רוצים קצבת ילדים? חסנו אותם

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה ישנו סעיף שמתנה קבלת קצבאות ילדים בחיסונם ■ עתירה בנושא שהוגשה בעבר לבג"ץ נדחתה ■ הערכה: ביהדות התורה ינסו לצמצם את כמות החיסונים המחייבת

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ההסכם הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד כולל סעיף שמתנה קבלת קצבאות ילדים בחיסון ילדים. בסעיף, שנחתם בעקבות דרישה של הליכוד ובצמוד להעלאת קצבאות הילדים, נכתב: "משרד הבריאות יקבע נהלים לגבי חיוב קבלת חיסונים הנדרשים לילדים. חוק הביטוח הלאומי יתוקן וייקבע בו כי לא יינתנו קצבאות ילדים במקרים שבהם הורה מסרב כי ילדיו יקבלו את החיסונים".

באתר החרדי "כיכר השבת" הבהיר ליצמן כי "לא רצה להתנות את הקצבאות בכך אך התעקש שיהיה כתוב בסמכותו, והוא זה שיקבע את הקריטריונים", אבל מצד שני גם הכינו את הקרקע להסביר לציבור החרדי למה חשוב להתחסן.

בכתבה סופר כי "רק בשבוע שעבר דווח על פעוט בן שנה וחצי, בן למשפחה המשתייכת לחסידות ברסלב ומתגוררת באחד הישובים בגליל שנפטר לאחר שלא חש בטוב. מפרטי המקרה עלה כי הפעוט לא היה מחוסן ובמשך חמישה ימים היה חולה. לאחר שמצבו הידררד, הוא נלקח על ידי הוריו לרופא בקופת חולים שהורה לפנותו מיידית לחדר המיון בשל מצבו הירוד. ההורים החליטו לפנות את בנם לבית החולים ברכבם אלא שבדרך לחדר המיון בבית החולים זיו בצפת הוא נפטר. צוות חדר המיון קיבל לידיו את הפעוט כשהוא ללא רוח חיים ולאחר מאמצי החייאה קבע מותו. לפי הדיווח הפעוט לא חוסן בחיסונים המקובלים בטיפת חלב ולא היה נתון תחת מעקב רפואי מסודר. בנוסף, הוא נלקח לטיפת חלב רק פעם אחת מאז שנולד".

התניית קצבאות בילדים במתן חיסונים עוררה מחלוקת משפטית וויכוח ציבורי בשנים קודמות, ואולם מעולם היא לא יושמה. בחוק ההסדרים לשנת 2009 העבירה הכנסת תיקון לחוק הביטוח הלאומי, המורה על הפחתה בקצבאות להורי ילדים שלא יחוסנו על פי תוכנית משרד הבריאות. ארגון עדאלה, המועצה לשלום הילד והעמותה למידע על חיסונים עתרו לבג"ץ נגד ההחלטה, בטענה כי היא אינה חוקתית.

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר יהדות התורה ליצמן בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

העותרים טענו, בין השאר, כי הקצבאות מיועדות לילדים אף שהן מועברות להוריהם, וכי השימוש בהן לצורך ענישה אסור שיפגע ברווחת הילדים. עוד נטען כי הנפגעים העיקריים מהחוק יהיו ילדים החיים בכפרים בדואיים לא מוכרים בנגב (שתושביהם היו בין העותרים) הסובלים מנגישות נמוכה לשירותי רפואה מונעת, הנובעת ממחדל של המדינה. העותרים טענו כי המדינה היתה צריכה להתמודד עם הבעיה באמצעות הנגשת השירותים ולא על ידי ענישת הילדים.

בשנת 2013 דחה בית המשפט העליון את העתירה וקיבל את עמדת משרד הבריאות. השופטת עדנה ארבל קבעה בפסק הדין: "מדובר בתיקון מידתי ואין מקום להתערבותו של בית המשפט". היא הוסיפה: "ישנה חשיבות להתחסנות הילדים, לא רק עבור בריאות הילדים עצמם אלא גם לבריאות הסביבה, הציבור והכלל". השופטת דפנה ברק-ארז קבעה: "נקיטת עמדה פעילה בנושא חיסוני ילדים אינה ביטוי לדריסת זכויות ברגל גסה, אלא דווקא למחויבות המדינה לרווחת הילדים בישראל".

על אף החלטת בית המשפט ולנוכח הקיצוץ בקצבאות הילדים בתקציב 2013, הודיעה שרת הבריאות דאז יעל גרמן כי הסעיף יבוטל במסגרת חוק ההסדרים. גרמן סברה גם כי ההתניה היא צעד ש"אינו חברתי ואינו צודק".

כעת, עם החזרת הקצבאות לקדמותן, דרשו בליכוד לשלב מחדש את הסעיף, ויהדות התורה חתמה על ההסכם הכולל את הסעיף. עם זאת, גורמים ביהדות התורה כבר רומזים כי המפלגה תנסה לטרפד או לפחות לצמצם את המהלך, ולהגביל אותו רק לחלק מהחיסונים. אחד החיסונים שעלול להוות בעיה מיוחדת עבור המפלגה הוא החיסון נגד נגיף הפפילומה שגורם לסרטן צוואר הרחם, שניתן לנערות בכיתה ח' וגורר התנגדות במגזר הדתי-חרדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"