בהדסה ממשיכים לבצע ניתוחי שר"פ בבקרים - בניגוד להסכם ההבראה

לפי קופ"ח מאוחדת, מתוך 370 ניתוח שר"פ שבוצעו בקרב מבוטחיה מאז החתימה על ההסכם עם המדינה, 76% בוצעו בשעות הבוקר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שמונה חודשים עברו מאז שנחתם הסכם ההבראה בהדסה, שבמסגרתו צפויה המדינה להזרים למוסד כמיליארד שקל - אך בבית החולים מתקשים ליישם סעיף חשוב בהסכם: ביצוע פעילות שר"פ (שירותי בריאות פרטיים) רק החל מ–15:00, והקדשת שעות הבוקר לרפואה ציבורית.

מנתונים שמפרסמת קופת חולים מאוחדת (הקופה השנייה בגודלה באזור ירושלים, עם נתח של כ–37%), בדיקה בקרב מבוטחיה מעלה שחלק ניכר מפעילות השר"פ של הדסה עדיין מבוצע בשעות הבוקר, בניגוד להסכם ההבראה.

צילום: אמיל סלמן

הנתונים מתייחסים ל–54 פרוצדורות שונות שבוצעו ביוני־נובמבר 2014, כלומר במחצית השנה שחלפה מאז החתימה על הסכם ההבראה, ומהם עולה כי 76% מניתוחי השר"פ מבוצעים לפני 15:00. מתוך 370 ניתוחי שר"פ שנבדקו במהלך התקופה, 89 בלבד בוצעו אחרי 15:00.

ביצוע הפרוצדורות הללו במסגרת השר"פ הכניסו לבית החולים כ–3.2 מיליון שקל, מהם 862 אלף שקל שולמו על ידי מבוטחי הקופה כהשתתפות עצמית. מדובר השתתפות של אלפי שקלים לניתוח, שהיו נחסכים מהמבוטחים אילו נותחו במסלול הרפואה הציבורית. עם זאת, יש לציין כי מסלול השר"פ מאפשר לחולים לא רק ליהנות מתור קצר יותר באופן משמעותי, אלא גם לבחור את הרופא המנתח.

חדר ניתוח בבית החולים איכילוב, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

הסכם ההבראה, שנחתם בין הנהלת בית החולים למדינה ולארגון נשות הדסה במאי 2014, חייב את בית החולים להספיק לבצע פעילות שר"פ לפני 15:00, למעט מקרים חריגים במיוחד, בעיקר של ניתוחים מורכבים שנמשכים זמן רב. ואולם, הבדיקה המדגמית במאוחדת מראה כי גם ניתוחים שגרתיים ולא מורכבים - שביתר בתי החולים בישראל מבוצעים במסגרת הרפואה הציבורית - מבוצעים במסלול שר"פ בבקרים.

כך למשל, מתוך 119 ניתוחי קטרקט פרטיים שבוצעו בתקופה שנבדקה, 110 ניתוחים נערכו בשעות הבוקר, כאשר במסגרתם נדרשו החולים להשתתפות עצמית של 1,000–2,000 שקל.

ניתוח אחר שמופיע ברשימה הוא הוא צנתור טיפולי — הליך ניתוחי שאורכו בין שעה לשעתיים. על פי הנתונים, מתוך 23 ניתוחי צנתור טיפולי שבוצעו במסגרת שר"פ, 18 בוצעו בשעות הבוקר. באותה תקופה בוצעו בהדסה גם חמישה ניתוחי מעקף קיבה במסגרת שר"פ — כולם בשעות הבוקר. 7 מתוך 11 ניתוחים לשחזור רצועה צולבת בוצעו בשעות הבוקר.

לטענת מאוחדת, היקף פעילות השר"פ בשעות הבוקר בניגוד להסכם גורם לדחייה מכוונת של ניתוחים שאמורים להתבצע במסגרת הרפואה הציבורית, ולגביית יתר של אלפי שקלים מתושבי ירושלים.

לדברי זאב וורמברנד, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, "בית החולים חתם על הסכם הבראה מול המדינה, שבמסגרתו משלם המסים אמור להעביר לבית החולים כמיליארד שקל. בתמורה ביקשו מבית החולים להתייעל, ושעד 15:00 לא יבוצע שר"פ. בית החולים התחייב לכך".

לדברי וורמברנד, "חשבתי שגם בירושלים תהיה רפואה ציבורית עד 15:00. אז ביצענו מדגם חצי שנה מיום החתימה על ההסכם, וגילינו שרוב פעילות השר"פ עדיין נעשית בבוקר על חשבון השעות של הרפואה הציבורית. אני מכיר את הטענות שלכאורה לוקח זמן להתארגן לשינוי, אבל אם הנהלת הדסה היתה מחליטה, היה ניתן ליישם את ההסכם מהיום למחר — בהודעת מייל או על לוח המודעות. המדינה הולכת להזרים מיליארד שקל לבית החולים — היא הכירה עוד קודם את הנהלת הדסה וידעה שקשה לסמוך עליה".

"תהליך מורכב 
שדורש התאמות"

זה לא מקרי שנתוני השר"פ של הדסה מופצים על ידי מאוחדת, שמבטחת כיום כ–450 אלף מתושבי ירושלים והאזור. הרקע לפרסום נתונים הוא מערכת יחסים מרה ומאבקים בין הדסה למאוחדת בסוגיות מסחריות.

לטענת מקורות בבית החולים, בחודשים האחרונים מנהלת מאוחדת מלחמה נגד הדסה, על רקע חוסר שביעות רצונה של הקופה ממחירי השירותים שמעניק לה בית החולים. לפי אותם מקורות, פרסום הנתונים הוא מהלך אסטרטגי שנועד להפעיל לחץ ו"לשפר עמדות" כחלק מהמגעים המתנהלים מול בית החולים. לטענתם, זכותם המלאה של מבוטחי מאוחדת לממש את ביטוח הבריאות המשלים של הקופה שעבורו הם משלמים, וזו אינה תוצאה של פגם בפעילות הרפואה הציבורית בבית החולים.

יש לציין שעל פי דו"ח של משרד הבריאות, זמני ההמתנה לניתוחים אלקטיביים (שנקבעים מראש) בבתי החולים הדסה הר הצופים והדסה עין כרם הם קצרים יחסית, גם ביחס למרבית בתי החולים האחרים וגם ביחס לממוצע הארצי.

בהדסה סבורים כי וורמברנד רואה בכישלון הזדמנות להעביר את בית החולים לבעלותה ולניהולה של מאוחדת. וורמברנד אומר כי "בית החולים הדסה היה במשך עשרות בשנים הטוב והמוביל במדינה, גם מבחינת מרכזי המצוינות שלו וגם מבחינה אקדמית, אבל לפני 10–15 שנה התחילה השחיקה והוא איבד את המובילות שלו. אני חושב שתהיה זכות גדולה למאוחדת אם יחליטו להעביר את הדסה כולה לניהולה. אני מאמין גדול שבמקרה כזה כל תוכנית הבראה תתקיים".

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר בתגובה: "כמתחייב בהסכם ההבראה, בית החולים החל בתהליך של מעבר ניתוחי השר"פ משעות הבוקר לשעות אחר הצהריים. מדובר בתהליך מורכב, הדורש התאמה של כל מערכות בית החולים לצורך כך. בכל מקרה, ניתוחי שר"פ הם רק 25% מכלל הניתוחים המבוצעים בהר הצופים ובעין כרם — זאת בניגוד לתמונה שמנסים לצייר בקרב הציבור.

"באשר לטענות קופת חולים מאוחדת, חשוב להדגיש כי תוכנית ההבראה נחתמה רק בשליש האחרון של 2014, ומאז, בחודשים האחרונים, ניכרת ירידה בשיעורי ניתוחי השר"פ המבוצעים בבוקר. לאור זאת, הנתונים שמציגה מאוחדת מעוותים את התמונה כולה, ואינם מאפשרים להתרשם ממגמת הירידה. עוד נדגיש כי במסגרת הסכם ההבראה, סוכם מול המדינה כי פרוצדורות וניתוחים מסוימים ימשיכו להתקיים בשעות הבוקר, משיקולים רפואיים ובהתאם לטובת החולים.

"קופת חולים מאוחדת מנהלת זה כמה חודשים משא ומתן עסקי וכספי עם הדסה לגבי מחירי השירותים הרפואיים שהיא רוכשת מבית החולים. המתקפה הנוכחית של מנכ"ל מאוחדת נגד הדסה היא חלק מניסיון לשפר עמדות באותו משא ומתן. מאוחדת גם מנהלת את המאבק על גב מבוטחיה ונמנעת לשלוח אותם להדסה, אף שהם מעוניינים בכך. בשבועות האחרונים למשל החליטה הדסה לקבל במרפאות החוץ שלה חולים גם ללא טופס 17 ותמורת תשלום של 100 שקל בלבד, ומאות ממבוטחי מאוחדת מגיעים מאז מדי חודש למרפאות, כדי לקבל את הטיפול המסור שאותו הם מבקשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון