מפנקים את הרופאים - על חשבון כל השאר

משרד הבריאות עוצר הסכם בין הקופה לארגון רופאי המדינה, שמציע תנאים מועדפים לרופאים שיצטרפו כמבוטחים ולבני משפחותיהם ■ משרד הבריאות: ההסכם מפלה בין הרופאים לשאר המבוטחים ■ רופאי המדינה: "בכללית יש הסדר דומה" ■ מאוחדת: "אנו פועלים על פי חוק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות הקפיא מהלך גדול של ארגון רופאי המדינה (אר"מ) עם קופת חולים מאוחדת, שבו הסכימו הצדדים להעניק הטבות לרופאים בבתי החולים הממשלתיים ולבני משפחותיהם, אם יעברו כמבוטחים לקופת החולים.

על פי ההסכם, הרופאים ובני משפחותיהם - בני זוג, ילדים ובני זוגם, ואף הנכדים - יקבלו את כל הטיפול הרפואי, בדיקות המעבדה, בדיקות דימות, בדיקות במכונים ובמרפאות החוץ ותרופות בכל אחד מבתי החולים הממשלתיים ובשערי צדק, בתנאי שיצטרפו לקופת חולים מאוחדת כמבוטחים. במרבית המקרים (למעט בדיקות או פעולות יקרות מאוד כמו MRI) הם לא יידרשו להציג הפניה, אלא רק כרטיס חבר במאוחדת והפניה של הרופא לעצמו או לבן משפחתו. הם יקבלו מהקופה "במרבית המקרים התחייבות (כספית) מיידית" - קיצור תור משמעותי לעומת כלל הציבור.

במכתב שנשלח לרופאים, מצהירים יו"ר אר"מ, ד"ר נמרוד רחמימוב, ומנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, כי "ההסדר החדש הוא למעשה חידוש מסורת ותיקה של חברות הרופאים במאוחדת, שהיתה 'הקופה של הרופאים' עד לחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שמנע את המשך הסידור". באר"מ פנו לפני כן גם למכבי שירותי בריאות, אך ההסדר נדחה על ידי הקופה לאחר ייעוץ משפטי.

קופת חולים מאוחדת

במשרד הבריאות לא אהבו, בלשון המעטה, את ההסדר החדש. במכתב ששיגרה רויטל טופר חבר טוב, סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד, לוורמברנד, היא מציינת כי מדובר ב"הסדר פגום" שיש בו אפליה - הן בין עובדי בתי החולים ובני משפחותיהם לשאר מבוטחי הקופה, והן בין רופאים עובדי המדינה או העירייה לבין שאר הרופאים ושאר עובדי בתי החולים שאינם רופאים. לטענת טופר חבר טוב, ההסדר "מעורר קושי גם בהיבט תקנות ביטוח בריאות ממלכתי (שיווק, פרסום וקידום מכירות)", מכיוון שהוא מעניק לרופאים ולבני משפחותיהם הטבות בתמורה למעבר לקופה.

בתגובה למכתבה של טופר חבר טוב, הפיץ רחמימוב ביום חמישי מכתב נוסף לרופאים, שבו הוא מתלונן על "נשמות טובות שהתלוננו למשרד הבריאות". לטענתו, ההסכם עבר ייעוץ משפטי בשני הארגונים - אר"מ ומאוחדת - והוא עדיין בתוקף. הוא ציין כי רופאי שירותי בריאות כללית "נהנים מזה שנים מהסכם לא פחות טוב בבתי החולים שלהם, שאף עמד במבחן בג"ץ לפני כשלוש שנים".

מה שרחמימוב אינו כותב במכתבו הוא שמבקר המדינה כבר מתח בעבר ביקורת חריפה על הטבות הפרסונל (עובדים ובני משפחותיהם) בכללית, שעלותן למשלמי המסים הגיעה כבר ב–2009 ל–90 מיליון שקל, והן כוללות תרופות בחינם או בהשתתפות עצמית מופחתת, פטור מתשלום על ביקורים אצל רופאים ומכונים, ועוד. מבקר המדינה קבע בעבר כי ההטבות האלה, הקיימות כבר עשרות שנים ומעוגנות בהסכמי עבודה, "מנוגדות לעקרון השוויוניות שבבסיס החוק ועלולות להביא לבזבוז בצריכת תרופות, שירותים וטיפולים רפואיים ולפגיעה בהכנסות הקופות ובמשאבים שהן מייעדות לטיפול בצורכי כלל האוכלוסייה".

ד"ר נמרוד רחמימובצילום: מוטי מילרוד

בפסיקת בג"ץ שאליה מתייחס רחמימוב קבע השופט אליקים רובינשטיין כי "מחד גיסא, הטבות כאלה ניתנות ככל הנראה מקדמת דנא... זכורני מצעירותי כי היה בבתי החולים העירוניים בתל אביב 'רופא פרסונל' שטיפל בעניינים הרפואיים של העובדים. דבר זה קשה לשנות במחי יד. מאידך גיסא, החברה הישראלית נעה קדימה, ומה שנראה מובן מאליו לפני עשרות שנים אינו יכול עוד לעמוד. מתן הטבות לאנשים 'משלנו' לא יעבור משוכה משפטית בעידן דנא". בעקבות הפסיקה, גולמו ההטבות בתלושי השכר של עובדי כללית.

"יריית פתיחה לגיוס חברים בוועדי עובדים"

לדברי עו"ד עדי ניב־יגודה, מומחה למשפט רפואי ומרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, "ההטבות שמאוחדת מבקשת להעניק לאר"מ מנוגדות לסדרה ארוכה של חוקים ותקנות, ובהם חוק ביטוח בריאות ממלכתי ותקנות פרסום, שיווק וקידום מכירות. זהו הסכם מפלה אשר בפועל יוצר שני סוגים של מבוטחים בקופה הציבורית - מבוטח 'מועדף' לעומת מבוטח 'רגיל' – והכל במימון ציבורי. בנוסף, חשש ממשי הוא שאם ההסכם יאושר וייצא לפועל, זו תהיה יריית הפתיחה לקופות החולים לצאת למסע גיוס חברים בקרב ועדי עובדים וקבוצות כוח אחרות במשק, והכל תוך אפליה פסולה ויצירת מעמדות ופער בין זכויות המבוטחים בסל הבסיסי".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הנחייתו למאוחדת להקפיא את ההסכם "תקפה ובעינה עומדת. מבירור שנעשה עם הקופה עולה כי 'ההבנות' בין מאוחדת לאר"מ לא קיבלו מעמד הסכמי, ולנוכח הנחיית משרד הבריאות עדיין לא מומשו, כך שבפועל אין שינוי במצב הדברים. לדעת המשרד, יש לקיים פגישה עם נציגי מאוחדת לאחר החג". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי מההסדר עולים "קשיים ניכרים, כבר בבחינה ראשונית שלו".

ממאוחדת נמסר: "ההבנות עם אר"מ מבטלות את קיפוחם של חברי אר"מ לעומת הנהוג והמקובל בתנאים למתן שירות רפואי לעובדי בתי החולים השונים ואצל ארגוני הרופאים האחרים. מאוחדת פועלת רק על פי החוק. ההבנות יעוגנו בהסכם עם קבלת אישור משרד הבריאות לאחר חופשת הפסח".

מאר"מ נמסר: "ההסכם עם מאוחדת דומה להסכם הפרסונל של כללית, שעמד במבחן בג"ץ. הוא עונה על הצרכים המיוחדים של הרופאים ומשפחותיהם כמטופלים, מבלי לבוא על חשבון הציבור או לעבור על החוק. אנו פועלים ליישומו בלוחות הזמנים המקוריים, למרות הניסיון של בעלי אינטרסים זרים לחבל בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר