ליצמן הכריע: הרשות לפיקוח על בתי חולים ממשלתיים לא תקום. המנכ"לית דומיניסיני התפטרה

הרשות הוקמה בעקבות החלטה של ועדת גרמן והחלטת ממשלה כדי לשים סוף לניגוד העניינים של משרד הבריאות שמנהל את בתי החולים. גרמן: "בתי החולים ימשיכו לצפצף על משרד הבריאות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מקדימה תרופה למכה: מנכ"לית רשות האשפוז הממשלתית, אסתר דומיניסיני, הודיעה הבוקר (ב) על התפטרותה מהתפקיד. זאת, לדבריה, "לאור עמדת סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, כי אינו רואה מקום להמשך הקמתה של הרשות למרכזים רפואיים ממשלתיים" וכי "בקדנציה זו הוא מבקש לקדם נושאים אחרים ובהם הוא מעוניין למקד את עיקר מאמציו".

צילום: תומר אפלבאום

הרשות הוקמה בעקבות החלטה של ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, והקמתה אושרה בהחלטת ממשלה לפני שנה בדיוק (מאי 2014). מטרת הקמת הרשות הייתה להפריד בין תפקידיו של משרד הבריאות כרגולטור לבין הניהול השוטף של בתי החולים הממשלתיים. זאת, בין השאר, בשל המצב של כפל הכובעים של משרד הבריאות שהחשיד את המשרד תדיר בניגוד עניינים והעדפת בתי החולים שבבעלותו.

בנוסף, הייתה הרשות אמורה לעשות סדר בבתי החולים הממשלתיים, לפקח על הכספים הרבים שזורמים בתאגידי הבריאות (קרנות המחקר) ואגודות הידידים שלצדם, על מבקרי הפנים של בתי החולים (שממונים בימים אלה), ולקבוע לבתי החולים תקציב מסודר ומוגדר.

הקמת הרשות לוותה בהתנגדות וכיפופי ידיים בין דומיניסיני לבין הנהלת משרד הבריאות, ועד העובדים של המשרד, וכן מנהלי בתי החולים שלא אהבו את המהלך שהיה אמור להדק את הפיקוח עליהם.

אסתר דומיניסיני. "ההסכם יאפשר תכנון ויציבות"צילום: תומר אפלבאום

עם כניסתו לתפקיד רמז ליצמן כי הוא שוקל לבטל את הרשות, וככל הנראה שהבהיר זאת גם לדומיניסיני בפגישות שונות שקיים עמה בעת האחרונה.

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, אשר הובילה את המהלך, אמרה הבוקר ל-TheMarker: "בעיני זה פשוט נורא ואיום. אסתי דומיניסיני היתה האישה הנכונה במקום הנכון ואני חושבת שהיא אחת היחידות שהיתה יכולה לעמוד מול מנהלי בתי החולים אין לי ספק שחלק ממנהלי בתי החולים דווקא ציפו לה ולכך שיהיה באמת מנהל שכל תשומת הלב שלו נתונה לניהול בתי החולים.

"משרד הבריאות ומנכ"ל משרד הבריאות, יהא מוכשר ככל שיהיה, אינו מסוגל לנהל את בתי החולים מפני שמוטת השליטה של משרד הבריאות והנושאים שהוא עוסק בהם כל כך רבים ומגוונים ונוגעים בחיים ומוות - שפשוט אין את הפניות לטפל בפרטים של הניהול של בתי החולים הממשלתיים. ראינו זאת בשנים האחרונות - איך בתי החולים הגדולים מצפצפים ומתעלמים ממשרד הבריאות וגם מהנציבות. במשך שנים אנחנו רואים איך בתי החולים הגדולים עושים כשבשלהם והקטנים והבינוניים קורעים תחת נטל בלתי אפשרי שבין השאר נובע מכך שאין מי שמנהל אותם ומסייע להם".

גורם בכיר במערכת הבריאות הביע צער ואכזבה על התפטרותה של גב' דומיניסיני ועל החמצת חלון הזדמנויות שפתחה השרה גרמן לרפורמה חשובה לה ציפו שנים רבות במערכת הבריאות. מהגורם נמסר כי במוקדם או במאוחר רשות כזו תקום בעתיד כיוון שהיא מחוייבת המציאות ומקווה שבמשרד הבריאות יקום גוף אשר יהיו בידיו סמכויות ניהול ופיקוח משמעותיות ביחס לבתי החולים. זאת על מנת לממש את עיקרון הפרדת הרגולציה מהניהול והפיקוח ולפנות את מנכ"ל המשרד מהניהול השוטף לצורך הובלת רפורמות משמעותיות ולגיוס משאבים הנחוצים למערכת הבריאות, כך אמר.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי