"לידה טבעית היא לידה יקרה יותר"

חדרים אינטימיים, תאורה עמומה וליווי צמוד של האחות הופכים את האופציה הטבעית לאופציה היקרה ■ אז מדוע החליט מנהל ביה"ח איכילוב, הגניקולוג רוני גמזו, לפתוח את מרכז הלידה הטבעית באיכילוב לגמרי בחינם?

יעל פולק-חלק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל פולק-חלק

"לידה טבעית היא לידה יקרה יותר", מסביר מנהל בית החולים איכילוב הנכנס ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, הגניקולוג רוני גמזו, שהצהיר לאחרונה על פתיחה מחודשת של מרכז הלידה הטבעית בבית החולים, בחינם ולכולן.

לאחר שמשרד הבריאות החליט על סגירת מרכזי הלידה הטבעיים בשל עלויות נוספות ליולדת, החליט גמזו לפתוח את מרכז הלידה הטבעית באיכילוב לגמרי בחינם, ובשאיפה שמרכזי הלידה האחרים ילכו אחריו. כיום, יולדות המבקשות לידה טבעית זכאיות לכזו, לגמרי בחינם. את בעיית התקציב פתר גמזו באמצעות אחיות שנמצאות בביתן בכוננות, ונקראות לחדר הלידה רק במקרה הצורך.

צילום: אוליבייה פיטוסי

בישראל 2015 קהל נשים גדול צמא לאפשרות של לידה טבעית בבית חולים. נשים רבות מגיעות ללידה אחרי שקראו, חקרו, למדו וגילו על היתרונות הגדולים של לידה פעילה - המתרחשת תוך כדי תנועה עם תנוחות לידה מגוונות, על הצורך באינטימיות, באור עמום ובמינימום התערבות רפואית. הנשים האלה מעדיפות שהצוות הרפואי יקבל את הלידה שלהן בקצב שלהן, ולא יילד אותן ויבקש לקחת שליטה על התהליך. במקביל, רוב הנשים מודעות ליתרונות של לידה בבית חולים, ומכירות במצבים בהם מתפתח צורך במהלך הלידה בציוד רפואי מתקדם ובצוות מיומן, והזמן משחק תפקיד גדול ביכולת להציל את המצב.

פרופסור גמזו, באופן אישי, אתה תומך בלידות טבעיות?

"כגניקולוג, אני בהחלט חושב שהמערכת הרפואית צריכה לאפשר מגוון של תהליכי לידה ולא להיות פטרנליסטית. ראוי שבתוך כל חדר לידה יהיה מחויב רופא, כמי שמנהל את המערך הזה, להציע לפחות שתי צורות של לידה. אחת היא by the book - התערבות רפואית מלאה וטוטאלית ואחת, שקרובה יותר במהותה ללידת הבית, הלידה הטבעית.

"בסך הכל, לידות בבית הן פחות בטוחות מלידות בתוך בית החולים. גם במקרים הכי פשוטים - הסיכוי שמשהו יסתבך וזמן ההגעה לבית החולים יתארך, עלול לגרום ללידה להסתיים רע. בהולנד, לדוגמא, עם שיעור גבוה יחסית של לידות בית, יש שיעור גבוה יותר של סיבוכים. חברה יכולה לבחור לקבל את המחיר הזה, אבל כרופא שמבין את זה אני מעדיף לידות בתוך מתחם בית החולים. מכיוון שאנחנו מכוונים גם ללידה טבעית, אבל מסוגלים לעשות החלפה מאוד מהירה ברגע שזה משתנה - אנחנו נותנים את הכל".

גמזו מספר כי ההערכות ללידה שכזו דורשת תכנון אחר, כבר משלבי תכנון המרחב הפיזי. "חדרים ללידה טבעית הם מרווחים יותר, מאפשרים מקום לתזוזה, הליכה. יש בהם מרחב גדול יותר- כבר כאן מתחילות עלויות כלכליות שונות מאשר בחדרי הלידה הרגילים. הבעיה הגדולה יותר היא, שהלידה הטבעית דורשת משאבי זמן אחות גדולים יותר. הליווי של האחות המיילדת לא יכול להיות כפי שהוא במערכת הרגילה. באיכילוב יש אחות לכל שני חדרים, ויש חדרי לידה בהם מדובר באחות על כל שלושה חדרים. אי אפשר לנהל לידה טבעית במקביל".

מיילדת צמודה לכל יולדת זה פינוק?

"שאלה כזו צריכה להיבחן בקונטקסט של כלל משאבי מערכת הבריאות. אחות מיילדת לכל יולדת משמעו פחות אחיות לכל יתר שירותי הרפואה. זה לא שימוש נכון בכלל משאבי מערכת הבריאות במדינה שיש בה מחסור באחיות".

זה נשמע כאילו התפקיד של מיילדת במהלך הלידה, הוא בעיניך כמעט טכני.

לידה טבעית. התנוחה המקובלת מותירה את האם חסרת אוניםצילום: Active Birth Centre

"ברור שברפואה הליווי הוא הרבה פעמים גם ליווי רגשי, שדורש יותר זמן. הטכנולוגיה שסייעה לנו עם מכשור רפואי מתקדם, הפחיתה את הזמן של מגע אדם-אדם. האדם מוחלף במכונה, שמנטרת את הדופק העוברי, שמזליפה פיטוצין. אני לא נמצא שם כדי לעשות את זה. אם הייתי יכול ליצור מעקב של אחות מומחית, כבר במעקב ההריון, שתלווה את האישה גם לאורך הלידה ואחריה, זה היה נהדר. הזמן של הרופא, מטבעו, מוגבל מאוד".

אני מגיעה לגמזו כאישה שחוותה שלוש לידות בבית חולים, וכשמאחורי קהל נשים גדול שקורא לאפשר לידות טבעיות באמת בבתי חולים. מסתבר, שמהר מאוד אני מורידה את גלימת הטבעיות וחוזרת לעשות כלכלה התנהגותית. מתברר שגם כאן, השורה התחתונה היא גם השורה הראשונה, או כמו שהסביר גמזו מיד בהתחלה- "לידה טבעית עולה יותר כי הליווי של האחות המיילדת הוא צמוד, והיא לא יכולה ללוות כמה יולדות במקביל".

נשמע הגיוני מאוד- יולדת שלא מקבלת אפידורל, וחווה כאבי צירים, צריכה ליווי של מיילדת במהלך הלידה.

"בבתי החולים פרשו את זה ככה - לידה טבעית שווה לידה אישית, לידה אישית שווה בחירת המיילדת, בחירת המיילדת שווה תשלום. בעייני, התשלום הזה הוא לא ראוי".

אם אני רוצה לבחור את המיילדת שלי ולחוות לידה טבעית, ומוכנה לשלם על זה, למה לא לאפשר את זה?

"ברגע שאני אומר- בואו נפתח את האפשרות הזו, אני בעצם נאלץ להחליט - כאן כן וכאן לא, וזה אומר- לאלה כן, ולאלה לא. ובאיזה תהליך אני עושה את האבחנה הזו בין נשים? בשירות שהוא אפילו לא שירות של מחלה אלא בשירות שמתחבר לחלק אינטגרלי מחייה של האישה. לדעתי התכנון של שירותי רפואה, ובהקשר הזה של שירותי לידה טבעית, צריך להיות פתוח לכל".

אבל יש מקומות במערכת הרפואה בישראל שמציעים שירותי רפואה פרטיים, מה ההבדל בין בחירת כירורג לבחירת הרופא המנתח בניתוח קיסרי?

"בהחלט קשה להתנגד לזה בבתי חולים שבהם מותר לקיים שר"פ. אני יכול לקבל את זה. אבל כשראינו תופעות בהן השירות הרפואי הפרטי גלש גם לפגיה, הרגשנו שנחצים הגבולות. קשה מאוד לדעת איפה לשים את הקו הזה. אני יכול לחיות בשלום עם שר"פ ללידה ולא יכול לחיות בשלום עם שר"פ לאחריה. כיום יש לידות פרטיות במספר בתי חולים, כמו לניאדו ובמעייני הישועה".

יולדת בבית חולים בדרום גרמניה

ובכל זאת, בחרת לפעול במערכת הציבורית ולפתוח את האופציה ללידה טבעית לכולן. איך מאפשרים לכל מי שרוצה לידה טבעית בבית חולים לחוות כזו, תחת מגבלות התקציב?

"יש לנו אפשרות להעניק שירותי מיילדת זמינים יותר. זה לא יכול להיות בכל חדרי הלידה, אנחנו מקבלים כ-11 אלף לידות בשנה (כ-35 לידות ביממה), אבל הדרישה ללידה טבעית קיימת אצל פחות משליש מהיולדות כרגע. אנחנו מקיימים פגישה במהלך ההריון עם האישה, ומסבירים לה מהי בדיוק לידה טבעית (ניטור חלקי, ללא פיטוצין, ללא אפידורל) ואם היא באמת מעוניינת בלידה כזו - אנחנו משתדלים מאוד לאפשר ללדת כפי שהיא רוצה.

"כדי לאפשר זמניות של מיילדות לאורך הלידה כולה, פתחנו טור כוננות נוסף- מיילדות שנמצאות בבית, מוכנות לקריאה לקפוץ לבית החולים. כך כולם מרוצים- היולדת מקבלת לידה טבעית עם מיילדת שזמינה לה לאורך הלידה כולה והמיילדות זכאיות לשכר כונניות בין אם קראו להן ובין אם לא".

בעצם, ביטוח לאומי מעביר 12 אלף שקל לבית החולים על כל יולדת, אם הכסף הזה היה מופנה ליולדות, לא היה שום קושי לספק להן שירותי מיילדת צמודה.

"במימון שירותי בריאות ציבוריים, אי אפשר לפעול בשיטת הוואצ'ר. אתה לא נותן למטופל את הכסף ביד ואומר לו בוא תקנה שירותים, דווקא מסיבות חברתיות כלכליות (שעלול לדחוף עניים לבחור באופציות הזולות ביותר, י.ח). אתה חייב לפעול בתחכום בניתוב בתוך המוסדות, מנהל בית חולים צריך גמישות מלאה. יש 250 מערכים קליניים, אשפוזיים, דחופים, חדרי ניתוח, שפועלים בבית החולים, אי אפשר לייעד את הכסף למקום מסוים".

איך אפשר לקדם מטרה כמו יותר לידות טבעיות בבית החולים?

תרגול לפני לידה במים בבית בקדימהצילום: לימור אדרי

"תקצוב עיוור לא יעזור במקרה כזה. גם אם כל הכסף יילך אל חדרי הלידה, מי יבטיח לך שיהיו לידות טבעיות דווקא? אם לידה טבעית היא יעד, תכוון ותתגמל עבור זה, תן בונוסים. כך לדוגמא, לאורך השנים תעריף פג היה לא מספק. לפני עשור הוא הוגדל ב-50% ועדיין לא ראינו את זרימת המשאבים לפגיות. בהזדמנות הראשונה שהייתה לנו אמרנו - 'חברים, תוספת התעריף לא תהיה מנותקת מההשקעה שלכם, אלא תלויה בה'. יצרנו מודל שמנקד את בתי החולים לפי מידת ההשקעה בפגיות, ונוצר להם אינטרס לשפר אותן ולהפנות משאבים אליהן, כדי לקבל תמיכה כלכלית נוספת".

ומה היית מציע כדי לקדם את ההשקעה בלידות טבעיות בבתי החולים?

"הייתי מציע לפצל את תעריף היולדת - לידה שמתחילה ומסתיימת טבעית תתוגמל בכ-15 אלף שקל, ותגמול לידה רגיל יהיה 11 אלף שקל. יכול להיות שפתאום תהיה השקעה בתחום. בפגיות זה בהחלט פעל".

בסופו של דבר, אתה נתקל ברופאים ובמיילדות שמעוניינים ללוות לידה טבעית? שיש להם את הידע המתאים וההכשרה כדי לעשות את זה?

"מיילדות מקבלות הכשרה מתאימה בתוך בית החולים, והרופאים? רופאים הרי יודעים הכל. בתהליך ההתמחות שלנו אנחנו לומדים את הפרק שמוגדר כ'לידה עם פחות ניטור', ומבינים טכנית מה המינימום ההכרחי של ניטור שדרוש במהלך לידה. בסך הכל מדובר במאמץ גדול מאוד של מנהל חדר הלידה ואישיותו, לדעת להכשיר את הרופאים שלו. לדעת מתי להרפות, לתת זמן וסבלנות לתהליך ומתי הזמן הנכון להתערב".

"העידן שבו היו אמיצים יותר – חלף. אני יילדתי תאומים בלידת עכוז. זו אומנות מורכבת, והיום היא כבר לא נרכשת. ההכשרה היום מכוונת ליותר התערבות".

הגישה הטבעית - גם אחרי הלידה

מה דעתך על המשך הגישה הטבעית גם לאחר הלידה- ללא תינוקיה, חיסונים ושקילות?

לידה טבעית. התנוחה המקובלת מותירה את האם חסרת אוניםצילום: Active Birth Centre

"אין לי שום דבר נגד ביות מלא, אני אפילו בעד, כל עוד זה באמת מגיע מהאישה, ויש לה את הכוחות הרגשיים והנפשיים לכך. הבעיה היא שכיום מופעל לחץ רב על נשים- אם זה בנוגע לביות מלא או בנוגע להנקה, ויש יולדות שרוצות את השקט שלהן ולא מודות בכך בגלל לחץ חברתי ומשפחתי. כרגע באיכילוב התנאים הפיזיים לאפשר ביות מלא לא טובים מספיק, ואנחנו מרחיבים את מחלקת היולדות כדי לאפשר את זה".

למה יש איסור על שינה של מלווה עם היולדת?

"הסיבה היחידה היא העובדה שאנחנו עדיין שבויים בקונספט שמחלקת היולדות היא מחלקה 'רפואית'. בהחלט יש מקום לשקול סוג של מלונית בתוך המערך של האשפוז לאחר הלידה. לתת לאישה את התנאים שקיימים במלונית, אפשרות לבעל להיות במיטה ליד או בחדר ליד. הכל כמובן קשור במשאבים".

מה לגבי נשיאה במנשא בבית החולים?

"בהחלט ניתן לאשר מספר חלופות לנשיאת התינוק לאחר הלידה, ובלבד שיהיו בטיחותיות".

האם בדיקת רופא הילדים יכולה להתבצע בסמוך לאם, במקום להפריד את התינוק מהאם לאחר הלידה?

"במקרה הזה אין ברירה. יש מספר הערכות שעלינו לבצע, ובמהירות, כאשר יש לנו לעתים 12 לידות בשלוש שעות. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לפספס אף תינוק. אלה השעות הקריטיות ביותר- אנחנו מגלים דברים מפתיעים לאחר הלידה, תינוקות שמתדרדרים בגלל ירידה בחמצון או מסיבות אחרות, וזה משמעותי ביותר".

מה לגבי ליווי של יועצות הנקה במחלקה? בלילה?

"הפתרון הטוב ביותר הוא שהאחיות במחלקת היולדות יהיו בעלות הכשרה כזו. כיוונו לזה ופתחנו קורס על בסיסי כדי להפוך את האחיות שלנו ליועצות הנקה במתכונת מלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי