ליצמן מפזר ועדה שדנה בחולים סופניים: "הרכב הוועדה לא תואם את עמדות השר"

הוועדה מונתה בסוף 2014 על ידי שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן כדי לדון בשיפור חוק החולה הנוטה למות, וכבר החלה בגיבוש המלצות ■ אחד מחברי הוועדה: "לקבור כך את עבודתנו זה עלבון" ■ גרמן: "אם השר רוצה לקבוע עמדה פרטית - מדוע הוא ממנה ועדה חדשה?"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שר הבריאות יעקב ליצמן גונז את מסקנותיה של ועדה שמינתה קודמתו בתפקיד, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), בנוגע לחוק החולה הנוטה למות. ליצמן החליט על הצעד אף שהוועדה כבר היתה בשלבים מתקדמים ביותר של דיונים וגיבשה שורה של מסקנות והמלצות.

חוק החולה הנוטה למות — שנחקק לפני עשור — נוגע לטיפול הרפואי הניתן לחולים בסוף חייהם ומאפשר לחולים סופניים להימנע מטיפולים מאריכי חיים.

יעקב ליצמןצילום: מוטי מילרוד

עם השנים התגברו הדיווחים על קשיים שונים ביישום החוק. כך, למשל, החוק הנוכחי לא נותן מענה מתאים לחולי ניוון שרירים (ALS) שלעתים קשה לקבוע את תוחלת חייהם, או לחולים שכבר חוברו למכונת הנשמה והחוק לא מאפשר לנתק אותם, למרות רצונם בכך. עוד נשמעו טענות על טפסים מסורבלים למילוי ועל העובדה שהמידע לא תמיד עובר בצורה ברורה מהחולה למערכת הרפואית.

על מנת לתת מענה לקשיים הללו הקימה גרמן באוקטובר 2014 את "הוועדה לבחינת סוגיית החולה הנוטה למות", מינתה את חבריה והעמידה בראשה את פרופ' ארנון אפק, אז ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, וכיום המשנה למנכ"ל משרד הבריאות.

בכתב המינוי של הוועדה נקבע כי תפקידה הוא "לבחון את יישומו של החוק הקיים, לרבות שינוי הטפסים המהווים את התוספת לחוק במטרה להנגישם לציבור, להמליץ על דרכים להגברת המודעות לחוק, ליצור הסברה ולהסדיר בעיות המועלות על ידי הציבור, חולים, בני משפחה, צוותים רפואיים וכל מי שהנושא נגע בו". תפקיד נוסף שהוטל על הוועדה הוא "לבחון את החקיקה הקיימת בעולם בנושא ולדון בהצעות לשינוי חקיקה, הרחבת החוק הקיים, ו/או חקיקה חדשה, לרבות פעולה במסלול חקיקה ממשלתי".

שנה וחצי של פגישות וניסוח המלצות

מאז מונתה קיימו חברי הוועדה — רופאים בכירים בבתי החולים הממשלתיים והציבוריים, אנשי אתיקה ומשפטנים בכירים — דיונים רבים, שמעו עדויות של גורמים רלוונטיים והחלו בגיבוש מסקנות. הם המליצו, בין היתר, להקל על מילוי הטפסים ועל העברת המידע למטפלים, להתיר חסמים לשימוש במשככי כאבים, לקדם את ישום החוק בבתי החולים ובקופות החולים ,ולהגדיל את הנגישות של הצוותים הרפואיים להנחיות מקדימות שנעשו על ידי החולים הסופניים במסגרת החוק.

אלא שלאחר חילופי השלטון וכניסתו של ליצמן לתפקיד, הפסיקו במשרד הבריאות לכנס את הוועדה. בעקבות זאת שלחו באחרונה שבעה מחבריה מכתב לראש הוועדה, פרופ' אפק, ובו ביקשו לברר מה עלה בגורל עבודתם. "אנו פונים אליך לאחר שקיימנו במשך קרוב לשנתיים פגישות ממושכות ונמרצות, והשקענו מחשבה ושעות רבות בניסוח המלצות לשיפור", כתבו החברים.

"הדיונים היו מקצועיים, תוך הקשבה לעשרות עדים מומחים מהשטח, אנשים בכירים מתחומי הרפואה (לרבות מנהלי מחלקות), הסיעוד והמשפט, ובהם הרב פרופ' אברהם שטיינברג, יו"ר הוועדה שהכינה בזמנו את החוק, שגם סבר, אחרי עשור לחקיקתו, שהגיע הזמן לתיקונים. טרם פורסמו המלצותיה ועל פניו נראה כי הן לא זכו לדיון בהנהלת משרד הבריאות בדרך לשינויי־נהלים וחקיקה — כפי שהמליצה הוועדה".

