לחץ חברתי, האשמות הדדיות ויחסים עכורים: דם רע מחוץ לחדרי הניתוח באיכילוב

בכירי איכילוב כועסים על הרופאים שתיארו תופעות של שחיתות ב'עובדה': "לקחו שני אנשים עם בעיות אישיות, והם הכתימו את כל ביה"ח"

רופאים בכירים בבית החולים איכילוב בתל אביב יוצאים נגד שני הרופאים שהתראיינו באחרונה לתוכנית "עובדה", והאשימו חלק מעמיתיהם ואת הנהלת המרכז בהתנהלות לא מקצועית, שחיתות ורדיפת בצע על חשבון החולים. באחרונה שיגרו יותר מ–100 מנהלים בכירים באיכילוב מכתב חריף למנהל המרכז הרפואי, פרופ' גבי ברבש, שבו הם מותחים ביקורת חריפה על שני הרופאים - ד"ר שמעון מימון, מומחה בכיר בנוירו־רדיולוגיה פולשנית, וד"ר ליאנה בני־עדני, רופאה בכירה במחלקת נוירוכירורגיה ילדים - ומגבים באופן מוחלט את הנהלת בית החולים.

מימון ובני־עדני העידו בפני המצלמה על תופעה של העדפת שיקולים כלכליים על פני רפואיים בבית החולים, וטענו כי מתקיימות בבית החולים פרקטיקות של יחס מועדף לבעלי אמצעים, תיירים רפואיים ומקושרים על חשבון כלל הציבור. עוד טענו השנים כי תיירי מרפא מנותחים ללא הצדקה רפואית, בשל בצע כסף. הם התמקדו במערך הנוירוכירורגי בבית החולים.

המערך הנוירוכירורגי באיכילוב עמד גם במרכז התחקיר הקודם של "עובדה", שבו תועדו שלושה רופאים בכירים כשהם דורשים מסוכנת תיירות מרפא (שהיתה למעשה תחקירנית) אלפי דולרים לכיסם תמורת ניתוח של תיירים.

חדר ניתוח בבית החולים איכילוב, תל אביב

בין השאר, בני־עדני האשימה את פרופ' שלומי קונסטנטיני, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיית ילדים והמנהל שלה, בכך שהשתמש במשאבים ציבוריים, כמו שירותי מזכירות, כדי לטפל בענייני הפרקטיקה הפרטית שלו. לטענתה, כאשר דיווחה על כך להנהלה - העניין טויח.

מימון טען כי כל המעשים שנחשפו בתחקיר "עובדה" הקודם על גביית כספים אסורים מתיירים רפואיים נעשו בידיעתו ובאישורו של ברבש, וטען כי בבית החולים נגבה כסף עבור טיפול "פרטי" לא רק מתיירים רפואיים, אלא גם מישראלים. קונסטנטיני אמר בתגובה לדברים כי מדובר ב"אוסף טענות מופרכות, פרי מוחם הקודח של שני רופאים ממורמרים המבקשים לנקום, שאינו ראוי לתגובה".

במכתב התגובה, שעליו חתום גם קונסטנטיני, מגבים הרופאים באופן מלא וגורף את הנהלת המרכז, ש"מגויסת באופן מלא לסייע ולהגן על ציבור החולים ועל כלל רופאי המוסד, תוך פתיחות לקבלת ביקורת עניינית ומקצועית", ומאשימים את מימון ובני־עדני בכך ש"שמו להם למטרה לשבש את העבודה, להפריע לשיח הרפואי ולקרוא תגר על חוקי המקום, תוך סילוף עובדות, פעילות עצמאית וללא קבלת כל סמכות או הסכמה של קולגות מקצועיות או של מנהל המחלקה, ואף פנייה למשפחות ולצוות הרפואי בהאשמות כנגד מנהל המחלקה (הכוונה היא לקונסטנטיני; רל"ג וע"א)".

פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילובצילום: ניר כפרי

יחסי עבודה עכורים באופן קיצוני

הרופאים מתארים במכתב מציאות של יחסי עבודה עכורים באופן קיצוני בבית החולים, בשל הסכסוך בין שני הרופאים לרופאים אחרים ולהנהלה, שמגיעה לטענתם עד לכדי פגיעה בחולים. "נוכחנו כי אין לרופאים במחלקה הנוירוכירורגית אפשרות לקיים התייעצויות פנימיות ולהביע איש את דעתו בסוגיות הקליניות המורכבות, מבלי לחשוש שמישהו יוציא את דבריו מהקשרם באופן מגמתי כדי לפגוע בו, במחלקה, בחולים או בבית החולים", כותבים הרופאים.

הם מתארים סיטואציות של רופאים המתעדים, מקליטים ואוספים מידע על רופאים אחרים, ומדווחים על שני דיונים קליניים במחלקות הנוירוכירורגיות "שבמהלכם השתמשה רופאה בכירה (הכוונה לד"ר בני־עדני; רל"ג וע"א) בקללות והעלבות אישיות, בניבול פה, בצרחות, בכינוי בשמות גנאי, ביריקות ובהתפרעות, עד שהביאה להפסקת ישיבה קלינית. כדוגמה, לפרופ' קונסטנטיני נאמר במהלך ישיבה רב־תחומית 'היטלר', 'רוצח ילדים', 'תסתום את הפה', טפו עליך, בזוי, ועוד", כותבים הרופאים.

ד"ר ליאנה בני-עדניצילום: רונן מאיו/ עובדה

במכתב הרופאים אינם נוקבים ישירות בשם הרופאה, אך הכוונה היא לד"ר בני־עדני, אשר ככל הנראה הוקלטה באותה ישיבה על ידי עמיתיה - הקלטה שהושמעה לאחר מכן לרופאים אחרים כדי לשכנעם לחתום על המכתב.

בין החתומים על המכתב מנהלים בכירים ביותר במוסד, שרק חלקם עובדים בצמוד לשניים, ואילו אחרים מכירים את האירועים המתוארים במכתב רק מ"דיונים רבים שקיימנו בשבוע האחרון, שבהם נחשפנו לתדהמתנו להתנהלות". המכתב החל כהתארגנות של קבוצה מצומצמת יחסית של רופאים, כאשר בסוד העניינים היו גם גורמים בהנהלת איכילוב. לאחר מכן החל מבצע של החתמת מנהלים נוספים.

בין החותמים היו פרופ' ניר גלעדי, מנהל המערך לנוירולגיה; פרופ' עינת אבן ספיר, מנהלת המכון לרפואה גרעינית; פרופ' עידית מטות, מנהלת המערך להרדמה, טיפול נמרץ וכאב; פרופ' יוסף קלאוזנר, מנהל האגף הכירורגי; פרופ' משה ענבר, מנהל המערך האונקולוגי; פרופ' אריה בלשר, מנהל היחידה ל–CT ו–MRI; פרופ' אייל גור, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית; פרופ' משה גרייף, מנהל אגף הדימות; פרופ' זמיר הלפרן, מנהל המערך הגסטרואנטרולוגי; ד"ר רונית לובצקי, מנהלת מחלקת ילדים; ד"ר גד לוטן, מנהל כירורגיית ילדים; ד"ר נבו מרגלית, סגן מנהל המערך לנוירוכירורגיה; פרופ' משה סלעי, מנהל החטיבה האורתופדית; פרופ אריאל פינקלשטיין, מנהל יחידת הצנתורים; ופרופ' יוסי לסינג, מנהל בית החולים ליס ליולדות; ועוד רבים.

ד"ר שמעון מימוןצילום: רונן מאיו/ עובדה

בסיום המכתב מודיעים הרופאים לברבש כי יגבו כל פעולה שבה ינקוט "כדי להביא לסיום התנהלות שכזו", וכן כי "ועדה נבחרת של מנהלי המחלקות תעקוב אחר ביצוע הבקשה ואחר התנהלות שני הרופאים כאנשי צוות במחלקה. מסקנות הוועדה יובאו בפני מליאת כל מנהלי המחלקות, עם המלצה אופרטיבית".

לא כולם חתמו
 בלב שלם

לדברי גור, שהיה אחד מיוזמי המכתב, "הרגשנו שהלבינו את פנינו, שמה שיצא בסוף מהכתבה ונקלט בציבור הכתים את המוסד ואת הרופאים שעובדים בו, בזמן נעשית כאן עבודה מאוד קשה למען בריאות הציבור. לקחו שני אנשים עם בעיות אישיות ויחסי עבודה קשים, ואיפשרו להם להכתים את כל בית החולים. אנחנו במחלקה שלי עובדים מולם ועדים לכך. אנחנו חושבים שאם יש ליקויים מוסריים או אחרים, חובה לחשוף אותם".

שלומי קונסטנטיניצילום: דודו בכר

לדבריו גור, מיד לאחר שידור התוכנית התגבשה קבוצה של שמונה רופאים בכירים, והוא ביניהם, כדי לנסח את המכתב. קבוצת הרופאים קיימה שלושה מפגשים לפני שגיבשה את הנוסח הסופי. לפגישה האחרונה הוזמן גם ד"ר פייר גיל, סמנכ"ל בית החולים לענייני רופאים, שממנו ביקשו הרופאים לדעת כיצד מתכננת ההנהלה לפעול.

למרות החזות האחידה שמשדר המכתב, מאחורי הקלעים לא כל החותמים עשו זאת בלב שלם. אחד החותמים הודה כי "היה פה לחץ חברתי, ללא ספק. ברגע שמכתב כזה מופץ - זה בינארי. או שאתה חותם או שלא, או שאתה אתנו או שאתה נגדנו. לטעמי הנוסח של המכתב מתרפס מדי כלפי ההנהלה, אבל לא הייתי חותם עליו אם לא הייתי מסכים עם רוח הדברים, עם 90% מהתוכן. כואב לי שהתחושה היא שעכשיו כולם באיכילוב צריכים להוכיח שהם נקיים".

רופא בכיר אחר שחתום על המכתב מספר כי לדעתו המכתב הוא טעות שלא תוביל לשיפור מערכת היחסים בבית החולים, אך הוא הרגיש שלא היתה לו ברירה אלא לחתום, וכי אי־חתימה היתה למעשה אמירה נגד הנהלת בית החולים.

החקירה נגד שלושת הרופאים נמשכת

המכתב הוא שיא נוסף במאבק קשה שמתנהל באיכילוב בשנים האחרונות, הן סביב סכסוך ממושך הכולל תביעות משפטיות בין הנהלת איכילוב לבין שני הרופאים מימון ובני־עדני (כל אחד בנפרד ובנושאים אחרים), והן סביב תחקיר "עובדה" מדצמבר 2013 שבעקבותיו נפתחה - ועדיין מתנהלת - חקירת משטרה וחקירת רשות המסים נגד שלושת הרופאים הבכירים קונסטנטיני, פרופ' צביקה רם וד"ר יוסי פז, בחשד לשוחד, גניבה ממעביד ועבירות מס. השלושה ממשיכים לעבוד בבית החולים.

ד"ר בני־עדני מסרה בתגובה, באמצעות עורכת דינה סיגל פעיל: "ד"ר בני־עדני מצטערת על כך שהנהלת בית החולים איכילוב עושה שימוש בשמם של רופאים איכותיים וטובים, כדי לנסות להתנער מאחריות על מעשים חמורים שעליהם התלוננה נגד הנהלת בית החולים עוד מ–2011, וכי במקום לעסוק בבירור ובמיגור מיידי של מעשים אלה שאותם חשפה ובהפסקה מיידית בפגיעה בחולים משיקולים נקמניים, עוסקת ההנהלה בניסיון לערוף ראשים ולפגוע בחושפי השחיתויות. חלק מהרופאים שחתימתם מופיעה על גבי המכתב מסרו שחתמו מבלי לדעת את העובדות לאשורן".

ד"ר מימון מסר בתגובה: "המכתב יזום על ידי פרופ' גבי ברבש, נכתב על ידי מספר מצומצם של 15 רופאים ולאחר מכן הופץ לשאר החותמים. השאלה האתית היא מדוע כששלושה רופאים צולמו כשהם מבקשים כסף לכיסם באיכילוב ובכך גרמו לנזק תדמיתי עצום לבית החולים, מדוע אז רופאי בית החולים לא כתבו להנהלת בית החולים מכתב שבו הם דורשים ממנה לפעול נגדם?"

לדברי מימון, למנהלי המחלקות אין שום סמכות להקים ועדת "מעקב" כפי שציינו במכתבם, ואם יקימו ועדה כזו - יפנה לבית המשפט. "אני לא מוטרד מהמכתב הזה", הוסיף מימון, "אני יודע איך המנגנון עובד - קוראים לזה בולשביזם. כך מתנהל כיום בית החולים איכילוב. כמו שציינתי כמה פעמים בכתבה ששודרה ב'עובדה', אני עדיין מאמין שבאיכילוב יש 99% אנשי צוות מסורים וישרים".

באיכילוב בחרו שלא להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה