הנתון המדהים: 100 רופאים הרוויחו יותר מ-2 מיליון שקל כל אחד בשנה

בבוקר בביה"ח, בצהריים בקליניקה: הנתונים שמציג האוצר משקפים את מרוץ החימוש של המערכת הפרטית, שמתודלק על ידי התנפחות הביטוחים הפרטיים, המפרנסים שכבה מצומצמת של עשרות רופאים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מנתונים שאסף משרד האוצר עולה תמונה עדכנית של שיאני השכר בתחום הרפואה בישראל. מנתוני הממונה על הכנסות המדינה עולה כי כ-100 רופאים בישראל השתכרו ב-2013 יותר מ-2 מיליון שקל כל אחד. שיאן השכר לאותה שנה השתכר 8.9 מיליון שקל בעבודתו הציבורית והפרטית יחד, וחמשת הרופאים "הרווחיים" ביותר השתכרו 6.8–8.9 מיליון שקל בשנה. את העשירייה הראשונה חותם רופא ששכרו הגיע ב-2013 ל-5.3 מיליון שקל.

בהכנסות מפרקטיקה פרטית התבלטו רופאים כירורגים, רופאים בתחומי עור, מין וגניקולוגיה, אורתופדיה, רפואת שיניים ורפואת עיניים. השכר הממוצע של 100 "הרופאים המיליונרים" הסתכם ב-3.2 מיליון שקל.

הנתונים שמציג האוצר משקפים את מרוץ החימוש של המערכת הפרטית, שמתודלק על ידי התנפחות הביטוחים הפרטיים, המפרנסים שכבה מצומצמת של עשרות רופאים, ומנגד מגדילים מאוד את ההוצאה הפרטית על בריאות ואת יוקר המחיה.

חוק ההסדרים, שנתמך באופן אישי על ידי שר האוצר משה כחלון, נועד לנטרל כמה מהבעיות האלה: ראשית, על ידי מעבר לרשימות סגורות של רופאים (הסדר) במקום מתן החזרים למטופלים שפנו באופן עצמאי לרופאים בכירים. זאת במטרה שקופות החולים וחברת הביטוח ינהלו את המו"מ מול הרופאים במערכת הפרטית, במקום המטופל שכוח המיקוח שלו מוגבל ביותר. המהלך צפוי להוריד מחירים ופרמיות.

כמו כן, כדי לטפל בבעיית כפל הביטוח, כולל החוק סעיף שמחייב את הקופות וחברות הביטוח להתחלק בהוצאות על מבוטחים שיש להם שני ביטוחים. מהלך זה צפוי להקטין את ההוצאות על ביטוחים משלימים ואת הפרמיות. סעיף נוסף הוא איסור על רופאים לקבל מטופל באופן פרטי במשך שישה חודשים לאחר שטיפלו בו במערכת הציבורית - וזאת כדי למנוע הסטת חולים מהמערכת הציבורית לפרטית. בנוסף, המבוטח שמנותח בבית חולים פרטי ישלם לבית החולים את מלוא הסכום על הניתוח, ובית החולים הוא שישלם לרופא את שכרו - ולא כפי שנהוג כיום לשלם בנפרד לרופא ולמוסד הרפואי.

באוצר מבהירים כי במקביל לצעדים אלה לריסון הרפואה הפרטית, יושקעו מאות מיליוני שקלים לטובת "שיפור השירות בחדרי המיון, הוספת מכשירי MRI וקיצור תורים". ואולם, עד לרגע האחרון לא נחשפו הסכומים המדויקים. במשרד הבריאות מצפים לתוספות בהיקף אדיר, כתנאי לתמיכתם ברפורמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד