שיתוף הפעולה של רמב"ם עם אינטל חתך תורים ללא עלות

ללא תקציב מיוחד או תוספת כוח אדם, הצליח שיתוף פעולה בין רמב"ם לאינטל להוביל להתייעלות דרמטית ולחיסכון כספי ניכר ■ מספר בדיקות ה-CT עלה וזמן הפענוח שלהן התקצר ומספר הבדיקות המיותרות נחתך

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

איך מייעלים עבודה בבית חולים ומצליחים להגיע לחיסכון תקציבי ולשיפור השירות והאיכות הרפואית בלי להוסיף ולו שקל בודד למערכת? פיילוט שנעשה בשנתיים האחרונות ברמב"ם, בשיתוף עם חברת אינטל, מראה שגם במערכת שסובלת מתת־תקצוב ניתן להגיע להתייעלות. תהליך ארגוני שיושם בבית החולים קיצר את משך ההמתנה של החולים, וחסך ימי אשפוז ובדיקות מיותרות במחלקות הפנימיות ובחדר המיון העמוסים, בשיעורים של עשרות אחוזים.

שיתוף הפעולה בין המרכז הרפואי לאינטל התחיל לפני כשנתיים, בעקבות התנסות אישית של מנהל בכיר באינטל, אורן ריס, שנחשף לעבודת בית החולים כשליווה את אמו שהיתה מאושפזת בו ונפטרה. בית החולים הראשון שאליו נכנסה אינטל היה הדסה, שם התמקדו עובדי החברה בחדרי הניתוח. ברמב"ם הוחלט להתמקד במחלקות הפנימיות.

"חשבנו שהנושא של האשפוז בפנימיות ומצוקות האשפוז, התדמית ואפילו הדימוי העצמי של המחלקות הפנימיות בבעיה - והחלטנו להשקיע במחלקות הפנימיות", אומר סגן מנהל רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל.

צילום: חגי פריד

התהליך כלל צוות של יועצים שעבדו בצמוד עם אנשי הצוות הרפואי והסיעודי ברמב"ם, ויחד ערכו תצפיות, מיפו את הבעיות ואת צווארי הבקבוק במחלקות הפנימיות ובממשקים שלהן עם מחלקות אחרות. בשלב הבא בוצע טיוב ושיפור של תהליכים בעיתיים. "הם גרמו לכך שבמקום בית חולים עם שש מחלקות פנימיות, יש כיום אגף שעובד יחד, עושה הערכת עמיתים, ובונה נהלים יחד", מספר הלברטל.

צורת העבודה מבוססת על עובדי בית החולים עצמם, ולא על "הנחתות" מלמעלה: "נתנו לעובדים לנהל את הפרויקט בעצמם והם הבינו מהר מאוד שהם צריכים לסמוך על עצמם", אומר הלברטל, "לא להגיד שצריך יותר כספים ויותר תקנים, אלא לחשוב איך אנחנו במשאבים הקיימים יכולים לעשות יותר טוב".

לא הושקע בפרויקט כסף בכלל?

"כלום, לא נוסף אפילו שקל מבחינה תקציבית. העובדים זיהו את צווארי הבקבוק של עצמם, ובתהליך הבינו מה הם רוצים לעשות ומה צריך לעשות כדי לשנות את צורת החשיבה והעבודה כדי להשיג התייעלות ועבודה משותפת בלי שום עזרה מבחוץ".

כך למשל, מספר בדיקות הדם שמבוצעות בבוקר ולא בשעות מאוחרות יותר, עלה מ–30% ל–60%. "בדיקה שמבוצעת מאוחר יותר, מניבה תוצאות מאוחר יותר, וכתוצאה מכך בדיקת הרופאים, המבוצעת בשעות מוקדמות, אינה יכולה לשלב את תוצאות בדיקת הדם", אומרים ברמב"ם.

תוצאה נוספת היא עלייה ניכרת של כ–50% בכמות בדיקות ה–CT שמבוצעות בהפניית מחלקת המיון והמחלקות הפנימיות, ויצירת סטנדרט שלפיו רובן המכריע של בדיקות ה–CT מניבות תוצאות בפחות מ–24 שעות - במקום שלושה ימים. לדברי הלברטל, "הראינו שאנחנו מצליחים לעשות 70 בדיקות יותר בחודש בסיטי, ולהוריד לאפס את התקלות".

עוד הישג הוא עלייה של 33% בכמות הקבלות (העברות) מהמיון למחלקות, במשמרת בוקר. "הדבר התאפשר בזכות זירוז וייעול של בדיקות שאיפשרו להפנות את החולה מהר יותר", מסבירים בבית החולים. המשמעות: חולה שהופנה אל מחלקתו במשמרת בוקר, ייבדק באותו היום על ידי רופא, ולא למחרת.

תוצאה נוספת מהתהליך היא העמקת שיתוף הידע בין המחלקות, שהוביל לכללים מסודרים להחלטות על ביצוע בדיקות מסוימות. ברמב"ם מדווחים כי צעד זה לבדו הוביל לחיסכון של 30% בבדיקות שהוחלט כי אינן הכרחיות, או שניתן להפחית את תדירותן. "רק בנושא של עבודה לפי פרוטוקולים בנושא מעבדות מדובר בחיסכון של למעלה ממיליון שקל בשנה", אומר הלברטל.

זו רפואה נכונה יותר או חיסכון על חשבון החולה?

"זו רפואה טובה יותר ולא מבזבזת. גם מבחינת החולה אנחנו עושים לפעמים פעולות כמו בדיקות שאין להן תוחלת - עוד בדיקת דם, עוד CT. זה מיותר מכל בחינה שהיא".

תוצאות שיתוף הפעולה בין רמב"ם לאינטל יוצגו בוועידה המדעית של רמב"ם שתתקיים בתחילת יוני. לדברי מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, "מצאנו שגם כשמדובר בפעולה פשוטה לכאורה, כמו לקיחת דם ובדיקות מעבדה, כאשר מבצעים זאת בצורה מתוכננת ומבוקרת תוך יישום תהליכים מתחום תעשיית ההיי־טק, ניתן לייעל טיפול רפואי ולחסוך ימי אשפוז יקרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו