מנכ"ל משרד הבריאות: "הדו"ח של החשכ"לית על שראל - שגוי, לקוי ומנותק מהמציאות"

הקרב בין משרדי האוצר והבריאות סביב חברת רכש התרופות שראל מגיע לשיא חדש ■ החשכ"לית: מחירי שראל גבוהים, לא אאריך את הפטור ממכרז ■ בר סימן טוב: "לאור רמת התוצר - הדו"ח 'היה כלא היה'"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הדו"ח שגובש במשרד האוצר לבחינת רכש התרופות והציוד הרפואי במערכת הבריאות הממשלתית בידי חברת שראל הוא "לא רלוונטי למציאות הישראלית", גיבושו נוהל באופן "לקוי מראשיתו ועד סופו" ומבלי לשתף את מערכת הבריאות, ומסקנותיו "שגויות מן היסוד ומנותקות מהבנת ההקשר הכלכלי והמורכב בו פועלת מערכת הבריאות". כך כותב היום (א) במכתב חריף במיוחד מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, לחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו.

המתיחות בין השניים, עד לא מזמן עמיתים במשרד האוצר בו שימש בר סימן טוב כסגן ראש אגף תקציבים, נחשפה כבר בשבוע שעבר בעת דיון שהתקיים בנושא בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. לדברי בר סימן טוב: "קשה להשתחרר מן הרושם העולה מקריאת הדוח כי המסקנות נכתבו עוד בטרם החלה עבודת הוועדה".

צילום: שירן גרנות

שראל היא חברה פרטית השייכת לבתי החולים הממשלתיים ומשמשת כזרוע הרכש והאספקה לבתי החולים ולמוסדות רפואיים ממשלתיים בתחום התרופות, ציוד רפואי, מכשור רפואי, חיסונים, ושירותים נוספים, בהיקף של יותר ממיליארד שקל בשנה. בשנים האחרונות עומדת החברה במרכז ויכוח ציבורי עז מכיוון שהיא מהווה מעין מונופול בתחום רכש התרופות, ונשמעות לא מעט טענות כי אינה משיגה את יעדה לרכוש תרופות במחירים נמוכים לבתי החולים.

הרקע למתיחות הנוכחית בין המשרדים הוא מכתב ששיגרה בשבוע שעבר עבאדי בויאנג'ו לבר סימן טוב, ובו התריעה כי אינה מתכוונת להאריך את הפטור ממכרז שניתן לבתי החולים הממשלתיים לרכוש תרופות וציוד רפואי מחברת שראל ושיפוג בסוף החודש. זאת, בעקבות דו"ח של ועדה שמינתה בראשות שלומי פריזאט שבדקה את תפקוד שראל ומצאה כי מרווחי התיווך של החברה גבוהים בהרבה מהנהוג במדינות אחרות, וכי העובדה שיש בתי חולים ממשלתיים שמעדיפים שלא לרכוש דרך החברה מוכיחה כי מחירי הרכש שלה אינם נמוכים דיים. הדו"ח מציע גם להקים מעין גוף רכש מתחרה לשראל, שבמסגרתו בית החולים שיבא ירכוש תרופות וציוד עבור עצמו ועבור שני בתי חולים נוספים. לדברי האוצר, שראל לא שיתפה פעולה ולא מסרה נתונים כפי שהתבקשה. שראל, מצדה, טענה כי מדובר בסודיות מסחרית.

משרד הבריאות מצדו הודיע לפני שבועיים כי הוא ממנה בודק מטעמו, רם בלניקוב, הממונה על התקציבים לשעבר, לבחון את דרכי העבודה של בתי החולים עם חברת שראל, וכי בלניקוב יגיש את המלצותיו בתוך 60 יום. "נבחן באופן ענייני וללא דעה מקדימה האם החברה ממצה את היתרונות הפוטנציאליים ממרכזיותה ברכש והאם היא פועלת ביעילות", כותב בר סימן טוב.

הוא דוחה מכל וכל את המסקנות ואת המלצות הוועדה של משרד האוצר, וטוען כי "חרף החשיבות העליונה של שמירה על אספקה סדירה של תרופות וציוד רפואי לבתי החולים, מערכת הבריאות לא היתה שותפה אמיתית ומלאה לעבודת הוועדה וצרכיהם של הרגולטור ושל מקבלי השירות, לא הובאו בחשבון".

לדברי בר סימן טוב, "ניתוח המרווחים שבוצע בדו"ח לא הביא בחשבון שלושה משתנים בעלי השפעה גדולה על המחיר – גודל השוק הישראלי, הקטן באופן משמעותי ביחס לשווקים אליהם השוויתם; הצורך לשמור על מלאים וזמינות גבוהים יחסית בשל העובדה שישראל היא כלכלת אי במצב גיאו-פוליטי מורכב עם שכיחות גבוהה של מצבי חירום; והשלישי – רכש גבוה של חיסונים – מוצר המצוי כידוע בריכוזיות גבוהה במיוחד מצד היצרנים".

לדבריו, הדו"ח אינו לוקח בחשבון את הסיכון שבפגיעה באספקה שוטפת של תרופות וציוד לבתי החולים. "אני בטוח כי גם את זוכרת את הימים בהם נותרו חולים ללא תרופות בשל כשלי אספקה חמורים. אנו לא נאפשר בשום מצב לחזור לימים קשים אלה".

עוד אומר בר סימן טוב כי הוא מתנגד בתוקף להקמת גוף רכש מתחרה כדי "לשמור על מנגנון רכש ריכוזי ומרכזי שימצה את היתרונות לגודל", וכי הרעיון לפיו בית חולם אחד ירכוש עבור מתחריו היא "מופרכת", בשל האיזון התחרותי העדין והשביר בין בתי החולים שעלול להיות מופר אם תיווצר תלות מסחרית שכזו. הוא מוסיף כי ההשוואה של השוק הישראלי למדינות שנבחנו בדו"ח אינה תקפה בשל הבדלי גודל והבדלים במבנה מערכות הבריאות.

"לאור רמת התוצר שהובאה בפנינו סטטוס הדו"ח הוא "היה כלא היה", מסכם בר סימן טוב.

דו"ח פריזט העלה כשלים רבים בהתנהלות חברת שראל. עד כה ולמרות התראות חוזרות ונשנות, התעלם משרד הבריאות מהנושא. הטענות העולות מהדוח הן כבדות משקל ואנו מצפים ממנכל משרד הבריאות להתמודד איתן ולא לדחות את הטיפול בהן על ידי מינוי צוות בדיקה חדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"