כמה מבוטחים נטשו את קופת החולים שלהם ובאיזו קופה בחרו הכי הרבה ב-2015?

בשלוש השנים האחרונות ירד מספר המבוטחים בלאומית ב-25 אלף, וגירעון הקופה ב-2014 היה 1.2 מיליארד שקל ■ אחד הפתרונות שנשקלים בממשלה הוא מיזוג בין לאומית למאוחדת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

2015 היתה שנה דרמטית לתחרות בין קופות החולים, ובעיקר מבחינתן של שתיים מהן - אחת שנמצאת בירידה ואחת שנוסקת. לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי, ב-2015 התחזקה מכבי שירותי בריאות, הקופה השנייה בגודלה, בעוד שקופת חולים לאומית, הקטנה מבין קופות החולים שמבטחת רק כ-8% מהאוכלוסייה, מאבדת מבוטחים רבים כבר כמה שנים ברציפות - נטישה של כ-25 אלף מבוטחים (עוזבים פחות מצטרפים) בשלוש השנים האחרונות, מספר עצום ביחס לגודלה.

גם מבחינה פיננסית מצבה של לאומית קשה. לפי דו"ח של משרד הבריאות, ב-2014 היה גירעון הקופה בנכסים נטו (הון עצמי שלילי) 1.176 מיליארד שקל, ההון העצמי השלילי הגדול ביותר בקרב הקופות, ויתרת המזומנים שלה שיקפה שני ימי פעילות בלבד.

סניף קופת חולים לאומית בקרית גת

במשרדי הבריאות והאוצר מודאגים מאוד מהמגמה המתמשכת בלאומית, ובחודשים האחרונים עסוקים המשרדים רבות בדרכי ההתמודדות עם מצב הקופה. לאומית סובלת מחיסרון בשל קוטנה לצד הצורך לספק שירותים מלאים בכל רחבי הארץ. בעוד שלקופת החולים הקטנה השנייה, מאוחדת, יש מוקדי כוח בולטים כמו ירושלים, בית שמש ורחובות, לאומית מבוזרת ומתקשה להתחרות עם הקופות הגדולות והעשירות ממנה.

אחת האפשרויות שנשקלות להתמודדות עם הבעיה היא איחוד בין מאוחדת ללאומית, ומקור בכיר במערכת הבריאות אמר כי אף אחד לא יופתע אם אגף התקציבים יקדם את המיזוג בחוק ההסדרים הבא. עם זאת, במשרד הבריאות לא נלהבים מרעיון האיחוד, וחושבים על דרכים אחרות לחילוץ הקופה מהמשבר.

מלאומית נמסר בתגובה: 
"ב-2015 ובשנים הקודמות לה נמצאת הקופה במקום הראשון מבין קופות החולים בגיוס לקוחות חדשים ביחס לגודלה. אכן קיימת עלייה קלה בנטישה במספר מקומות שאנו מודעים להם, וב-2016 נפעל לשיפור המצב".

הקופות מתחרות 
על החרדים והערבים

נסים אלון, מנכ"ל קופת חולים לאומית

מגמה הפוכה נרשמה במכבי. הקופה זינקה ב-2015 ב-11.2 אלף מבוטחים, נתון התואם את המטרה האסטרטגית שעליה הצהירה הקופה בשנה האחרונה - גידול במספר המבוטחים. לצורך כך מפעילה מכבי בין השאר "ארטילריה כבדה" במגזר החרדי. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, בחודשים האחרונים התחילה הקופה בפעולות נמרצות לכניסה לירושלים, שנחשבה למעוז של מאוחדת, והיא פותחת לפחות חמישה סניפים חדשים בבירה. במקביל, מאוחדת מתחילה בחדירה לבני ברק, בשיתוף פעולה עם איכילוב.

המגזר החרדי הוא קהל היעד המרכזי, לצד זה הערבי, לתחרות בין הקופות על מבוטחים חדשים. שתי הקופות משקיעות בפרסום ותוכן שיווקי בעיתונות החרדית, פתיחת סניפים, העסקת אנשי קשר מיוחדים למגזר החרדי ועוד.

קופת החולים הגדולה ביותר, שירותי בריאות כללית, שומרת על מאזן חיובי של מבוטחים, אם כי התוספת נטו של מבוטחים חדשים ירדה מ-11 אלף ב-2013 ל-72 מבוטחים בלבד ב-2015.

בכנס שערך בנובמבר המכון לחקר שירותי ומדיניות הבריאות, בהשתתפות מנכ"לי ארבע קופות החולים, נדון רעיון האיחוד בין מאוחדת ללאומית. מנכ"ל לאומית, ניסים אלון, אמר אז כי "אם רוצים תחרות, יש צורך באתחול של מבנה מערכת הבריאות כדי להשיג איזון. יש מקום לבצע שיוך מחדש של חלק מהמבוטחים, תוך התייחסות לפרישה גיאוגרפית, גיל, מגדר, מצב סוציו־אקונומי ועומסי תחלואה. לשם כך יש צורך בהתאמת כוח האדם הרפואי, התשתיות, בתי החולים ונכסים נוספים". לגבי המיזוג אמר אלון כי "הנושא מצוי על השולחן כבר 12 שנה".

מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, אמר בכנס כי "האיומים על הקופות הקטנות גדלים והולכים. יש תחרות גוברת בכוח האדם, מניעת תעסוקת מומחים בקהילה ואפליית מבוטחים בנגישות לאשפוז". הוא העריך כי "בתוך חמש שנים יהיה בישראל מצב של "או דואופול או דואופול וקופות קטנות, וזה מצב מסוכן. לשם אנחנו הולכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו