קצין רפואה ראשי לשעבר מונה לממלא מקום המשנה למנהל שיבא - ללא מכרז

פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל שיבא: "המשנה למנכ"ל זו משרת אמון" ■ הנציבות: "המינוי נעשה בדרך פסולה תוך רמיסת החוק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מנהל המרכז הרפואי על שם חיים שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, מינה את פרופ' יצחק קרייס, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל, לתפקיד ממלא מקום המשנה למנהל בית החולים — מבלי לערוך מכרז כנדרש בחוק, ותוך שהוא עוקף את חובת המכרז באמצעות העסקת קרייס דרך קרן המחקרים (תאגיד הבריאות) של בית החולים.

לטענת רוטשטיין, קרייס התקבל על פי כתב המינוי שלו להשלמת התמחות במינהל רפואי, אך מכיוון שאין תקן למתמחים תוך כדי מילוי תפקיד סגן מנהל — הוא מועסק על ידי התאגיד. רוטשטיין לא מסר מהו שכרו של קרייס בתאגיד.

צילום: מוטי מילרוד

לקרייס אין ניסיון בניהול בתי חולים

קרייס, שכיהן כקצין רפואה ראשי במשך שלוש שנים, כולל במהלך מבצע צוק איתן, השתחרר מצה"ל בנובמבר האחרון, והחל לעבוד בשיבא לפני כחודש. על דלת חדרו ועל התג שלו נכתב במפורש: "ממלא מקום המשנה למנהל", וכך הוא מוצג בבית החולים, על אף שהנהלת בית החולים כלל לא פירסמה מכרז לתפקיד, כפי שמתחייב על פי חוק.

פרופ' יצחק קרייסצילום: דובר צה"ל

למעשה, אם היה מתפרסם מכרז שכזה, קרייס לא היה עומד בתנאי הסף שלו, שכוללים מומחיות במינהל רפואי. למרות ניסיוני הרב בניהול חיל הרפואה, לקרייס אין ניסיון בניהול בתי חולים, ועדיין נמצא בתחילת דרכו בהתמחות במינהל רפואי, שנמשכת שנתיים.

לדברי רוטשטיין, העובדה שקרייס הוצג במקומות שונים כמשנה למנהל בית החולים היא "טעות שתוקנה, וניתן רק להצטער עליה". עם זאת, הוא אינו מסתיר כי אין בכוונתו לפרסם מכרז לתפקיד, שכן הוא רואה בו משרת אמון.

בנוסף, נודע ל-TheMarker כי רוטשטיין נוהג להציג את קרייס בהזדמנויות שונות כמחליפו העתידי בתפקיד מנהל המרכז הרפואי. זאת, אף שלא אמורה להיות לו כל השפעה על זהות מחליפו, שייבחר במכרז בעוד כשנתיים. רוטשטיין אינו מחכיש זאת: "אני מאמין בקרייס. מבחנו של מנהל אחראי הוא לא רק להצטיין בניהול, אלא גם להעביר שרביט בצורה מסודרת לבא אחריו, באופן שבו ההצלחה לא תיקטע. קרייס לא החמיץ שום הזדמנות להצטיין, החל מלימודיו, בקריירה שלו בתל השומר ובקריירה הצבאית שלו. הוא יידרש לעמוד במכרז, ומאוד אשמח אם יעמוד בו".

יוני דוקןצילום: נציבות שירות המדינה

"רמיסה ברגל גסה 
של החוק"

העסקתו של קרייס דרך קרן המחקרים, ולא כעובד מדינה, הינה התעלמות של הנהלת שיבא מהנחיות נציב שירות המדינה, משה דיין. רק לפני כמה חודשים התחייב רוטשטיין בפני דיין כי יפרסם מכרז לתפקיד, וכמה חודשים לפני כן הורה מנהל אגף מערכת הבריאות בנציבות שירות המדינה, יוני דוקן, לחדול מהעסקת בעלי תפקידים בכירים (תפקידי ליבה) באמצעות התאגיד. העסקה שכזו מאפשרת לבית החולים לעקוף את חובת המכרז ותנאי הסף שבו, ולהתחמק מפיקוח 
על השכר.

בעקבות פניית TheMarker פנה דוקן לשיבא בסדרת שאלות בנוגע למינוי. לדבריו, המינוי נעשה לכאורה "בדרך פסולה, תוך רמיסה ברגל גסה של חוק שירות המדינה מינויים, כללי התקשי"ר והוראות נש"מ - ואף שכידוע לכם, מינוי לתפקיד בכיר זה חייב להיות של 
עובד מדינה".

משיבא נמסר כי "במסגרת תפקידו כמתמחה לניהול רפואי, משמש פרופ' קרייס כעוזר למנהל הרפואי, כשמנהל המרכז האציל לו סמכויות שדרושות למילוי התפקיד. בשיבא חושבים גבוהות על פרופ' קרייס, שנחשב כיום לבעל פוטנציאל הניהול הרפואי הגבוה ביותר במדינה, ומחוזר על ידי מיטב הארגונים הרפואיים לתפקידי ניהול בכירים".

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "נציבות שירות המדינה דרשה זה מכבר לצאת בהליך מכרזי. נכון לכעת, המשרה לא מאוישת. על פי בדיקתנו - טרם פורסם מכרז. ככלל, עובד במשרה זו אמור להיות 
עובד מדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד