הקופות נאבקות על המגזר החרדי: מכבי מסתערת על ירושלים, מאוחדת על בני ברק

במשך שנים היה איזון קבוע, שלפיו מאוחדת שלטה בשוק החרדי בירושלים ומכבי בבני ברק - אך כעת הן מתחילות להיכנס זו לטריטוריה של זו ■ מכבי: "החברים ייצאו נשכרים" ■ מנכ"ל מאוחדת: "הקופה נבנתה והיתה חזקה בפריפריה ובמגזר החרדי, לא נראה שמישהו יוכל להתחרות בזה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

קופות החולים נלחמות על המגזר החרדי: מכבי שירותי בריאות מסתערת על האוכלוסייה החרדית בירושלים, שבאופן מסורתי "שייכת" לקופת חולים מאוחדת, ואילו מאוחדת בתגובה מתכוננת להגדיל את נתח השוק שלה בבני ברק - שבה שולטת דווקא מכבי. המאבק כולל פתיחת סניפים חדשים, שכירת יחצ"נים ייעודיים, מעורבות של רבנים ומלחמה על לב הקהל המבוקש של המשפחות החרדיות.

כבר שנים רבות שבין הקופות מכבי ומאוחדת קיימת מעין חלוקה לא מדוברת של האזורים החרדיים: מאוחדת חולשת על אזור ירושלים, עם 38% מתושבי העיר שחברים בה, רובם מהמגזר הדתי־חרדי. רק 9.6% מתושבי העיר חברים במכבי כיום — הרבה פחות מחלקה של הקופה באוכלוסייה הכללית. בבני ברק, לעומת זאת, המצב הפוך: נתח השוק של מכבי בעיר הוא 47%, ואילו של מאוחדת 14.3% בלבד - דומה לגודלה באוכלוסייה הכללית.

בדיקה של מטופל מהמגזר החרדיצילום: אמיל סלמן

בשנה האחרונה הורידו הקופות את הכפפות והן מתחילות להיכנס אחת לטריטוריה של השנייה: מכבי פתחה בחודשים האחרונים במאבק על המגזר החרדי באזור ירושלים. בתוך חצי שנה בלבד מתכננת הקופה לפתוח חמישה מרכזים רפואיים חדשים בשכונות החרדיות בירושלים, ששניים מהם - בשכונת רמות ובשכונת רמת שלמה - כבר נפתחו.

בכנס החנוכה של הסניף החדש של מכבי ברמות נכחו שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל מכבי רן סער וכן רבני השכונות רמות ורמת שלמה. מנהל מחוז ירושלים והשפלה במכבי, גידי לשץ, צוטט בעיתונות החרדית: "אנחנו קוראים לזה 'מבחן העגלה' — האפשרות לקבל שירותי רפואה ראשונית, מקצועית וכן בית מרקחת, לקיחת דם, אחיות וכדומה, בקרבת הבית, בלי טלטלות של נסיעות ובלי צורך לעלות עם העגלה על האוטובוס. בחודשים האחרונים אנחנו רואים עלייה במספר החברים בקרב המגזר החרדי בעיר - זו הוכחה לטיב השירות שלנו ואנחנו נמשיך להרחיבו ולשפרו".

קופת חולים מאוחדת, לעומת זאת, כבר נערכת לכניסה מסיבית לאזור בני ברק, כשהיא מנצלת את הידע והניסיון שיש לה במגזר החרדי. בין הצעדים שנקטה הקופה לצורך כך היה שיתוף פעולה חדש עם בית החולים התל־אביבי איכילוב. מכבי לא יושבת בשילוב ידיים לנוכח ה"איום" החדש - בשבוע הבא ייחנך מרכז רפואי חדש וגדול של הקופה במרכז העיר, שכולל את כל שירותי הקהילה של מכבי, אשפוז יום ומוקד לילה.

המטרה: צמיחה 
במספר המבוטחים

הקרבות בין קופות החולים על הציבור החרדי הם לא עניין חדש: המגזר החרדי נחשב לרווחי עבור קופות החולים, שמתוגמלות ביחס ישיר למספר המבוטחים שלהן. במגזר החרדי משפחות גדולות ואוכלוסייה צעירה יחסית, שנזקקת פחות לשירותי בריאות. במכבי אף הצהירו בשנה האחרונה כי לאחר שנים רבות שבהן הקופה לא גדלה מבחינת שיעור המבוטחים באופן משמעותי - המטרה המרכזית היא צמיחה במספר המבוטחים.

בעבר כללו הקרבות מלחמות קשות על רופאים, ש"לקחו" אתם את רוב המטופלים שלהם כשעברו מקופה לקופה; וכן הצעות שונות בעלות שווי כספי (ובניגוד לחוק) למי שיעבור מקופה לקופה. בתקופה האחרונה חלה רגיעה בשיטות הפעולה האלה, בין השאר בעקבות צעדים שנקט משרד הבריאות למיגור התופעה, ובהם הטלת קנסות על הקופות והגבלת האפשרות שלהן לפרסם ולשווק.

מה שמשרד הבריאות לא עוצר הוא הפעלתם של "מתאמי קשרי קהילה" - מעין מאכערים שעובדים בתוך המגזר החרדי כדי לפתור בעיות ולסייע בנבכי הביורוקרטיה של הקופות. פונקציה כזאת, אגב, לא קיימת במגזרים אחרים, ומבחינת הקופות מדובר בתפיסת שתי ציפורים במכה אחת: אמצעי למתן ג'ובים למקורבים תמורת ניוד מבוטחים, וכן שדרוג השירות לקהל החרדי.

התחרות העזה על הקהל החרדי והעני יחסית מעניינת, גם משום שהיא מוכיחה ששיטת התקצוב של קופות החולים לפי מספר מטופלים (לפי ראש) מייצרת תחרות בתחום השירות גם על אוכלוסיות חלשות מבחינה סוציו-אקונומית - במקרה הזה חרדים, אך גם ערבים, בדואים ועוד.

ממכבי נמסר: "התחרות מבורכת, ומי שיוצא נשכר הם החברים. אנחנו גאים על אלפי המצטרפים החדשים למכבי, ונמשיך בתנופת הפיתוח בירושלים, בני ברק ובערים נוספות ברחבי הארץ".

מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, אמר כי "מאוחדת לאורך השנים נבנתה והיתה חזקה בפריפריה ובמגזר החרדי, ויודעת לתת את השירות במרפאות קטנות שקרובות ללקוחות שלה, ולא נראה שמישהו יוכל להתחרות בזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא