הרפורמה בבריאות הנפש |

מידע אישי על מטופלים יועבר לקופות ללא אישורם

האגודה לזכויות האזרח דרשה למנוע פגיעה בפרטיות, אך המשנה ליועהמ"ש החליטה שהמידע יועבר לקופות אוטומטית - אלא אם המטופל יסרב לכך

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מידע על מטופלים במערך בריאות הנפש יועבר לקופות החולים במסגרת הרפורמה בבריאות הנפש, אלא אם הם יתנגדו לכך באופן אקטיבי באמצעות חתימה על טופס מיוחד - כך הכריעה מחלקת ייעוץ וחקיקה 
במשרד המשפטים.

הרפורמה, שתצא לדרך ביולי השנה, תעביר את האחריות למימון השירותים מהמדינה לקופות החולים. במסגרת הרפורמה, יוכפל התקציב המוקצה לבריאות הנפש, ויוצמד למנגנוני העדכון השונים של תקציבי קופות החולים. השאיפה היא כי מספר המטופלים בבריאות הנפש באופן ציבורי יוכפל בעקבות הרפורמה. רבים מהמטופלים ימשיכו לקבל את הטיפול באותן מרפאות ממשלתיות שבהן טופלו, אך כעת יידרשו לקבל טופס 17 (התחייבות כספית) מקופת החולים שבה הם חברים. לפיכך, מטופל שיסרב להעברת פרטיו לקופת החולים - הטיפול בו יתעכב, והוא יידרש לפנות לקופה לשם קבלת התחייבות כספית, שתותנה בהעברת המידע האישי לגביו. במלים אחרות, מטופל שיסרב להעברת פרטיו יתקשה להמשיך לקבל טיפול אחרי שתצא הרפורמה לדרך.

ברקע להחלטה עומדת פנייה אל היועץ המשפטי לממשלה מטעם האגודה לזכויות האזרח, שבה נטען כי הנחיות משרד הבריאות לפסיכולוגים ופסיכיאטרים במרפאות הממשלתיות להעביר לקופות החולים מידע רגיש על מטופלים (שמות, אבחנות וטיפולים שקיבלו, וכן הערכה לגבי הצורך בהמשך טיפול) "מתעלמות באופן בוטה מזכותם של מטופלים לפרטיות, לכבוד ולחיסיון המידע הרפואי שלהם, ומפרה שורת חוקים, נהלים ועקרונות אתיים".

המרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמלצילום: דורון גולן

לטענת האגודה, על משרד הבריאות לקבל הסכמה מפורשת ופרטנית מכל מטופל להעברת פרטיו מהמרפאה הממשלתית לקופת החולים - ולא להורות על העברת הפרטים באופן גורף, או להסתפק במתן אפשרות למטופל לסרב להעברת פרטיו. במשרד הבריאות, לעומת זאת, סברו כי קבלת אישור פרטני מכל מטופל תהיה נטל כבד מדי על המערכת.

במכתב שהעבירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה, אורית קורן, לאגודה לזכויות האזרח, היא ציינה כי המידע יימסר רק ביחס למטופלים שיזדקקו להמשך טיפול עם כניסת הרפורמה (ולא למטופלי עבר, למשל), וכי המידע כולל פרטים מינימליים נדרשים.

"סברנו כי בנסיבות ייחודיות אלה העברת פרטי מידע הנדרשים לקופות החולים ביחס למטופלים הרלוונטיים אפשרית מכוח חוק זכויות החולה, וזאת לצד הבטחת שקיפות מקסימלית ואפשרות ממשית להתנגד להעברת המידע, בדרך של יידוע פרטני של המטופלים בהתאם למצבם", הסבירה קורן וציינה כי מדובר במהלך ייחודי, בהיקף חסר תקדים, של העברת האחריות על מטופלים לידי קופות החולים, וגם כי נוכח "מאפייניה המיוחדים של חלק מאוכלוסיית המטופלים", נדרשת היערכות מורכבת לשמירה על רצף טיפולי.

בנוסף הבהירה קורן כי נבחנה האפשרות של הסכמה מצד כל מטופל ומטופל, שהיא "דרך המלך" להעברת מידע אישי על אדם, אך אפשרות זו נפסלה. לדבריה, "האפשרות מעלה קשיים ניכרים, בין היתר בשל הקושי לקבל הסכמת חלק מהמטופלים לאור מאפייניה הייחודיים של חלק מאוכלוסיה זו, ובשים לב להשלכות הנפשיות השליליות שעלולות להיות להצבת חלק מן המטופלים בפני הדילמה הכרוכה בדרישת הסכמה, להערכת גורמי המקצוע". נוסף על כך הביעה קורן חשש כי בחירה באפשרות זו תוביל לנפילה בין הכיסאות של חלק מהמטופלים ולפגיעה ברצף הטיפול שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית