רופאים קיימו כינוס חירום: "רפורמת גרמן תוביל לתורי ענק ולרפואה שחורה"

הרופאים מתריעים מפגיעה בבעלי הביטוחים המשלימים ויצירת תורים ■ ארגונים חברתיים: "הקולות המרכזיים נגד ריסון הרפואה הפרטית עושים זאת ממניעים של הגנה על האינטרסים הצרים של אלה הנהנים מקיומה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

המאבק נגד הרפורמה של גרמן בחוק ההסדרים עובר לשלב הגלוי: עשרות רופאים בכירים נפגשו אתמול (ד') והכריזו על הקמת ועד פעולה "למען הצלת מערכת הבריאות". לטענתם, הרפורמה המתוכננת, במסגרתה תיקבע תקרת הכנסות ברפואה הפרטית שמעבר לה יוטל מס שיועבר לרפואה הציבורית, תגרום ל"תורי ענק למטופלים אשר עלולים להחזיר את הרפואה השחורה לישראל".

פרופסור מוטי גוטמן, יו"ר איגוד הכירוגים ומנהל המחלקה הכירוגית בשיבא, אמר בכנס כי "אין סיבה להחליש את מערכת הבריאות הפרטית לפני שמחזקים את המערכת הציבורית". עמדה זהה לזו שהשמיע באחרונה גם מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס. לטענתם, לפני קביעת תקרה על הכנסות בתי החולים והמרפאות הפרטיים, יש לוודא קודם כי הכסף שמוזרם למערכת הציבורית אכן מוביל לקיצור תורים. מנגד, טוענים במשרד הבריאות, לא תהיה משמעות להזרמת כסף למערכת הציבורית אם לא יוגבלו הכנסות המערכת הפרטית במקביל, מה שיוביל להשארות הרופאים במערכת הציבורית. ההגבלה עליה מדובר ברפורמה היא של 95% מהכנסות בתי החולים הפרטיים בשנת 2013, כאשר על כל הכנסה מעבר לכך יוטל מס בגובה 30-67% שיופנה לקיצור תורים ברפואה הציבורית.

לדברי ד"ר ארז בנדט, מומחה לאף אוזן גרון וחבר ועד ארגון הרופאים העצמאיים של מכבי שירותי בריאות, "ברגע שאין מספיק מיטות ואחיות, אין פתרון אמיתי לרפואה הציבורית - אנשים יישארו בלי פתרון. לכ-80% מאוכלוסיית המדינה יש ביטוחי בריאות פרטיים וביטוחים משלימים, ואותם אנשים עלולים למצוא עצמם עומדים מול שוקת שבורה כאשר ינסו לממש את הביטוחים ויגלו כי אינם יכולים לעשות זאת בבתי החולים הפרטיים".

צילום: אלון רון

הרופאים מתריעים גם מהתפתחות של "רפואה שחורה" (תשלום שוחד עבור קיצור תור): "העומס הגדול אשר יווצר עלול להוביל בעלי אמצעים לנסות ולקצר את זמן ההמתנה על ידי הפעלת 'רפואת מקורבים', זאת תופעה חמורה ופסולה שכבר קרתה בעבר במדינת ישראל ואסור בשום אופן שתחזור, הרי ברור כי חברי כנסת ושרים לא יעמדו בתור כמו כולם", אמר ד"ר עמיר סולד, כירורג שעובד באסותא ומנהל קבוצת הרופאים "אסיא מדיקל". אל הרופאים הצטרף מידד גיסין, יו"ר ארגון צב"י (צרכני בריאות ישראל), אשר מתנגד לצעד.

בנוסף, הרופאים פרסמו אתמול מודעות ענק בעיתונים נגד הרפורמה, בדרישה כי תעבור בחקיקה ראשית ולא דרך חוק ההסדרים. על המודעה חתמו גם מכבי שירותי בריאות, הבעלים של אסותא (מה שלא צוין במודעה), ארגון הרופאים של מכבי, ארגון רופאי המדינה, איגוד מנהלי בתי החולים, איגודים מקצועיים בהסתדרות הרפואית (אך לא הנהגת ההסתדרות הרפואית), ארגוני חולים כמו האגודה למלחמה בסרטן ואגודת נאמן, בתי חולים ומרפאות פרטיות ואיגוד החברות לתיירות רפואית. את המודעות מימנו, לטענת החותמים, בתי החולים הפרטיים. עד כה פעלו מתנגדי הרפורמה "מתחת לרדאר", בעיקר באמצעות לוביסטים, עורכי דין ויועצי תקשורת שניסו לפעול מאחורי הקלעים ולהשפיע על חברי הכנסת לטרפד את הרפורמה.

מנגד, עמותת רופאים לזכויות אדם, מרכז אדווה, האגודה לזכויות האזרח והפורום לצדק חברתי פרסמו היום גילוי דעת היוצא בחריפות נגד פרסום המודעה אתמול בעיתונות, אותו הם מכנים "ציני". "בשבועות האחרונים אנו עדים למאמצים רבים מצד כמה גורמים בעלי אינטרסים למנוע את אישור הרפורמה במערכת הבריאות, כפי שהיא מוצעת בחוק ההסדרים", נכתב בגילוי הדעת. "על מודעת הענק שהתפרסמה אתמול בכלי התקשורת חתומים גופים בעלי אינטרסים מובהקים לשמר את כוחה של הרפואה הפרטית. מנהלי בתי חולים ורופאים הנותנים שירותים לתיירים ו/או שירותים למבוטחים בביטוחים מסחריים ומשלימים, איגודי רופאים מתחומי ההתמחות בהם מתקיימים טיפולים פרטיים, קופת חולים מכבי בעלת רשת בתי החולים אסותא, בתי החולים הפרטיים עצמם ולבסוף איגוד חברות התיירות הרפואית".

בארגונים מדגישים כי "הרפורמה במערכת הבריאות, כפי שהיא מופיעה בחוק ההסדרים, רחוקה מלהוות פתרון לבעיות העמוקות ולכרסום ארוך השנים בתקציב מערכת הבריאות הציבורית שהתבצע תחת מדיניות משרד האוצר והתאפשר בין השאר הודות להסכמה בשתיקה של משרד הבריאות", אך עם זאת מוסיפים כי "הגבלת הרפואה הפרטית על סוגיה השונים היא צעד חשוב לקראת תיקון העיוות הקיים בישראל בו הרפואה הפרטית צומחת כמעט ללא בקרה ועל חשבון הרפואה הציבורית. נראה כי הקולות המרכזיים המתנגדים לצעדים המוצעים לריסון הרפואה הפרטית המזדחלת בתוך הרפואה הציבורית עושים זאת ממניעים של הגנה על האינטרסים הצרים של אלה הנהנים מקיומה ומצמיחתה של מערכת הרפואה הפרטית".

יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד אומרים בארגונים כי "בעוד תגובת ארגוני החולים ניתנת להבנה, הרי שתגובת הרופאים וארגוניהם מקוממת. הם משילים מעליהם כל אחריות וסולידריות חברתית ועושים לביתם וכיסם, כשהם שוכחים לחלוטין כרבע מהאוכלוסייה בישראל – למעלה משני מיליון אישה, איש וילד - שאינם יכולים לממן טיפולים פרטיים, אינם יכולים לרכוש ביטוחים משלימים או אינם יכולים להשתמש בהם בעת הצורך, כיוון שאינם עומדים בגובה ההשתתפות העצמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות