הלם בצפת |

ביהמ"ש פסל את המכרז שבו זכה מנהל בית חולים זיו סלמאן זרקא

הפסילה - בגלל איחור בהגשת מועמדותו של זרקא למכרז ■ תוך חודשיים יפורסם מכרז חדש, שבו זרקא יורשה להתמודד - ועד אז ימשיך בתפקידו

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת הטיל אתמול פצצה בלב מערכת הבריאות: השופט מוסטפא קסאם ביטל אתמול את מינויו של ד"ר סלמאן זרקא לתפקיד מנהל בית החולים הממשלתי זיו בצפת, וקבע כי יפורסם מכרז חדש לתפקיד תוך 60 יום. זאת, בשל פגמים שנפלו במכרז שנערך באוקטובר שעבר, שבו זכה בתפקיד. זרקא כבר מכהן בתפקיד מנהל בית החולים זה כשלושה חודשים, וימשיך בתפקידו עד לפרסום המכרז. גם זרקא וגם מועמדים שלא ניגשו למכרז שנפסל יוכלו להגיש את מועמדותם למכרז החדש. המדינה שוקלת לערער על הפסיקה.

נקבע כי המדינה תשלם לתובעת - ד"ר וניה וולך, סגנית מנהל בית החולים, שהפסידה במכרז - ולזרקא עצמו שכר טרחת עורך דין בסך 10,000 שקל כל אחד. בנוסף, בית המשפט השאיר לשיקולה של נציבות שירות המדינה אם לשנות את הרכב ועדת הבוחנים (ועדת המכרזים) במכרז החדש או להשאירו, שכן לא היתה כל טענה לגבי הרכב הבוחנים.

ד"ר סלמאן זרקאצילום: מוטי קמחי

זרקא, 50, מכהן בתפקיד מאז דצמבר 2014. לפני כן היה מפקד המרכז לשירותי רפואה וראש מחלקת שירותי הבריאות בצה"ל. הוא מומחה בבריאות הציבור ומינהל רפואי, וכן בעל תואר שני בבריאות הציבור ובמדעי המדינה. הבחירה בו נתקלה בהתנגדות מצד שני המועמדים שניגשו גם הם למכרז, אך לא נבחרו. השניים - ד"ר וולך, סגנית מנהל בית החולים זיו, וד"ר יניב שרר, סמנכ"ל איכילוב - פנו ביחד לנציב שירות המדינה, משה דיין, וביקשו ממנו להורות על ביטול השתתפותו וזכייתו של זרקא במכרז, ולבחור באחד מהם.

לטענתם, זרקא הגיש את מועמדותו לתפקיד באיחור של שבוע וחצי מהמועד האחרון להגשת המועמדות, לאחר שגילה במקרה כי המנהל הקודם של בית החולים זיו, ד"ר אוסקר אמבון, פורש מתפקידו. דיין דחה את הבקשה, והורה על כניסתו של זרקא לתפקיד.

וולך, שבחודשים האחרונים משמשת סגניתו של זרקא בבית החולים, הגישה תביעה שבה ביקשה להכריז על פסילת זכייתו של זרקא, ודרשה להכריז עליה כזוכה בתפקיד. וולך טענה באמצאות בא כוחה, עו"ד אליעד שרגא, כי הנציבות פעלה מ"שיקולים זרים, תוך פגיעה בשיוויוניותו של המכרז" כשהחליטה לאשר לזרקא הגשה מאוחרת של מועמדותו. הדחייה במועד ההגשה נדרשה על רקע השתתפותו של זרקא, מפקד שירותי הבריאות של צה"ל, במבצע צוק איתן. בית המשפט החליט לבטל את המכרז, אך לא הכריז על וולך כזוכה. עם זאת, היא תוכל להתמודד מחדש במכרז החדש.

"החלטת הנציבות להתיר לד"ר זרקא להגיש מועמדות באיחור איננה מתיישבת עם הגישה הקפדנית, כפי שהותוותה על ידי בית המשפט העליון ובית הדין לעבודה", נכתב בפסק הדין. "אנו סבורים כי נפל פגם, היורד לשורש של עניין, בהחלטת הנציבות שהתירה לזרקא להגיש את מועמדותו באיחור. פגמים מהותיים נוספים מצאנו בשאלת סמכותו של הנציב להתיר את ההגשה באיחור, בניגוד להוראות התקשי"ר והוראות הדין.

"החלטת הנציבות פוגעת בעיקרון השוויון ובאינטרס הציבורי, לא רק כלפי המשתתפים במכרז, אלא גם כלפי חוץ - כלפי משתתפים פוטנציאליים. המועד האחרון להגשת מועדות הוא בגדר תנאי מתנאי הסף, שאי־עמידה בו מהווה פגם מהותי שיש בו כדי להביא לפסילת המכרז".

באשר לטענת התובעת שלפיה זרקא התנהג בחוסר תום לב, ומסר מידע שגוי לגבי תפקידו במבצע צוק איתן (שבגללו התעכב לטענתו בהגשת המועמדות), נקבע בפסק הדין כי "התובעת לא הוכיחה כי ד"ר זרקא התנהג בשלב כלשהו בחוסר תום לב, ואף לא מצאנו כי לד"ר זרקא היה חלק בפגמים שנתגלו, שרובם ככולם קשורים לאופן שבו התנהלה הנציבות".

ממשרד הבריאות נמסר כי המשרד לומד את פסק הדין, וכי ישקול את צעדיו תוך התייעצות עם נציבות שירות המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב