מספר הפניות ל"יד שרה" זינק - 
התמיכה הממשלתית קוצצה ב-80%

התמיכת הממשלתית בעמותה ירדה 
לפחות מ-300 אלף שקל ב-2014 ■ משרד הבריאות: "ועדת התמיכות החליטה על תעדוף טיפול במחלות קשות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

היקפי הפניות לעמותת יד שרה והשירות שהיא מעניקה עלו בעשרות אחוזים בתוך עשור. נתונים שהגיעו לידי TheMarker מראים כי העמותה, שעוסקת בהשכרת ציוד רפואי, הסעות רפואיות ובשנים האחרונות גם טיפול ביתי, הגדילה במידה רבה את פעילותה ואת מערך המתנדבים שלה בשנים האחרונות.

כך למשל, ב-2003 השאילה העמותה כ-170 אלף פריטים רפואיים לחולים, ועד 2014 זינק מספר ההשאלות ליותר מ–300 אלף. גם מספר ביקורי הבית הוכפל בתוך עשור מכ-36 אלף ליותר מ–60 אלף ביקורי בית, מספר ההסעות צמח מ–83,156 ליותר מ-147 אלף, ושירותי הבית והקהילה עלו מ-880 
לכ–1,500 מטופלים.

למרות ההתרחבות, תמיכת המדינה בעמותה, שחוסכת מאות מיליוני שקלים למדינה בימי אשפוז ובהוצאות רפואיות אחרות, ירדה בהרבה - מ-1.5 מיליון שקל ב–2013, לפחות מ–300 אלף שקל בלבד ב–2014. כך או כך, תמיכת המדינה היא חלקיק קטן בתקציבה של העמותה, שמתקיימת בעיקר מתרומות.

"בכל בתי החולים יש סניף של יד שרה", אומר מנכ"ל העמותה, משה כהן. "בתי החולים מבינים שאנחנו גורם המשך לבית החולים, ואפילו חברות ביטוח כותבות בפוליסה לגבי חלק מהאביזרים, שהן מכסות ציוד למעט ציוד רפואי שניתן לקבל ביד שרה. כך שלמעשה, אנחנו מסבסדים את חברות הביטוח וגם את קופות החולים והמדינה".

תיקון של כיסא גלגלים ביד שרה. 6,000 מתנדבים ב-106 סניפיםצילום: טס שפלן

במשרד הבריאות מסבירים בתגובה כי ב-2014 ירד תקציב התמיכות הכולל של המשרד מ–10.7 מיליון שקל ב–2013 ל–7.9 מיליון שקל בלבד, ובהתאם קוצץ גם תקציב התמיכות לתחום השאלת הציוד הרפואי מ-2.4 מיליון שקל ל-400
 אלף בלבד.

"ועדת התמיכות בראשות המנכ"ל החליטה ב–2014 על תעדוף הנושאים לטובת תחומי הטיפול במחלות קשות ובריאות הנפש, ולהקצות כ-400 אלף שקל לתחום השאלת הציוד הרפואי", נמסר ממשרד הבריאות. "באופן זה, קיבלה יד שרה תמיכה של 265 אלף שקל, דהיינו 67% מההקצאה לתחום השאלת הציוד הרפואי, ו-130 אלף שקל הנותרים מתחלקים בין 7 עמותות אחרות".

יותר ויותר אנשים מתאשפזים בביתם

יד שרה מפעילה 106 סניפים, מהם חמישה במגזר הערבי, ועובדים בה כ–6,000 מתנדבים. בשנים האחרונות, ובעיקר החל בלפני שנתיים, העמותה מחזקת את תחום האשפוז הביתי, שנועד לסייע לאנשים שמעוניינים בכך ומתאימים לכך מבחינה קלינית.

"אנחנו הולכים בהתאם למחקרים כיום, שמראים כי אנשים שמאושפזים בבתי חולים - זה כמו גלולה. זה חשוב לבריאות, אבל השאלה היא כמה לוקחים ובאיזה מינון. כשעוברים את המינון זה מסוכן, וכנ"ל כשלא לוקחים מספיק", אומר כהן. לדבריו, אותו הכלל חל גם לגבי אשפוז ביתי, ויש לכך קשר ישיר עם מצבה הפיננסי הקשה של מערכת האשפוז. "בתי החולים מפוצצים, זה לא סוד", הוא אומר. "אנשים מתים מזיהומים. למעשה, במקרים רבים אנשים לא חייבים להתאשפז בבית החולים, אלא אם צריך טיפול אנטיביוטי או השגחה".

ואכן, על פי נתוני OECD, בתי החולים בישראל הם הצפופים ביותר בקרב החברות בארגון, עם תפוסה ממוצעת של 98%, לעומת ממוצע של 77% בשאר המדינות. גם שיעור המיטות לאשפוז כללי בישראל נמוך יחסית למדינות אחרות בארגון - כ–1.9 מיטות ל–1,000 נפש, לעומת ממוצע OECD של 3.4 מיטות. בהתאם לכך, בתי החולים פועלים בשיטת "המיטה החמה", מה שגורם לכך שמשך האשפוז בישראל נמוך יחסית (4.3 ימים בישראל לעומת ממוצע של 6.5 ימים ב–OECD).

רבים מהחולים שמתאימים לאשפוז הביתי ונזקקים לשירותים של יד שרה נמצאים באופן זמני או קבוע במצב סיעודי, ורוצים להישאר בביתם. "אלה אנשים שהיו עד היום בהוספיס, או במוסדות סיעודיים או בתנאים גרועים בבית, וזה יכול להימשך שנים", אומר כהן. "אנחנו מספקים להם ציוד ביתי בשווי של כ–15 אלף דולר, שכולל מיטת בית חולים, מנוף (לשם שינוע לשירותים, למשל), מחולל חמצן, אמצעים למניעת פצעי לחץ, כיסא רחצה בטיחותי ומשדר מצוקה שמחבר את החולה למוקד של יד שרה. זה מערך של אשפוז בית בסיסי, ויש כאלה שמשלימים את זה עם אביזרים נוספים".

ביד שרה מציינים כי מחקרים המשווים שירות אשפוז ביתי לשירות בבית חולים רגיל, מצביעים על כך שחולים באשפוז ביתי סבלו פחות מסיבוכים והיו זקוקים פחות לכדורי הרגעה. גם בסקרי שביעות רצון החולים והמשפחות המטפלות נמצאה העדפה ניכרת של אשפוז ביתי על פני בית החולים, ובני משפחה של מאושפזים בביתם סבלו פחות מלחץ מאשר בני משפחה של חולים בבתי חולים.

לדברי כהן, כפי שהעמותה זוכה לשיתוף פעולה מצד בתי החולים בהשכרת ציוד, היא זוכה לשיתוף פעולה עמם גם באשפוז הביתי, אף שלכאורה לעיתים הוא מגיע על חשבון אשפוז מוסדי. "ברגע שרואים שמצבו של החולה מאפשר זאת, מיד מאשפזים בבית", אומר כהן. הוא מסביר שהמהלך מתבצע במקביל להתפתחות הרפואה מרחוק (טלמדיסין): "האדם מאושפז אמנם בבית, אך תחת חסות בית חולים. יש פרוטוקול רפואי מסודר לטיפול בו, וכשהמערכת מזהה בעיות, ואנחנו מזעיקים את גורמי המצוקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"