ליצמן, אל תמהר להשליך לפח את דו"ח ועדת גרמן

יעקב ליצמן, שצפוי לחזור כעת למשרד הבריאות, הוא פוליטיקאי משופשף שמכיר היטב את השחקנים במערכת ואת הבעיות בה, 
ויש לו תוכניות מסודרות לפתרונן ■ אלא שלא יזיק לו לעיין במסקנות ועדת גרמן וללמוד מהן - במקום למהר לגנוז אותן

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הנוכחים בטקס חילופי שרי הבריאות שהתקיים עם כינונה של הממשלה הקודמת, לפני שנתיים בדיוק, לא ישכחו משפט שסינן סגן השר היוצא יעקב ליצמן לעבר השרה הנכנסת יעל גרמן, ספק בצחוק ספק ברצינות: "אל תחממי את הכיסא יותר מדי, אני חוזר בעוד שנתיים", אמר ליצמן, בסוג של תחזית אכזרית ומדויקת.

ואכן סגן שר הבריאות החדש־ישן, יחזור בקרוב מאוד היישר למשרד שעזב בצער רב. מבחינתו, אף שהשלים ארבע שנים בתפקיד, עבודתו נקטעה בשיאה - והרפורמות הגדולות שעמל על התנעתן נכנסו להקפאה עמוקה. אין ספק, אם כן, שכניסתו לתפקיד תהיה חלקה: ליצמן מכיר את החומר, מכיר את הבעיות, מכיר את השחקנים, ויש לו תוכנית מסודרת לפתרון.

הגשת מסקנות ועדת גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

למעשה, ליצמן לא מבזבז אפילו דקה: עוד לפני השבעת הממשלה, עוד לפני שהמינוי שלו לתפקיד אפילו נחתם רשמית, הוא יופיע כבר היום בפני פורום מנהלי בתי החולים וירצה בפניהם "על השקפותיו לגבי השינויים הנדרשים במערכת הבריאות ותחזיותיו על תפקוד המשרד בשנים הקרובות".

סביר להניח שלא יהיו שם הרבה הפתעות. ליצמן לא הסתיר בתקופה האחרונה את תוכניותיו ומחשבותיו לחזור אל הרפורמות שנעצרו בסיעוד ובטיפולי השיניים לילדים (אולי גם לקשישים), ואת כוונתו לחזור בו מההחלטה להוציא מהביטוחים המשלימים את התרופות מצילות החיים שאינן בסל. כן, הוא מדבר גם על שר"פ, אבל בעניין הזה הוא יודע שצפויה לו התנגדות פוליטית קשה - כולל מצד שר האוצר המיועד ופקידיו, וממש לא בטוח שזה הנושא שהוא יבחר "להתאבד עליו".

יעקב ליצמןצילום: מיכל פתאל

העובדה שליצמן מגיע מבושל היטב לתפקיד היא חדשות טובות. מערכת הבריאות שחוקה קשות מבחינה תקציבית, משוועת לרפורמות ושינויים מבניים, אך נמצאת בקיפאון עמוק מאז שהוחלט ללכת לבחירות. בדבר אחד אין ספק: לפחות ייחסך מהמערכת הצורך של שר חדש ללמוד את החומר (המסובך) במשך חודשים ארוכים, והעשייה תחל מיד. ליצמן הוא גם אשף פוליטי שיודע להשיג הישגים באמצעות קואליציות, יחסי גומלין מתוחכמים וקשרים טובים עם אנשי האוצר וגורמים בתוך המערכת הפוליטית ומערכת הבריאות.

ליצמן הכריז בהתרסה פעמים רבות בתקופה האחרונה כי יגנוז את מסקנות ועדת גרמן, וטען כי היא ביזבזה שנתיים יקרות בלי לעשות דבר במערכת - אמירה שחוזרת על עצמה מכיוונים שונים. אבל אם בוחנים ביושר את מה שקרה פה בתקופת כהונתה, זוהי חוכמה שלאחר מעשה, המהולה בלא מעט נקמנות.

נכון, גרמן ומפלגתה גנזו באופן כמעט מיידי את הרפורמות של ליצמן, בעיקר את טיפולי השיניים שכבר היו מתוכננים עד גיל 18, ונכון שיש עתיד היא סדין אדום למפלגות החרדיות. אך ליצמן יעשה טעות חמורה אם ישליך לפח את דו"ח ועדת גרמן על מאות עמודיו.

ועדת גרמן היתה למעשה שימוע פומבי ענק וכמעט חסר תקדים, שכלל את כל השחקנים במערכת הבריאות, ושנגע בשורשי הבעיות הקשות שמהן סובלת המערכת והתעמק בהן. היא כללה עדויות וסיעור מוחות של קבוצת מומחים, שהשקיעו מאות שעות עבודה ומחשבה כדי לזקק את בעיות המערכת ולהציע פתרונות מתאימים. במצב נורמלי, אגב, הממשלה לא היתה נופלת אחרי שנתיים, ובימים אלה גרמן היתה נמצאת בעיצומה של תנופת יישום המסקנות - ולא מואשמת במריחת זמן לחינם.

אפשר לא להסכים עם חלק מהמלצות ועדת גרמן. אפשר להציע כיווני פעולה אחרים. אבל לבטל בהפגנתיות עבודה כל כך חשובה בגלל טינה אישית תהיה טעות קשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר