הרופאים נגד החוק שיאסור הסבת דירות למרפאות: "פגיעה דרמטית במטופלים"

ועדת הפנים של הכנסת צפויה לדון מחר בחוק, שנועד להזרים לשוק הדיור עשרות אלפי דירות ■ הרופאים וקופות החולים מזהירים: "הוצאת המרפאות ממרכזי הערים תפגע בעיקר בחלשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רופאים
צילום: ללא קרדיט

ההסתדרות הרפואית וקופות החולים מתנגדות בחריפות להחלת החוק האוסר הסבת דירות לשימוש שאינו מגורים גם על מרפאות. גם משרד הבריאות מתנגד לצעד, והשר יעקב ליצמן אף הודיע כי יפנה לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה לתקן את נוסח החוק.

את החוק מקדם משרד האוצר במסגרת חוק ההסדרים כהוראת שעה לחמש שנים. זאת במטרה לשחרר בתוך זמן קצר עשרות אלפי דירות שלפי נתוני המשרד פועלים בהן עסקים שונים — ולהגדיל בדרך זו את היצע הדירות.

על פי הערכות האוצר, הפעלת החוק תשחרר לשוק הדירות כ–100 אלף דירות מגורים המשמשות כיום בעלי מקצועות כגון עורכי דין, רואי חשבון, אדריכלים ופסיכולוגים — וגם רופאים. בכמה אלפי דירות ברחבי הארץ פועלות מרפאות, הן של רופאים פרטיים הן של רופאי קופות החולים.

בנייר עמדה שהעבירה לוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שצפויה לדון מחר בנושא, הביעה ההסתדרות הרפואית בישראל התנגדות חריפה להחלת הצעד גם על דירות המשמשות מרפאות, בטענה שהדבר יפגע קשות בנגישותם של השירותים הרפואיים לציבור.

"יישום ההצעה על שירותי הרפואה והוצאת מרפאות משכונות מגורים יביאו לפגיעה בפריסת שירותי הבריאות והנגישות אליהם", נכתב. "ההצעה פוגעת בזכות החוקית של המטופלים מבוטחי הקופות לקבל טיפול במרחק סביר ממקום מגוריהם, זכות המעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, וכן בתפקוד מערך הקהילה של מערכת הבריאות".

לטענת ההסתדרות הרפואית, כוונת האוצר כי המרפאות יעתיקו את מיקומן למרכזים מסחריים, קניונים או בנייני משרדים, אינה ישימה באזורים רבים שבהם אין מבנים ומרכזים מסוג זה בקרבת מקום: "שילוב שירותי רפואה קהילתיים באזורי מגורים הוא עיקרון בעל חשיבות רבה במערכת הבריאות, שכן הוא מאפשר לאוכלוסייה המתגוררת בקרבת מקום לבחור ברופא זמין בלי להידרש להגיע למרכזים מסחריים".

לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, "בניגוד לשירותים משפטיים, שרוב האוכלוסייה צורכת אחת לכמה שנים, ביקורים אצל רופאי משפחה וילדים הם דבר יומיומי. בעבור מטופלים שרגילים להגיע במשך שנים לאותה המרפאה, העתקת מיקומה לאזור מרוחק היא מאורע דרמטי שקשה להתרגל אליו, ודאי אם מדובר באזור שמחייב שימוש ברכב והוצאות נוספות על חניה. זמינות השירותים הרפואיים היא מרכיב קריטי ברמת השירות, ורבים מעדיפים את הרופא שלהם במרחק של כמה דקות הליכה".

יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן

את מספר הדירות המדויק בשימוש זה לא היה אפשר להשיג, אך ל–TheMarker נודע כי קופת חולים מכבי לבדה מפעילה מרפאות בכ–650 דירות מגורים שעברו הסבה. בשירות בריאות כללית לא ידעו לנקוב במספר הדירות המדויק המשמש את רופאי הקופה, וציינו כי מודל העבודה של הכללית מבוסס על רופאים שכירים. עם זאת, גם בכללית עובדים לא מעט רופאים עצמאיים, חלקם בדירות מגורים.

"ברור שמבחינה שירותית, הוצאת מרפאות ממרכזי הערים או משכונות למקומות מרוחקים עלולה לפגוע במתן שירות רפואי לכל האוכלוסייה", אומרים בכללית. לדבריהם, הנפגעים העיקריים במקרה כזה יהיו "אנשים שמתקשים בניידות, קרי דווקא החלשים יותר בחברה".

עוד אמרו בקופות החולים כי בהנחה שהרופאים יפסיקו לפעול בדירות מגורים, כלל לא ברור אם קיימות אלטרנטיבות במרכזי הערים, שכן "אין מדיניות ציבורית להקצאת שטחים לשירותים רפואיים בקרבת אזורי מגורים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בכוונת שר הבריאות לפנות לשר האוצר ולדרוש ממנו לתקן את נוסח החוק, כך שתימנע פגיעה בנגישות לבריאות".

מקורות במשרד האוצר ציינו כי בכל מקרה התקנה לא צפויה לחול על דירות בקומות הקרקע, מה שיצמצם את היקף הפגיעה בציבור המטופלים. עוד צוין כי בימים אלה מתנהלים מגעים בין האוצר להנהלת קופת החולים מכבי, שפנתה אליו בנושא.

בהכנת הידיעה השתתפה 
רז סמולסקי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות