליצמן תקף חזיתית את רשת המזון המהיר הענקית מקדונלד'ס בכנס איגוד הקרדיולוגיה הארצי: "מקדונלד'ס אאוט - לא בבית ספרנו", אמר, וקרא לציבור לא לאכול ג'אנק פוד. אמירה זו הספיקה כדי לחולל סערה. לא בכל יום שר בישראל תוקף חזיתית חברה מסחרית בצורה מפורשת כל כך, ולמעשה קורא לחרם צרכנים עליה. מי שעוקב אחרי מקדונלד'ס גם יודע כמה מיליארדים השקיעה החברה בשנים האחרונות כדי לשנות את תדמיתה מסמל הג'אנק פוד המזיק, לרשת המבורגרים שמקדמת מזון בריא.

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאותצילום: תומר אפלבאום

מקדונלד'ס היא לא החברה המסחרית הענקית הראשונה שנכנסת בין הכוונות של משרד הבריאות: בקמפיין שמוביל המשרד נגד שתיית משקאות ממותקים "מככב" בקבוק עם פקק אדום שנראה כמו בקבוק קוקה קולה, מה שעורר את זעמה של החברה על משרד הבריאות.

האירועים הללו הם חלק ממהלך כולל של משרד הבריאות, שכולל בין השאר תכנית לאומית למניעת סכרת והקמת ועדה לרגולציה מקדמת תזונה בריאה, שבראשה עומד מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. מטרת הוועדה היא "לבחון אמצעים שונים שבהם ניתן להשפיע על הרגלי התזונה של האוכלוסייה מחד גיסא, ולהביא לשינוי הרכב המזון מאידך גיסא".

בראיון עם TheMarker אמר בר סימן טוב כי "יש פה קרב על התודעה. העולם היום מציף אותנו בגירויים ואנחנו כבר לא בוחרים חופשיים בדבר הזה. הפרסום, הטעמים, ההצבה של הדברים בדוכנים ובחנויות - הכל מתחבר ומנתב אותנו לצרוך מהדברים האלה עוד ועוד - הרבה מעבר למה שנכון לנו מבחינה בריאותית, והגיע הזמן לשבור את הנרטיב שהכל תלוי באדם, ושאם הוא יאכל פחות ויעשה ספורט - הכל יהיה בסדר".

בר סימן טוב סיפר על תקופת כהונתו כקונסול הכלכלי בארצות הברית. "ראיתי מה קורה כשלא עוצרים את זה בזמן - התופעות של ההשמנה החולנית שפעם היו רק בפרוורים האמריקאים או במקומות הנידחים - קיימות היום גם בקרב האוכלוסיות הכי חזקות. רואים דור של ילדים בבעיה. יש התמכרות בעייתית למזון מעובד ולסוכר. הבת שלי שלמדה בבית ספר יהודי יוקרתי קיבלה סוכרים וגלידות וממתקים ושתיה קלה לארוחות בוקר וצהריים. אותו דבר התרחש בבית הכנסת ובמקומות נוספים".

צ'יפס של מקדונלד'סצילום: ערן לאור

לדבריו, "מבחינתי הוועדה הזו זה אחד הדברים הכי חשובים שאנחנו עושים במשרד - שינוי בגישה למערכת הבריאות. והגישה הזאת צריכה להיות בעוד הרבה מאד זירות".

יש מי שיאמר שזה קצת פטרוני. האם תפקידו של משרד הבריאות הוא להיכנס לנו לצלחת?

"העניין הוא שלא מדובר בצלחת של אדם פרטי, אלא עניין סביבתי מערכתי. צריך לייצר לאדם סביבה בריאה שתכוון אותו למטרות הנכונות, וכמו שאנחנו מקפידים למנוע עישון במקומות ציבוריים ושלא ימכרו אלכוהול לילדים - כך עלינו לייצר סביבה בריאה וסביבה מעודדת בחירות נכונות, כי ההיצע והזמינות והפרסום של המזון מכוונים אותנו לצרוך עוד ועוד באופן בלתי מודע".

בר סימן טוב ממשיך ואומר כי "חשוב שהשיח על המזון יהיה במקום מאד גבוה בדיון הציבורי. אנשים מתים מפיגועים, מדברים על מוות בתאונות דרכים, אבל גורם התמותה מס' 1 זה מחלות שנובעות מאורח חיים לא בריא, וצריכה של מזון מתועש, מעובד ועתיר מלח, שומן וסוכר. אנחנו רוצים לטפל בכל המעגלים האלה - החל משינוי ההרכב תזונתי, דרך הגבלת נגישות למזון מזיק ועד עידוד של בחירות בריאות. אנחנו עדיין בנקודה שאפשר להתמודד עם זה".

ומה גורם לכם ללכת דווקא על הראש של מקדונלד'ס?

"אני לא מדבר רק על מקדונלד'ס, אלא על תעשיית המזון המהיר כולה. אנחנו קוראים לציבור להיות מודע למה שהוא אוכל, ולאכול הרבה פחות אוכל מעובד ומתועש ויותר אוכל ביתי. אף אחד לא מחפש שאנשים יתנזרו לחלוטין מסוכר או מאוכל שנחשב מהיר, אבל חוסר המודעות והזמינות מייצרים בסוף גם בקרב ילדים הרגלי תזונה לא בריאים.

"צריכה של אוכל מתועש בהיקפים גבוהים משפיע על הרגלי התזונה ואלה הרגלים שאנחנו קונים בילדות ונשארים איתנו לאורך החיים. ולכן בהחלט נכון לדון לא רק אם הצ'יפס של מקדונלד'ס בריא או לא, ועד כמה הזמינות של השתיה הממתוקת שם גבוהה - עצם הצריכה של אוכל מהיר בחוץ היא לא טובה. ובהיבט הזה מקדונלד'ס היא סוג של סמל".

אבל הם מצדם מתהדרים בעשור האחרון ב"מהפכה בריאותית", בהפחתת אחוזי שומן, הכנסת ירקות לתפריט וכו'.

"אנחנו לא מקלים ראש בצעדים שהם עשו, אבל מפה ועד להגיד שאכילה שם היא בריאה - הדרך ארוכה. מבחינתנו עדיין יש חשיבות גבוהה מאד לכך שהציבור יפחית את הצריכה של האוכל המעובד והמהיר".

ממקדונלד'ס נמסר בתגובה: "על פי שיטת הניקוד של משרד הבריאות הבריטי שקובעת איזה מוצרים בריאים יותר ואיזה פחות מוצרי מקדונלדס ישראל זוכים בניקוד הבריאות הגבוה ביותר שאפילו מאפשר פרסום לילדים של כל מוצריה. צר לנו ששר הבריאות בוחר להתבטא בצורה לא מדעית ובוחר באמירות פופוליסטיות שאכן מhצרות כותרות אך לא משקפות את הנעשה ברשת.

"מקדונלדס ישראל כבר לפני יותר מעשור ביצעה מהפכה בריאותית כוללת הזוכה להערכה רבה בקרב הקהילה הרפואית: הורדת כמות השומן בבשר הלא מעובד בחצי מ-18% ל-9%! הוצאת שומן הטראנס מהציפס, הפחתה שני שליש בשומן הרווי במוצרים המטוגנים, הפחתת סוכר ונתרן בכל המוצרים ופירסום תכולתם בכל מוצר שנימכר ברשת והיא הראשונה בישראל לעשות זאת. בנוסף היא אחראית לקידום שתיית מים בקרב ילדים.

"לו משרד הבריאות היה מתבטא ומתענין במדע התזונה היה מבין שמקדונלדס ישראל אחרי המהפכה הבריאותית האדירה שיזמה, היא הפתרון ולא הבעיה. אנו מקווים שלא הפעלת הרשת בשבת היא זו שעמדה במתקפה הלא אחראית, לא מבוססת ולא מדעית של השר ליצמן נגד מקדונלדס.

"כמו כן אנחנו קוראים למשרד הבריאות לחוקק חקיקה מדעית מה מותר למכור מבחינת שומנים, סוכרים, נתרן קלוריות וכו.. מקדונלדס ישראל תתמוך בכל חקיקה מדעית בנושא תזונה ובטוחה שתעמוד בקריטריונים הבריאותיים הכי מחמירים! הפרחת סיסמאות נבובות כמו גאנק פוד אינה מדעית ולא מקדמות את הבריאות בישראל. נשמח להגדרה מדעית מה זה גאנק פוד ואז נוכיח שאנחנו בדיוק ההיפך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?