מכתבם של חברי הוועדה לא זכה למענה במשך יותר מחודש, עד לפניית TheMarker בנושא למשרד הבריאות. במשרד אישרו כי השר ליצמן לא יאפשר להשלים את עבודת הוועדה, אלא ימנה צוות משלו לבחינת התחום. "מדובר בוועדה שהוקמה על ידי השרה לשעבר גרמן ואשר לא הגישה את מסקנותיה עד להתפטרותה (של גרמן; רל"ג). אין חולק על מקצועיותם של חברי הוועדה, אך לאור העובדה שהרכב הוועדה נקבע על פי אמות מידה ותפישות שאינן תואמות את העמדה המקצועית ואת מדיניות שר הבריאות, אין בכוונת השר לבקש מהוועדה להגיש המלצותיה", נכתב בתגובה. "עם זאת, לאור חשיבות הנושא, ימנה השר בימים הקרובים צוות מקצועי אשר יבחן את התחום כולו ובכלל זה את דיוני הוועדה".

"אין נושא יותר אוניברסלי ממוות"

תגובת משרד הבריאות עוררה זעם הן בקרב חברים בוועדה והן בקרב גרמן, שאף הגישה שאילתא דחופה בעניין. לדבריה, "עמדת השר חמורה ומסוכנת, שכן ועדות מקצועיות אינן צריכות להיות תלויות בעמדות שר כזה או אחרת. יש לפרסם את המסקנות של הוועדה, שדנה למעלה משנה בסוגיה, ולדון בהן בכנסת. אם השר רוצה לקבוע עמדה פרטית — מדוע הוא ממנה ועדה חדשה? שיחסוך לוועדה את זמנה ויקבע על פי עמדתו".

"לקבור כך את עבודתנו זה עלבון לאנשי הוועדה שלא חסכו כל מאמץ להתעמק בסוגיות המטרידות מאוד את הציבור ואת אנשי המקצוע, ולהציע פתרונות בהסכמה רחבה ובאופן מכבד דעות שונות", אומר חבר הוועדה פרופ' מאיר ברזיס. לדבריו, "מחצית הוועדה כללה פקידי מדינה שנותרו בתפקידם — משפטנית משרד הבריאות, משפטנית משרד המשפטים וארבעה רופאים שנשארו בעמדות בכירות במשרד הבריאות. כיצד פרופ' אפק, יו"ר הוועדה, מונה למשנה למנכ"ל המשרד, אם אמות המידה ותפישותיו 'אינן תואמות את העמדה המקצועית ואת מדיניות שר הבריאות'?. יתרה מזו, הוזמנו מהציבור הצעות והעידו בפני הוועדה עשרות מומחים המייצגים את השטח. האם החלפת השר אומרת שצריך להחליף את הציבור? ההמלצות היו צריכות להגיע לדיון במשרד ובכנסת — למה למנות צוות חדש?".

ברזיס מעריך כי "כבוד השר ליצמן לא רוצה לגעת בנושא סוף החיים, כפי שבזמנו החרדים התנגדו לחוק הנוטה למות. הנושא רגיש מאוד בכלל, וזו תגובה אנושית לברוח ממנו, מה גם שהוא נתפש בטעות כלא מעסיק את הציבור ו'לא סקסי' לאמצעי התקשורת — כך שעשייה בו לא תקדם תדמיתית את המשרד, אולם להיפך — אין נושא יותר אוניברסלי ממוות, אין משפחה שלא נפרדת פעם מיקיר ורוצה יחס אנושי, ומערכת שלא נותנת מספיק תמיכה וכבוד ברגעי אובדן זקוקה לתיקון לטובת הצוותים והמשפחות".

חבר הוועדה פרופ' אבינעם רכס, טוען כי "למרבה הצער המהלך היה צפוי. הוועדה נמצאת בהקפאה עמוקה מאז שליצמן חזר לכהן בתפקיד שר הבריאות. המסקנות שהתגבשו בהסכמה רחבה של חברי הוועדה, אחרי מספר רב של פגישות, היו ליברליות באופיין ונועדו להקל על חולים מתייסרים הנוטים למות. אין פלא שהשר, שבא מרקע חרדי, מותח את המושכות ועושה סיבוב פרסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים