מאבק חריף בין בכירי מערכת הבריאות: מי ינהל את תקציבי בתי החולים?

חליפת מכתבים מביכה חושפת קרע בין רשות האשפוז החדשה לבין משרד הבריאות ■ מנכ"לית הרשות הודיעה על עקרונות תקצוב חדשים שיתבססו בין השאר על עמידה ביעדים ■ מנכ"ל המשרד: "רק הנהלת המשרד תקבע" ■ בתי החולים דורשים תוספת של 700 מיליון שקל

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ההתנגשות הזאת היתה כנראה בלתי־נמנעת: בימים האחרונים, בתקופת הדמדומים שבה אין שר מכהן במשרד הבריאות, עולה על פני השטח באופן גלוי ובוטה קרב הסמכויות בין משרד הבריאות לבין רשות בתי החולים הממשלתיים החדש שקמה באחרונה. מנהלי בתי החולים הממשלתיים, שרבים מהם מראש התנגדו להקמתה של הרשות, קיבלו בשבוע החולף מכתבים סותרים מצד הגורמים השונים שאמורים לנהל 
את המערכת.

הפרשה הנוכחית התחילה בשבוע שעבר, כשמנכ"לית רשות בתי החולים הממשלתיים אסתר דומיניסיני הודיעה למנהלי בתי החולים על עקרונות תקצוב חדשים. לפי עקרונות אלה, בתי החולים יקבלו מראש בתחילת השנה תקציב לשנה, בשונה מהמצב הקיים שבו לדבריה "הביצוע קובע את התקציב, במקום להיפך", כלומר - בתי החולים נכנסו לגירעונות, ובסוף השנה הממשלה נאלצה לממן אותם.

במכתב הודיעה דומיניסיני לבתי החולים כי תקציבם ל–2015 יהיה מיליארד שקל - 950 מיליון קבועים מראש, ועוד 50 מיליון שקל שיישמרו בידי הרשות, ויחולקו לבתי החולים בהתאם לעמידה ביעדים ולצרכים מיוחדים שיעלו מהם. התקציב הכולל נמוך יותר מתקציב 2014, שבו תיקצבה הממשלה את בתי החולים ב–1.154 מיליארד שקל, לאחר שחרגו מתקציבם. עוד הורתה דומיניסיני לבתי החולים להציג לה תוכנית תקציב מפורטת "המתכנסת למסגרת הנתונה", ומסמך המסביר את ההשפעה הצפויה של התקציב הנתון על פעילות בית החולים ועל השירותים הרפואיים.

בית חולים רמב"ם, חיפהצילום: חגי פריד

קיים שוני גדול בין בתי החולים, ובעוד שחלקם זוכים לסובסידיה מעבר לתקציב השכר והקניות, שניים מהם, שיבא ורמב"ם, אמורים לסבסד בסיום השנה בתי חולים אחרים - שיבא בכ–91 מיליון שקל, ורמב"ם בכ–50 מיליון שקל. לעומת זאת, המתחרה הגדול של שיבא, בית החולים איכילוב בתל אביב, יקבל סובסידיה של 179 מיליון שקל, מתוכם כ–145 מיליון יועברו לפנסיה תקציבית לעובדיו.

בבתי החולים ציפו כי תקציב 2015 יהיה גדול יותר מזה של 2014, וגבוה בהרבה ממיליארד שקל. במכתב בהול ששיגרו מנהלי הכספים של בתי החולים למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק, יום אחרי מכתבה של דומיניסיני, הם כותבים כי התקציב החדש סותר את מה שנמסר להם לפני כן ואינו מספק: "אנו, מנהלי הכספים, מבולבלים ואיננו יודעים מה מסגרת התקציב של כל בית חולים כללי ממשלתי", כותבים המנהלים לאפק, ומעלים דרישה לתוספת של 700 מיליון שקל לתקציבם - 500 מיליון שקל לתקציב הקניות, ו–200 מיליון שקל לשכר.

אפק: "אין לרשות כל סמכות או מעמד"

תגובת משרד הבריאות לא איחרה לבוא: עוד באותו היום (יום לאחר מכתבה של דומיניסיני), שיגר אפק גם הוא מכתב למנהלי בתי החולים, ובו הבהיר במלים עדינות כי עליהם להתעלם מההוראות של דומיניסיני: "אני מבקש להדגיש כי בשלב זה, וכל עוד לא הועברו סמכויות הניהול של מערך בתי החולים הממשלתיים לרשות, מנכ"ל משרד הבריאות והדרג המקצועי הכפוף אליו, הוא האחראי על ניהול המערך והיחיד המוסמך לתת הוראות והנחיות לבתי החולים", כותב אפק למנהלים, "סגירת סיכומים תקציביים, לרבות מסגרות תקציביות, אינה יכולה להתבצע אלא על ידי הנהלת המשרד, ואין לרשות, לעת הזאת, כל סמכות או מעמד בנושא".

צחי הנגביצילום: רפי קוץ

דומיניסיני מצדה שיגרה מכתב נוסף למנהלי בתי החולים, ובו היא מבהירה: סמכויות הניהול והפיקוח של בתי החולים הממשלתיים נמצאות בידיי. זאת, על פי החלטת הממשלה ממאי 2014 על הקמת הרשות, שבה מצוין כי הרשות תרכז את מלוא התפקידים והסמכויות הנוגעים לניהול ולפיקוח על התנהלות בתי החולים הממשלתיים הכלליים, ולצורך כך תקבל לידיה את הסמכויות הנתונות למשרד הבריאות בתחומים אלה. "חשוב לציין כי החלטת הממשלה אף טורחת לקבוע, כי מתחילת פעולתה של הרשות — סמכויות אלה אינן עוד בידיו של משרד הבריאות", מציינת דומיניסיני, ומוסיפה כי "עוד ב–2014, בעת כהונתה של שרת הבריאות, סוכם עם מנכ"ל משרד הבריאות כי תקציב 2015 יטופל על ידי הרשות… אני משוכנעת כי בסופו של יום כולם יתגברו על חבלי הלידה הלא קלים".

גם מכתב זה זכה למענה. ביום חמישי האחרון בשעות הערב שיגר אפק מכתב תגובה לדומיניסיני, שבו הוא מבהיר שוב כי "סמכויות ניהול בתי החולים הממשלתיים לא הועברו לרשות", וכי ח"כ צחי הנגבי, סגן שר הבריאות בתקופת המעבר, הנחה להימנע מהעברת הסמכויות עד לכניסתו של שר חדש למשרד. "מפאת כבודו של סגן השר, היה עלייך להמנע מלפעול כפי שפעלת", כותב אפק לדומיניסיני. הוא מציין כי נכון שהחלטת הממשלה מדברת על על העברת הסמכויות מהמשרד לרשות, אולם "כל עוד לא הועברו הסמכויות הרלוונטיות, נותרה בידי המשרד גם האחריות", ואומר לדומיניסיני כי הוא "מצפה שתגלי אורך רוח. תקופת הביניים אינה נוחה לאף אחד מהגורמים".

מדוע פרצו 
קרבות השליטה?

חליפת מכתבים מביכה זו, שככל הנראה עדיין לא הגיעה לידי הכרעה, היא שיאו של מאבק סמכויות בין הרשות החדשה שקמה כתוצר של ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, לבין משרד הבריאות שהרשות נוגסת בסמכויותיו ובתקניו. דומיניסיני, שמונתה על ידי שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן זמן קצר לפני פיזור הממשלה הקודמת, נותרה כעת בעמדה מוחלשת בתקופה הארוכה שבה אין שר קבוע במשרד, וכשעתיד הרשות לוט בערפל. סגן שר הבריאות העתידי, יעקב ליצמן, לא תמך בעבר ברעיון של הקמת רשות אשפוז, וכעת לא ברור עד כמה הוא מעוניין בחיזוק הרשות שהוקמה על ידי השרה הקודמת. התמיכה העיקרית שקיבלה דומיניסיני היתה ממשרד האוצר, שתמך בהקמת הרשות ועבד בתיאום עם דומיניסיני על תקצוב בתי החולים, אך לא ברור עד כמה תמיכה זו תמשיך להיות חזקה גם בתקופה הקרובה. לדברי גורם במערכת הבריאות, "השאלה מי בעל הסמכות לתקצב ולפקח היא לא שאלה משפטית וקשה למצוא פה הכרעה משפטית, זו יותר שאלה של 
פוליטיקה ארגונית".

ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאותצילום: מוטי מילרוד

אז מיהו באמת המבוגר האחראי של בתי החולים בישראל? ממשרד הבריאות נמסר כי "בהמשך להחלטת הממשלה, פועל משרד הבריאות להקמת הרשות. במהלך הליך ההקמה מופו ההסכמות וחילוקי הדעות. הנושא הוצג לממלא מקום שר הבריאות צחי הנגבי, שהנחה להמשיך בהליך החפיפה, אך להמתין בביצוע העברת הסמכויות מהמנכ״ל לראש הרשות. לאחר כינון הממשלה יוצגו חילוקי הדעות בפני שר הבריאות החדש. לפיכך, הדרג המקצועי במשרד הבריאות ממתין להכרעת הדרג המדיני בעניין יישום ההליכים הפורמליים הנחוצים להעברת הסמכויות הניהוליות הרלוונטיות, כפי שפורטו ומופו במסגרת עבודת המטה שבוצעה במשרד וברשות. הוא הדין לעניין כפיפותם של כל הגורמים העוסקים במשרד בענייני בתי החולים. הנגבי מדגיש כי "ההמתנה הקצרה חשובה כדי למנוע חוסר בהירות בקרב מנהלי בתי החולים, כמו גם מצב בו הסמכות והאחריות נתונים בידי גופים שונים".

ממשרד האוצר נמסר כי "המשרד אינו לוקח צד בסכסוכים בתוך הנהלות במשרד זה או אחר. מבלי קשר לשאלת הסמכות, על בתי החולים הממשלתיים לעמוד במסגרות התקציב שנקבעו במסגרת התקציב ההמשכי 
לשנת 2015".

לדברי דומיניסיני, "הדברים בהחלטת הממשלה ברורים - מרגע שיש מינוי לראש הרשות, כל הסמכויות עוברות לרשות. אני מבינה את חבלי הלידה ואת הקושי לוותר על סמכויות, אבל עניינית יש בתי חולים, צריך לעבוד, יש מה לעשות, ומיותר להתקוטט על מה שהממשלה החליטה". לדבריה, "מיום החלטת הממשלה המשרד עושה הכל כדי לא לסייע להקמת הרשות ולייצר רעשים מיותרים במקום לקבל החלטות. החלטת הממשלה באה לעשות הפרדה ברורה בין הרגולציה לבעלות, וצריך להסתכל על טובת העניין וטובת מערך 
בתי החולים".

אסתר דומיניסיני, מנכ"לית רשות האשפוזצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון