ליצמן: "לא לאשר את הכרייה בשדה בריר - שמסכנת בריאות התושבים"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לאשר מחר את הכרייה ■ סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, והדרג המקצועי הבכיר במשרד מזהירים: 
הכרייה תגביר את התחלואה והתמותה בקרב תושבי האזור

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

במשרד הבריאות יוצאים לקרב בלימה אחרון לפני הישיבה הצפויה מחר (ג') במועצה הארצית לתכנון ובנייה, שבה צפויה להתקבל החלטה בנוגע לפיתוח מכרה פוספטים בשדה בריר על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל. לדברי הדרג המקצועי במשרד הבריאות, "מדובר בסיכון בריאותי של ממש לאוכלוסייה באזור".

במשרד מאשימים כי ועדות התכנון והבנייה ממשיכות לקדם תוכניות לפיתוח תשתית בממדים עצומים, ללא התחשבות נדרשת בתסקירי השפעה על הבריאות, ואף מדירים את נציגי משרד הבריאות בחלק מדיוני המקצוע בפורומים הרלוונטיים. זהו הניסיון האחרון לעצור את הכרייה, לאחר מאבק מתמשך בשנים האחרונות, שבסופו מצא את עצמו משרד הבריאות לבד במערכה נגד הכרייה. משרד הבריאות התנגד לכרייה לאורך כל הדרך, מאז הקדנציה הקודמת של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וכולל במהלך כהונתה של שרת הבריאות הקודמת, יעל גרמן (יש עתיד). במהלך השנים הוצגו חוות דעת שונות ומנוגדות בעניין הנזק הבריאותי הצפוי כתוצאה מהכרייה, אך משרד הבריאות שמר בעקביות על עמדתו כי הכרייה מסוכנת ואף חיזק זאת בחוות דעת של מומחה בינלאומי בנושא.

ממשרד הבריאות נמסר כי "שדה בריר הוא דוגמה מובהקת למשמעות של אי־ביצוע תסקיר השפעה על הבריאות. הליכי התכנון של מכרות הפוספטים בארץ התחילו לפני יותר מ–15 שנה, אך רק בשנים האחרונות התבקשה עמדת משרד הבריאות, וגם זאת רק בנוגע לשדה בריר. משרד הבריאות קבע כי יש לאסור כריית פוספטים בנגב, זאת לאחר שקיבל חוות דעתם של מיטב המומחים בארץ, בתוך ומחוץ למשרד הבריאות, שרובם המכריע קבעו כי הסיכון הבריאותי לתושבים באזור אינו סביר וכי הוא מוחשי".

הפגנת תושבי ערד נגד שדה בריר

פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הדגיש כי "מומחה בינלאומי, שאינו תלוי, שבחן את הפרויקט אף הוא, כתב בחוות דעתו כי על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, צפויה עלייה בזיהום האוויר החלקיקי ביישובים הסמוכים, שמשמעותו סיכון לתוספת תמותה ותחלואה בקרב התושבים".

מומחי משרד הבריאות הבהירו היום שוב כי "זיהום אוויר חלקיקי גורם לתחלואה ותמותה ממחלות ריאה, כולל החמרה של אסטמה בילדים, מחלות לב וכלי דם וסרטן הריאה. תוספת התמותה הצפויה באזור חורגת מהעמדה המקלה ביותר בעולם המערבי לסיכון תוספתי בפרויקטים לאומיים שכאלה".

ליצמן הזהיר את חברי המועצה כי "עליהם לגלות אחריות לבריאות הציבור ולא לאשר הכרייה בשדה בריר". לדבריו, "נציגי משרד הבריאות יתנגדו היום באופן נחרץ לתוכנית כפי שהוגשה, כדי להגן על בריאות כלל התושבים באזור. ישראל לא יכולה להתעלם מהעמדות המקצועיות בנוגע לסכנות לבריאות הציבור".

מכיל נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מודה שהוא פירסם חוות דעת אך ורק בנוגע לפרויקט שדה בריר - ולא עשה כך באף אחד מאלפי הפרויקטים האחרים שנידונים במוסדות התכנון. משמעות העמדה של משרד הבריאות היא שאי אפשר לפתח ולאשר אף פרויקט תעשייתי, תחבורתי או תשתייתי בישראל. לכולם תהיה השפעה גדולה יותר משל שדה בריר. כרייה עתידית בשדה בריר תעמוד בחוק אויר נקי ובכל המדדים והקריטריונים המקובלים האחרים. כיל מבהירה באופן ברור וחד משמעי שהיא תנהג על פי הוראות החוק ולא תסכן את עובדיה או את תושבי האזור. שדה בריר הוא עתודת הפוספט הריאלית היחידה בישראל והחלטה בנדון תשפיע באופן ישיר על עתיד הנגב, עתיד תעשיית הפוספט בישראל ועל תעסוקת 8,700 משפחות בנגב".

תגובת עמותת רוצים לחיות בלי מכרות: "מחריד ומטריד לראות ששורה ארוכה של משרדי ממשלה מתיישרת עם גחמותיה של כיל במקום לבחון מה טוב למדינת ישראל ואזרחיה.

"אנשי המשרד בוחרים מסיבות תמוהות ביותר, לנקוב בערכי הזיהום הממוצעים בערד, ולא בערכי הזיהום בגבול המכרה כפי שקובע החוק. אפילו אם מסתמכים על נתוני כיל המפוקפקים, ערכים אלה גבוהים בעשרות מונים וחורגים חריגה של ממש מתקנות חוק אוויר נקי".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן