בעקבות הדסה - גם בשערי צדק יצומצם שר"פ הבוקר: "נתיישר לפי הנורמה החדשה"

כיום 64% מניתוחי השר"פ בשערי צדק מתבצעים בשעות הבוקר - תוך תשלום כפול לרופאים ■ השאלה שנותרה פתוחה: מה יקרה בבית החולים אסותא אשדוד שייפתח בשנה הבאה?

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ההפסקה המוחלטת של השר"פ (שירות רפואי פרטי בתשלום) בשעות הבוקר - הצעד הדרמטי שעליו הכריז שלשום המנהל החדש של הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין - עשויה להשפיע גם על המרכז הרפואי השכן שערי צדק, שגם בו מתנהלת פעילות שר"פ ענפה בשעות הבוקר הציבוריות.

בשיחה עם TheMarker הצהיר אתמול מנהל שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי: "אם יתברר שניתן לבצע ניתוחים גדולים בשעות אחר הצהריים - נתיישר לפי הנורמה החדשה". הלוי הציג את הנתונים של ניתוחי הבוקר בשר"פ, המשקפים תמונה די דומה לזו המוכרת מהדסה: ב-2015 בוצעו בשערי צדק כ-25 אלף ניתוחים, מהם 4,700 ניתוחי שר"פ, שכ-3,000 מהם בוצעו בשעות הבוקר הציבוריות.

רופאים בחדר ניתוחצילום: אלי הרשקוביץ

לפי הנתונים האלה, כ-64% מניתוחי השר"פ בשערי צדק הם ניתוחי בוקר, ומספר זה משקף, לדבריו, ירידה לעומת שנים קודמות, בשל הסערות הציבוריות שהחלו סביב השר"פ לפני כשלוש שנים. הלוי מאשר שהרופאים שמבצעים שר"פ בשעות הבוקר מקבלים תשלום כפול - את שכרם הציבורי ותשלום נוסף עבור השר"פ.

רוטשטיין, שהחליט להחמיר אף יותר מהכלל שנקבע בהסכם ההבראה, שלפיו ניתוחי שר"פ בשעות הבוקר יאושרו "במקרים מיוחדים" ו"מסיבות רפואיות", אסר כליל על הניתוחים. לדבריו, אם ניתוח מורכב וארוך צריך להתחיל בשעות הבוקר מטעמי בטיחות - הוא יבוצע באופן ציבורי.

לעומתו, הלוי לא ממהר לאמץ את ההוראה הגורפת הזאת. לדבריו מרבית הניתוחים שמבוצעים בשעות הבוקר בשר"פ בשערי צדק הם "ניתוחים גדולים שנמשכים שעות ארוכות ומחייבים צוות נרחב". לדבריו, ניתוחים פשוטים כמו ניתוחי שבר וניתוחי כיס מרה כמעט לא מתקיימים בבוקר, אך הוא מודה כי עדיין נותרו ניתוחים אלקטיביים קצרים שמתבצעים בבוקר בשר"פ.

יונתן הלוי, מנהל בית החולים שערי צדקצילום: מוטי מילרוד
זאב רוטשטיין, מנהל בית החולים הדסהצילום: מוטי מילרוד

מבחינת משרד הבריאות, רוטשטיין קבע את הסטנדרט שלפיו שערי צדק יצטרך להתיישר, בלי יוצאים מן הכלל. "אנחנו מברכים על הצעד המנהיגותי של פרופ׳ רוטשטיין המכיר בבעיות הקשות של הנהגת פעילות שר"פ בשעות הבוקר", אמר אתמול מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

זאב וורמברנד, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, שהיא הגדולה בירושלים, שנאבק בחודשים האחרונים נגד קיומו של שר"פ בשעות הבוקר, בירך גם הוא על ההודעה של רוטשטיין. "ההחלטה של רוטשטיין היא נכונה, אמיצה ואמיתית, ותשנה את פני בית החולים", אמר וורמברנד. "למרות שקיים הסכם הבראה, מנכ"ל משרד הבריאות הקודם והנהלת הדסה העדיפו למרוח אותנו. בכל פעם שהתלוננו - טענו שהכל בפיתוח".

בר סימן טוב הודה כי משרד הבריאות אכן לא הצליח לאכוף את הסכם ההבראה, ששאף לחסל את שר"פ הבוקר למינימום. "הניסיונות שנעשו במשרד לקבוע כללים וסייגים לפעילות שר"פ בשעות הבוקר לא צלחו מהטעם הפשוט שלא ניתן לקבוע כללים שיכשירו את מה שלא ניתן להכשיר", הוא אמר.

"לא הבנו את מלוא משמעויות השר"פ"

האתגר הבא שעומד בפני משרדי הבריאות והאוצר הוא למנוע מצב דומה בבית החולים אסותא באשדוד שיפתח את שעריו בשנה הבאה, כיוון שלפי תנאי ההפעלה שלו - יותר לו להפעיל שר"פ. משרדי הבריאות והאוצר לא מסתירים את שאיפתם לבטל כליל את השר"פ באסותא אשדוד. הם רואים בהפעלת שר"פ בבית חולים ציבורי חדש דבר המנוגד לחלוטין לניסיונות החיזוק של הפעילות הציבורית בבתי החולים.

בינתיים, אין הסכמות בעניין בין הצדדים. לדברי בר סימן טוב, "במועד שניתן ההיתר לאסותא אשדוד, ב-2008, לא הבנו את מלוא משמעויות השר"פ. היום אנחנו יודעים שיש לשר"פ משמעויות ציבוריות, ניהוליות וכלכליות שהופכות אותו לפחות כדאי. אני מתרשם שיש נכונות לדבר על הנושא גם מצד מכבי ואסותא וגם מצד האוצר".

מאסותא נמסר: "הפעלת השרפ באסותא נקבעה על ידי משרד האוצר כחלק מהצעת המכרז להקמת בית החולים הציבורי בעיר אשדוד, ומהווה חלק בלתי נפרד ממנו ומהתכנית הרפואית והכלכלית להפעלתו.

לבית החולים ניתנה רשות לבצע 25% מפעילותו במסגרת השר"פ, כאשר אחוזים אלו מתייחסים לסך הפעילות של כל מחלקה ושל כל רופא שיעבוד במשרה חלקית או מלאה. השר"פ יופעל במהלך כל שעות היום, אבל לא במשך שעות העבודה הציבוריות של הרופא, על פי צרכי המטופלים ויעילות הפעלת בית החולים. השר"פ לא ישמש לקיצור תורים. פירוט על אופן הפעלת השר"פ יוצג באתר אסותא אשדוד בתחילת אפריל, עם תחילת תהליך גיוס הרופאים לבית החולים, ויהיה שקוף לרופאים ולציבור הרחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית