הקאמבק של ליצמן: רוצה לחזור ליוזמות שלא השלים במשרד הבריאות

יו"ר יהדות התורה, כנראה יחזור לתפקיד סגן שר הבריאות; צפוי להחיות את סבסוד טיפולי השיניים לילדים ולהרחיבו עד לגיל 18

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

אם לא יהיו הפתעות מרעישות, האיוש הבטוח ביותר בממשלה הבאה, מלבד תיק האוצר אולי, הוא תיק הבריאות - היכונו לחזרתו של יעקב ליצמן (יהדות התורה) לתיק שפעם היה כמעט מוקצה מחמת מיאוס, ובמערכת הבחירות האחרונה נהפך למבוקש למדי.

ליצמן כבר חזר ואמר בהזדמנויות שונות שידרוש את תיק הבריאות, ויעדיף אותו אפילו על ראשות ועדת הכספים - אם תוצע לו. מאחר שליצמן הוא ראש מפלגה, ולאור העובדה שקשה להאמין שיהיה קרב איתנים על התיק - חזרתו לתפקיד סגן שר הבריאות (שר בריאות בפועל) היא הימור כמעט ודאי.

ליצמן של 2015 יחזור למשרד הבריאות כמו כדור שנורה מתותח: אחרי ישיבה של שנתיים וחצי באופוזיציה, לאחר שהרפורמות החשובות שבהן החל נגנזו עם כינון הממשלה הקודמת - סביר להניח שנראה תנופת עשייה רצינית במשרד הבריאות, כבר בתקופה הקרובה. אמנם הרפורמות שקידמה שרת הבריאות הקודמת, יעל גרמן, נקטעו בשיאן, אך ואקום לא יהיה במשרד הבריאות: ליצמן מגיע מבושל היטב, הוא אינו צריך ללמוד את החומר מההתחלה, ויודע בדיוק מה הוא רוצה לעשות.

צילום: מיכל פתאל

לקדם רפורמה בסיעוד

גם לגבי הכיוון שליצמן יקח, אין הרבה ספק: הוא לא הסתיר את רצונו להחיות מחדש את סבסוד טיפולי השיניים לילדים - סבסוד שהממשלה הקודמת הגבילה לילדים בגיל 12 - ולהרחיבו עד לגיל 18. בנוסף, ליצמן גם ינסה לקדם טיפולי שיניים מסובסדים לקשישים. אפשר להניח שלא תהיה לו בעיה גדולה לקבל את ברכת הדרך ואת התמיכה של נתניהו במהלך - שעד היום נוהג להתפאר בטיפולי השיניים לילדים עד גיל 12 שיזם ליצמן. נתניהו גילה שבסכום נמוך יחסית הציבור מקבל תמורה אמיתית ומשמעותית ביותר.

תחום נוסף שליצמן יקדם בוודאות הוא רפורמת הסיעוד שהיתה ה"בייבי" שלו, כלומר הכנסת הטיפול הסיעודי (אשפוז וטיפול ביתי) לסל הבריאות - כנגד העלאת מס הבריאות בכ–1%. העלאת מס ממוקדת להגדלת שירותים חברתיים אמנם לא בדיוק תואמת את האג'נדה של נתניהו, אך ליצמן המנוסה כבר התבטא בעבר ואמר שיכניס סעיף זה כתנאי בהסכם הקואליציוני של המפלגה. האם נתניהו יעמוד על הרגליים האחוריות בהתנגדות לכך? זה תלוי, כנראה, במידת הנחישות של ליצמן. והוא נחוש מאוד.

הקרב הגדול: השר"פ

שאלה נוספת היא אם חזרתו המשוערת של ליצמן למשרד הבריאות מבשרת על החייאת רעיון השר"פ - בחירת רופא בתשלום בבתי החולים הציבוריים - רעיון שנגנז על ידי ועדת גרמן רק לפני כמה חודשים. ליצמן הצהיר כמה פעמים באחרונה, בסוג של התרסה, כי הוא תומך בשר"פ ויקדם זאת כשר בריאות. בניגוד לשני הנושאים האחרים, סביר להניח שכאן מחכה לו מאבק קשה בהרבה: נתניהו מקבל ייעוץ מהכלכלן יוג'ין קנדל שתומך בשר"פ, אך כל שאר המפלגות, כולל כולנו של כחלון (המועמד המוביל לשר האוצר), הצהירו כי הן מתנגדות לשר"פ באופן גורף. ליצמן צפוי לזכות בתמיכה גדולה לרעיון השר"פ בתוך מערכת הבריאות, אך להיתקל בהתנגדות גדולה בכנסת. אם תידרש חקיקה ראשית להפעלת שר"פ, צפוי פה קרב גדול שכלל לא בטוח שליצמן מעוניין להיכנס אליו.

נושא גדול נוסף שמוטל על הכף הוא גורל רשות האשפוז שהוקמה במסגרת החלטות ועדת גרמן, והקמתה הוקפאה במהלך מערכת הבחירות. הרשות, שבראשה עומדת אסתר דומיניסיני, אמורה להתמודד עם ניגוד העניינים הקיים במשרד הבריאות, בין תפקידו כבעלים של בתי חולים לבין תפקידו כרגולטור. הרשות מעוררת התנגדות גדולה במשרד הבריאות מצד גורמים שחוששים מאובדן כוחם, וכן בבתי החולים הממשלתיים שעד כה נהנו מיחס סלחני ממשרד הבריאות.

על פי הערכות, ליצמן שמתנגד לכל מה ש"מריח מגרמן", יחתור לחסל את הקמת רשות האשפוז או לצמצם את היקפה. מצד שני, האוצר תומך בהקמת הרשות והצלחתה, וליצמן ביסס את כוחו והצלחתו על שיתוף פעולה עם האוצר. לכן, עדיין לא ברור מה יעלה בגורל רשות האשפוז.

ומה לגבי הגבלת הרפואה הפרטית - הרפורמה של יש עתיד, שהיתה אחת מהסיבות הרשמיות להליכה לבחירות, לאור התנגדות הליכוד וישראל ביתנו? ליצמן מצהיר כי יפעל לריסון הרפואה הפרטית, אך אינו מפרט כיצד.

בשורה התחתונה, אם ליצמן ייכנס לתפקיד במשרד הבריאות - הוא יגיע אליו ממוקד, מלא מוטיבציה וכשהוא נהנה מיחסים מצוינים עם האוצר. המשפט הקבוע שלו הוא "לי אין פריימריס", שמשמעותו חוסר פחד להתעמת עם מוקדי כוח במערכת.

המועמדים הנוספים לתיק הבריאות: חיים כץ, אורלי לוי-אבקסיס, מירי רגב, צחי הנגבי - ונציג מכולנו

הצהרותיו החוזרות ונשנות של יעקב ליצמן כי הוא מעוניין בתיק הבריאות רק העלו את מחירו ויוקרתו של התיק, שהיה מוקצה מחמת מיאוס במשך שנים רבות. תסריט אלטרנטיבי אומר שיהדות התורה תקבל הצעה לתיקים אחרים, בכירים יותר בממשל. עד שתוכרז הממשלה הבאה איוש השרים במשרדי הממשלה עדיין פתוח - ויש לא מעט חברי כנסת נוספים שמעוניינים בתיק הבריאות.

אחד מחברי הכנסת שלוטשים עיניים לתיק הבריאות הוא חיים כץ מהליכוד, היו"ר הוותיק של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות - שמכיר היטב את התחום. חברתו לוועדה וח"כית חברתית שעשויה לכהן כשרה, לראשונה בכנסת הנוכחית, היא אורלי לוי-אבקסיס שגם שמה עולה כמועמדת אפשרית.

בנוסף, ח"כ מירי רגב, שממוקמת במקום גבוה ברשימת הליכוד, הצהירה שתרצה לקבל תיק חברתי. שם נוסף שעולה בבורסת השמות הוא ח"כ צחי הנגבי, סגן שר הבריאות, שכיהן כשר מאז התפרקות הממשלה ופיטוריה של יעל גרמן. גם מפלגתו של משה כחלון, כולנו, מהווה אופציה לקבל את תיק הבריאות החברתי. במקרה כזה, ח"כ אלי אלאלוף יהיה מועמד טבעי. ומי יודע? אולי עוד מחכות לנו הפתעות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"