בשל יחסים עכורים בין רופאים: תיסגר יחידת צנתורי המוח באיכילוב

משרד הבריאות קיבל המלצת ועדה שקבעה כי למרות הסיכון לחולים, היחסים העכורים בין ד"ר מימון לבין הקולגות שלו לא מאפשרים המשך הפעלת היחידה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

יחסים עכורים בין רופאים הובילו לתוצאה חסרת תקדים: היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב תיסגר החל ב-1 באפריל, לאחר שוועדת בדיקה המליצה על כך למשרד הבריאות, וקיבלה בכך את בקשתו של פרופ' גבי ברבש, מנהל איכילוב עצמו. המשמעות הקשה: החל מאפריל לא יתקיימו באיכילוב צנתורי מוח, כולל במקרים של שבץ מוחי.

על פי הנחיות משרד הבריאות, הן בטיפול אלקטיבי (מוזמן מראש) והן במקרי חירום של שבץ מוחי, לא יועברו מטופלים לאיכילוב והם ייקלטו בבתי חולים אחרים. במהלך שלושת החודשים הבאים (עד תחילת יולי) נדרשת הנהלת איכילוב "לבחון דרכים לשיקום השירות בתחום המרכז הרפואי, כך שיתפקד באופן מקצועי ומתואם עם כלל יחידות המרכז הרפואי, ובאופן מיוחד עם המערך הנוירוכירורגי, נוירולוגי, רדיולוגי וטיפול נמרץ. כל זאת, תוך שמירה על האינטרס של המטופלים בטיפול יעיל ומיטבי".

צילום: אמיל סלמן

חברי הוועדה הם: ד"ר יעקב זילברג מבית החולים כרמל (יו"ר); פרופ' נתן פלד - מנהל מכון הדימות בבית החולים כרמל וד"ר אילן שלף, מנהל הדימות בסורוקה. הוועדה שכונסה לבקשת משרד הבריאות, "לא כוועדת ביקורת או ועדת חקירה אלא כגוף שמטרתו ללמוד ולהציע פתרון למשבר", החלה לפעול באוגוסט על רקע הסכסוך המתמשך והיחסים הקשים בתוך איכילוב בין מנהל היחידה, ד"ר שמעון מימון, לבין הנהלת בית החולים, מנהליו והקולגות שלו.

יחסים קשים אלה נמשכים כבר שנים ארוכות וכוללים תביעות והליכים משפטיים הדדיים בין מימון להנהלה, והגיעו לשיאם באחרונה עם שידור התכנית "עובדה" בה העיד מימון בפני המצלמה על תופעות קשות המתרחשות לטענתו במערך הנוירו-כירורגי באיכילוב. במקביל מתנהלת חקירת משטרה ורשות המיסים כנגד רופאים במערך הנוירוכירורגי, בעקבות התחקיר הקודם של "עובדה", שבו תועדו שלושה רופאים בכירים כשהם דורשים מסוכנת תיירות מרפא (שהיתה למעשה תחקירנית) אלפי דולרים לכיסם תמורת ניתוח של תיירים.

לפני כארבעה חודשים הגישה הוועדה שראיינה רופאים ומנהלים רבים באיכילוב את מסקנותיה הראשוניות למשרד הבריאות, בהן גוללה את היחסים העכורים בבית החולים בין מימון למנהליו ולרופאים אחרים, שהידרדרו עד כדי כך ש"פרופ' רם (מנהל המערך הנוירוכירורגי) הודיע בכתובים להנהלת המרכז הרפואי שהוא מסיר לחלוטין את אחריותו על פעילותו של ד"ר מימון".

מסקנת הוועדה היתה כי מאחר והיחסים העכורים בין מימון לבין הנהלת איכילוב ורופאים במערך הנוירוכירורגי עלולים להגיע עד לכדי סיכון לחיי מטופלים, יש להפסיק את כל הפעילות בתחום נוירו-רדיולוגיה פולשנית, פרט לטיפול בשבץ מוחי".

בנוגע לטיפול בשבץ מוחי, המליצה הוועדה להמשיך את השירות בנימוק ש"הפסקת השרות לחולי שבץ עלולה לגרום לנזק בריאות בלתי הפיך לעשרות מטופלים פוטנציאליים באוכלוסייה המזדקנת של תל אביב", וזאת מכיוון ש"פעילות פולשנית בחולי שבץ מתאפיינת בצורך לבצען מיידית ולפיכך הפניית חולים אלה לבית חולים (אחר) תקטין באופן משמעותי ביותר יעילות ההתערבות".

למרות אזהרה חמורה זאת בנוגע לסיכון החיים שעלול להיגרם לתושבי תל אביב עקב הפסקת צנתורי המוח באיכילוב, הוועדה שהתכנסה שוב כשלושה חודשים מאוחר יותר, החליטה לסגור גם הפעילות הזו.

זאת, בין השאר בנימוק כי בפועל "הפעילות פולשנית ביחידת STROKE בשלושה חודשים האחרונים הייתה זניחה, צונתרו חמישה חולי שבץ מוחי בלבד", ובנוסף היחסים העכורים העיבו גם על פעילות זו, למשל בהימנעות רופאים בהפניית חולים לד"ר מימון בימים בהם הוא איננו כונן ובימי שישי "מחשש שפניתם תתקל בסירוב".

מסקנת הוועדה היתה כי "זמינות מוגבלת מאוד לשירות פולשני לחולי שבץ מוחי מסכנת את החולים" וכי "התרשמנו שאין ביכולתה של הנהלת בית החולים לגייס רופאים נוספים ליחידה של נוירו- רדיולוגיה פולשנית. לא היה גורם כלשהו בבית החולים שמסוגל ומוכן לקחת אחריות על פעילותו של ד"ר מימון או אפילו לשתף פעולה עימו".

במכתב ששיגר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, למנהל איכילוב ברבש, הוא מסכם כי "התמונה המצטיירת מכל האמור היא ששירות צנתורי המח, במתכונתו הקיימת, אינו ממלא את יעודו. כמעט כל פעולה רפואית, שאמורה להתבצע על פי דפוסי פעולה שגורים, בידי מערכת מנוסה ומיומנת, מעוררת כעסים ומתחים; מתפתחת לכיוונים שלא ניתן לצפותם; וגם כשנמצא בסוף הפתרון, הרושם הוא כי המדובר בפתרון מאולתר, וכי לא ניתן להעריך, כיצד יתפתחו הדברים במקרה הבא. באופן זה, גורלם של חולים המטופלים בתחום צנתורי המח נתון ל"אקראיות", השולטת ביכולתה של המערכת להתארגן לפתרון, מתוך הסיטואציה הכאוטית, המאפיינת את המציאות היומיומית בתחום זה... זוהי תוצאה שאין הדעת סובלת".

ד"ר שמעון מימון מסר בתגובה: "הדבר מעלה שאלות קשה על הגינותו ועל תום הלב של משרד הבריאות. למרות בקשתי המפורשת המסמך מסקנות הוועדה לא הובאו לעיוני. ההליך הינו בלתי חוקי משום שהוועדה התכנסה לדיון שני באופן מבלי שידעתי על כך ומבלי שניתנה לי זכות תגובה על הדברים הנאמרים שחלקם שקרים קשים שאין להם שום בסיס. צר לי שמשרד הבריאות נוהג בצורה של הפרה חוזרת של מינהל תקין. ברגע שיהיה בפניי כל החומר שעד עכשיו הועלם מעיני אפעל באמעים משפטיים".

צילום: רונן מאיו / עובדה
צילום: רונן מאיו / עובדה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה