הצד האפל של תיירות המרפא: "לחולה אין סיכוי, אבל הרופאים מנתחים - ולוקחים את הכסף"

תחקיר "עובדה": בבית החולים איכילוב בוצעו ניתוחים בתיירי מרפא במצבים קשים ואף סופניים מטעמים כלכליים לכאורה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שניים מבכירי הרופאים בבית החולים איכילוב בתל אביב מעלים האשמה חמורה, שלפיה כמה מעמיתיהם בבית החולים מבצעים לעתים ניתוחים מיותרים בתיירי מרפא שמגיעים לישראל — עבור סכומי כסף גדולים. לטענתם, הניתוחים מבוצעים לא פעם בחולים סופניים שקשה למצוא הצדקה רפואית לנתחם, והפרוצדורה אינה מאריכה את חייהם או משפרת את איכותם.

בתחקיר שישודר הערב בתוכנית התחקירים "עובדה" ניצבים השניים מול המצלמה וחושפים פן נוסף של תעשיית תיירות המרפא בישראל. טענותיהם נתמכות גם על ידי עדויות נוספות שלא למצלמה: שתי עדויות מצד רופאים נוספים, ועדות של סוכן תיירות מרפא, שמודה גם הוא כי לא פעם מוטסים לישראל חולים שאין טעם רפואי לנתחם — חולים שזוכים בפי הסוכן לכינוי "גופות מעופפות".

כתבות נוספות ב-TheMarker

שרה נתניהו, את לא מתביישת?

לעבוד רק יום אחד בשבוע - ולקבל שכר של 866 אלף שקל בשנה

לא מי שחשבתם: האיש העשיר בעולם - עם 200 מיליארד דולר

חדר ניתוח באיכילובצילום: ניר כפרי

הערבוב בין שיקולים של כסף וטובת המטופל אינו זר במקומות שונים במערכת הבריאות, שפועלת במצב של גירעון תמידי. הם מובילים לא פעם למניעת טיפול מיטבי מהחולה, במטרה לחסוך בהוצאות למערכת. ואולם מהתחקיר עולה כי בתחום תיירות המרפא, שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה, המוטיבציה הפוכה — אך לא פחות מסוכנת עבור החולים: רופאים ומנתחים בכירים מבצעים ניתוחים מורכבים ומסוכנים גם במקומות שאין בבסיסם היגיון רפואי, לכאורה מטעמים של בצע כסף.

"כשאתה נחשף למיליונים ולמיליונים גדולים, גם לאיש הכי ישר קשה לעמוד בפיתוי. בן אדם לוקח 15 אלף יורו על ניתוח בתוך מוסד ציבורי, מכספי הציבור, ומשתמש בצוות המחלקה כדי לעזור לו — הם רואים את החולה, הם בודקים את החולה. כשהוא עושה שלושה־ארבעה ניתוחים כאלה בשבוע, זה 60 אלף יורו בשבוע, כלומר מיליון שקל בחודש, 12 מיליון שקל בשנה", אומר ד"ר שמעון מימון, מומחה בכיר בנוירו־רדיולוגיה פולשנית באיכילוב, ואחד משני הרופאים שמתראיינים בתחקיר. "כמה אנשים את מכירה שיעמדו בפיתוי הזה ויחזיקו מעמד? כמה אנשים הם בעלי ערך חינוכי ומוסרי מהבית, להגיד: 'אני לא אעשה את זה'? גם כשלא צריך, הוא יעשה את זה".

"הצוות והאחיות יודעים את האמת"

המסדרון הרפואי־מוסרי הצר והמסוכן שבו צועדים רופאי תיירות המרפא מתאפשר בין השאר הודות לכך שרפואה אינה מדע מדויק. יש בה מרחב גדול לפרשנות — ומכאן גם לקבלת החלטות רפואיות. בנוסף, מתוקף המקרים הקשים הרבים שמזדמנים אליה, הרפואה גם נהנית מסלחנות מסוימת באשר לתוצאותיה, גם הטרגיות ביותר.

"הרי מה זה רפואה? רפואה זה לא מתמטיקה, זה לא אחד ועוד אחד זה שתיים, ותמיד אני יכול להגיד, 'תשמעו חבר'ה, זה נכנס לקטגוריה הזאת, ולכן אני מנתח אותו', ויהיה קשה להראות שעשית משהו שלא צריך", אומר מימון. "הם לוקחים חולה שמגיע מרוסיה עם גידול בחוט השדרה הצווארי, שאין לו סיכוי להשתפר וברור לכולם שאין לו שום סיכוי להשתפר, עושים כריתה ולוקחים כסף ואחר כך (מצבו של) החולה עוד מחמיר. למה? מה השיקול? איפה השיקול הרפואי?

"תמיד יהיה קל לאותו רופא שיבוא ויגיד לך, 'הוא לא הבין, היתה החמרה בשבוע האחרון, היתה הידרדרות בשבוע האחרון, כתוצאה מכך החלטתי לנתח'. אתה יכול להגיד את זה לאנשים שלא חיים את המערכת, אנשים שלא מבינים רפואה. אבל אתה לא יכול לעשות את זה לצוות שיודע את האמת. הצוות הרגיל, גם האחיות, יודעים את האמת".

ד"ר ליאנה בני-עדניצילום: רונן מאיו/ עובדה

גם ד"ר ליאנה בני־עדני, רופאה בכירה במחלקת נוירו־כירורגיה ילדים בבית החולים דנה שבאיכילוב, מעידה על התופעה מול המצלמה. לדבריה, "היו ילדים שהגיעו עם מחלה שבבירור היתה ממארת. הילד מנותח בניתוח גדול שלא רק שלא עוזר לו, אלא גם מביא לחודשיים אשפוז ולחמישה ניתוחים. בסופו של דבר הכותרת שהיתה כתובה מראש על הקיר, 'גידול ממאיר', זה מה שהיה. לדעתי, אם לא היה מדובר במתן כסף כחולה פרטי ובזה שגם המנתח וגם בית החולים מקבלים כל כך הרבה כסף מהחולים האלה, בהרבה מקומות בעולם הניתוחים האלה לא היו מתבצעים, בוודאי לא גודל הניתוח הזה". לטענתה, לפחות בחלק מהמקרים ניתן היה לקבוע כי אין טעם בניתוח ולמנוע מחולה סבל מיותר. "יכולים להתווכח אתי שברמה הרפואית אני לא צודקת. לתפישתי, אני כן".

גם מימון וגם בני־עדני, ראוי לציין, מסוכסכים עם הנהלת איכילוב — כל אחד בהקשר אחר. מערכת היחסים העכורה של מימון עם הנהלת איכילוב והעומד בראשו, פרופ' גבי ברבש, וכן עם הקולגות שלו, נודעת בשנים האחרונות גם מחוץ לכותלי בית החולים. היא כוללת רקע של תביעות משפטיות, תכתובות ותלונות שהוגשו נגד מימון לנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, בשל מה שהגדיר אז ברבש "אישיות בעייתית". בני־עדני תבעה את הנהלת בית החולים לאחר שלא זכתה במכרז פנימי לתפקיד בבית החולים.

ייתכן כי למערכת היחסים של מימון ובני־עדני עם הנהלת איכילוב היה משקל בהחלטתם לצאת בגלוי נגד המוסד הרפואי בו הם עובדים, ואפשר לתהות בנוגע לאופן החמור בו הם מתארים את הדברים. ואולם, כאמור, לצד עדויותיהם מובאות גם עדויות נוספות שלא למצלמה ובעילום שם, שלפיהן רופאים מבצעים ניתוחים בתיירי מרפא גם במצבים שבהם אין טעם בביצועם, ממניעים כספיים גרידא.

"זה קורה לא פעם", טוען בתחקיר רופא מבית חולים אחר. רופאה נוספת מאשרת: "אני יודעת על מקרה של חולה עם גידול ממאיר מאוד. המציאו כל מיני הצדקות שווא, אבל לי היה ברור שהביופסיה מיותרת". כמו כן מוצגת עדות של סוכן תיירות מרפא, שאומר בבוטות כי "לא רק לאיכילוב, גם לבתי חולים אחרים מביאים לפעמים 'גופות מעופפות'. אתה יודע שהבנאדם גמור ומביא אותו לכאן כדי לעקוץ אותו בעוד כמה לירות".

על חשבון 
הרפואה הציבורית

אין חדש בכך שתיירות המרפא היא בוננזה גדולה לרופאים שמעורבים בה ומקור הכנסה חשוב לבתי החולים. לאורך השנים תואר בפרסומים רבים עד כמה פרוץ תחום תיירות המרפא, וכיצד הוא מתקיים במסדרונות מערכת הבריאות הציבורית. העדות שמובאת בתחקיר "עובדה" מפי הרופאים המעורבים בה מציירת פרשת דרכים מוסרית במקום שנחשב לטאבו במקצוע הרפואה — טובת המטופל.

ד"ר שמעון מימוןצילום: רונן מאיו/ עובדה

הדברים משתלבים בהלך הרוח שמאפיין את יחסם של חלק מרופאי המערכת הציבורית לפרה החולבת שנקראת תיירות מרפא. כך למשל, ביוני האחרון פורסם ב–TheMarker כיצד בבית חולים ממשלתי גדול במרכז הועברה חולת סרטן בת 85 ממיטה לכיסא כדי לפנות את המיטה לחולה זר — ואולצה להמתין שעות רבות לסקירת CT בזמן שחולי התיירות המרפא קיבלו עדיפות.

התיירות הרפואית צמחה בקצב מסחרר בשנים האחרונות, ואיכילוב הוא אחד משלושת בתי החולים הציבוריים שהכנסותיהם מתיירות רפואית הן הגבוהות ביותר בישראל. בדצמבר 2013 פורסם ב"עובדה" תחקיר שבמרכזו עמדו שלושה רופאים בכירים מאיכילוב — פרופ' צבי רם, פרופ' שלומי קונסטנטיני וד"ר יוסי פז, כשהם דורשים מסוכנת תיירות רפואית אלפי דולרים "מתחת לשולחן" עבור ניתוח של תיירים. בעקבות התחקיר נפתחה נגד השלושה חקירה ביחידת להב 433 של המשטרה וביחידת יהלום ברשות המסים בחשד לשוחד, גניבה ממעביד ועבירות מס.

תוצאות החקירה, אם יש כאלה, עדיין לא פורסמו, והשלושה ממשיכים לשמש בתפקידם בבית החולים. ובכל זאת, מאותו תחקיר מהדהד עדיין משפט אגבי אחד, ספק הלצה שחורה, שזרק לחלל האוויר אחד הנוכחים, בזמן הדיון הרפואי במקרה של תיירת מרפא, רגע לפני שזומנה לניתוח: "שתקנה כרטיס לכיוון אחד".

מהנהלת איכילוב נמסר בתגובה כי הטענות אינן מוכרות לה ומעולם לא הועלו בפניה בעבר. "קשה להאמין", לשון התגובה, "שבמחלקה המתפקדת במוסד אקדמי עם צוותי רופאים בכירים, יכול מישהו, בכיר ככל שיהיה, לבצע פעולה מיותרת בחולה בלי שתהיה על כך ביקורת מצד הצוות והצפת הנושא כלפי בקרת איכות בהנהלה".

המערך הנוירוכירורגי על רופאיו הוא מהמצטיינים, המקצוענים והמבוקשים על ידי חולים בארץ ובעולם. כבכל בית חולים, מתקבלות מידי פעם תלונות והן נבדקות תמיד ברצינות ויסודיות ראויה. כולל במקרה זה שמרבית הטענות שהועלו – הופרכו בצורה מוחלטת.

"אנו תמהים על מערכת עובדה, שלמרות שכל העובדות האמתיות ידועות להם, נותנת את ידה למהלך מעוות והרסני, ופוגעת ברופאים המסורים שלנו. זאת, על אף שבמהלך החודש האחרון נפגשה הנהלת בית החולים עם מערכת התוכנית והביאה בפניה עובדות מבוססות היטב לפיהן טענות שני הרופאים מונעות מיצר נקמנות אישי ואינטרסים צרים.

"ד"ר שמעון מימון שסיים עבודתו בשני בתי חולים עקב התנהלותו הבעייתית, גרם בהתנהגותו הפוגענית והמזלזלת, לנטישה של כל הרופאים המצנתרים שעבדו לצדו ובמקרים מסוימים אפילו סירב לבוא ולטפל בחולים. ועדת בדיקה חיצונית ובלתי תלויה של משרד הבריאות קבעה, כי התנהגותו של ד"ר מימון פסולה ולא ראויה במישור האתי, קולגיאלי ומנוגדת לשבועת הרופא ואך כפסע בין התנהגות זאת ובין הזק לילד המטופל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט