בכיר בתעשיית התרופות הגיע לדיוני ועדת הסל על תקן כתב ynet

קובי שרון, עד לאחרונה בכיר בתעשיית התרופות, הגיע השבוע כנציג ynet לישיבתה הראשונה של ועדת הסל ■ משרד הבריאות אסר את השתתפותו ■ אתר ynet: "הוא אינו כתב שלנו" ■ שרון: "מערכת ynet רשמה אותי למסיבת העיתונאים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ביום שני התכנסה ועדת סל התרופות לישיבתה הראשונה. בין הנוכחים היה גם קובי שרון, עד לחודש שעבר בכיר בחברת התרופות MSD ישראל, בעבר מנכ"ל חברת התרופות לונדבק, ואחד האנשים המוכרים בתחום התרופות. נוכחותו של שרון בוועדה גרמה להרמת גבות: ממתי חברות התרופות שולחות נציגים לוועדה הציבורית הרגישה, ומי אישר את כניסתו?

שרון מיהר להסביר כי הוא נמצא במקום ככתב בריאות של אתר האינטרנט ynet. במשרד הבריאות לא השתכנעו, והבהירו לשרון כי לא יוכל לשבת בדיוני ועדת הסל, וכי דיוני הוועדה פתוחים לכתבי בריאות בעלי תעודת עיתונאי בלבד.

חברי ועדת סל התרופות, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

שאלנו את ynet אם שרון אכן קשור לאתר, או שאולי מדובר בעסקת תוכן שיווקי בין האתר לבין חברת תרופות. תשובתם: "לא היתה עסקה עם ynet והאיש אינו כתב האתר". שרון, מצדו, טוען כי "מערכת ynet רשמה אותי למסיבת העיתונאים של משרד הבריאות. מעבר לכך אין לי מה להגיב". אם כך, היה או לא היה קשר בין שרון ל– ynet?

לפי בירור שערכנו מסתמן ששרון אינו משקר: המערכת אכן רשמה אותו מראש כאחד מנציגיה ליום הדיונים. כששאלנו את ynet אם בכוונתם לעשות משהו בנוגע ל"התחזות" לכאורה, הם השיבו: "לצערנו יש לא מעט מקרים כאלה, אין כל כך מה לעשות".

דיוני ועדת סל התרופות היו חסויים עד לפני כמה שנים, אז החליטה הוועדה בצעד אמיץ לפתוח את ישיבותיה לכיסוי תקשורתי — אך במגבלות מסוימות: על העיתונאים נאסר לצטט דברים בשם אומרם, כדי למנוע ניסיונות ללחוץ על חברי הוועדה.

קובי שרוןצילום: דודו בכר

בפרספקטיבה של שנים, הצעד של פתיחת דיוני הוועדה לעיתונות הוא הצלחה גדולה. עד לפתיחת הדיונים, התחושה הציבורית היתה כי נרקמים בוועדה דילים לא כשרים בין חברות תרופות לרופאים, קופות חולים והממשלה. מרגע שנפתחה הוועדה לעיתונאים הציבור זכה להכיר מקרוב את עבודתה, ולהתרשם ממקצועיותה. הוועדה, יוזכר, חורצת לא רק את גורלם של חולים שמצפים לכניסתה של תרופה מסוימת, אלא גם את גורלן הכלכלי של חברות התרופות, שעבור חלקן הכניסה לסל היא בבחינת להיות או לחדול.

ואולם, בתוך הפתח שנפתח לעיתונאים להיכנס לדיוני הוועדה ניסו להיכנס כמה פעמים גורמים שקשורים לחברות התרופות. כך למשל באחת השנים ישבה בוועדה אשה שהציגה את עצמה ככתבת ביטאון ש"ס ונהגה לכתוב כל מלה שנאמרה במחברת. לאחר תקופה ארוכה שבה לא פורסמה כל ידיעה בנושא, התעורר חשדם של אנשי משרד הבריאות והתברר כי לא מדובר בכתבת בריאות — אלא באשה שעבדה עבור חברת לובינג שקשורה לחברות תרופות. במקרה אחר, לוביסט הודיע שבכוונתו להגיע לדיוני הוועדה על תקן עיתונאי, אך כניסתו נאסרה על ידי דוברות משרד הבריאות.

"חברות התרופות לא מתייאשות ומחפשות דרכים יצירתיות לחדור לוועדה ולראות מי מחברי הוועדה מצביע נגד טכנולוגיה כזו או אחרת", אומר מקור במשרד הבריאות. "בכל פעם מחדש אנחנו נאלצים להתמודד עם דרכים יצירתיות לנסות להשפיע על החלטות הוועדה, ולכן ההחלטה היא שרק כתבי בריאות יוכלו לסקר את עבודת הוועדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"