לא משקיעים בבריאות |

הגרף שמסביר למה הזקנה עדיין מאושפזת במסדרון

לפי דו"ח של בנק ישראל, ההשקעה בתשתיות ובציוד רפואי בישראל היא מהנמוכות ב–OECD ■ היא מתבטאת בין היתר בבעיית התורים במערכת הבריאות, במחסור במיטות אשפוז ובציוד המיושן בבתי החולים הקטנים ובפריפריה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

ההשקעה בציוד ובתשתיות בבתי החולים בישראל ירדה באופן משמעותי בעשור האחרון, ונמוכה מאוד בהשוואה לחברות ב-OECD - כך לפי דו"ח שפירסם בנק ישראל. כתוצאה מכך, מזהיר הבנק, מערכת הבריאות לא ערוכה להזדקנות ולגידול האוכלוסייה בישראל, איכות השירות לציבור עלולה להיפגע וכבר כיום המטופלים בבתי החולים סובלים מצפיפות, מחסור במיטות אשפוז, מחסור בציוד שיקוף וזמני המתנה ממושכים לבדיקות.

אמנם המחסור במיטות אשפוז בבתי החולים בישראל הוא החמור במערב, אבל הבנק מציין כי ההשקעה היחסית הגדולה ביותר של משרד הבריאות בתשתיות היתה בבתי החולים הפרטיים - ב–2008–2010, כרבע מסך ההשקעה בבתי חולים בישראל בוצע בבתי חולים פרטיים שיאפשר להרחיב את חלקה היחסי של אספקת השירותים במימון פרטי גם בעתיד. "ההשקעה הנמוכה עשויה לשקף בחירה של קובעי המדיניות, שמעדיפים לשמור על יעילות גבוהה יחסית ולהשתמש בהון מצומצם באינטנסיביות רבה, גם במחיר של פגיעה בנוחות השירות לתושבים", נכתב בדו"ח של הבנק.

הדו"ח מתייחס להשקעה בנכסים קבועים ותשתיות קבועות הכוללת רכישה, החלפה ותיקון של ציוד רפואי ומיטות אשפוז, שיפוץ בניינים, רכישת ציוד וטכנולוגיות חדשות והכנה לביקוש ההולך וגובר לשירותי בריאות. ב–2011 ההשקעה בנכסים קבועים במערכת הבריאות בישראל הסתכמה ב–2.5 מיליארד שקל - 3.6% בלבד מכלל ההוצאה הלאומית לבריאות. זאת, לאחר שב–2002–2011 ההשקעה השנתית הממוצעת בנכסים קבועים במערכת הסתכמה ב–3.3% בממוצע מסך ההוצאה הלאומית לבריאות. השיעור הזה נמוך באופן משמעותי מההוצאה בעשור הקודם שהיתה 4.3%, ומהמקובל במדינות המפותחות - שממוצע ההשקעה ב–21 ממדינות OECD הסתכם ב–4.5% בעשור האחרון.

בית חולים סורוקהצילום: עופר וקנין

בבנק מציינים כי הפער בשיעור ההשקעה בבריאות בין ישראל ל–OECD התרחב בשנות ה–2000, בגלל הירידה בהיקף ההשקעה בישראל, אך הצטמצם בשנים האחרונות - בעיקר עקב בלימת ההשקעה ב–OECD לאחר המשבר הכלכלי העולמי. לפי הדו"ח, ההשקעה בבריאות בישראל נמוכה למרות שקצב גידול האוכלוסייה במדינה גבוה במיוחד בהשוואה ל–OECD - גורם שהיה אמור להוביל דווקא להשקעה גדולה יותר בבריאות.

"ההשקעה הנמוכה במערכת הבריאות בישראל מתאפשרת באמצעות שליטה הדוקה של הממשלה בהיקף ההשקעות בתחום זה. הממשלה מנתבת את ההשקעה מתקציב המדינה, מאשרת את תוכניות הפיתוח של קופות החולים, מחייבת אישור מוקדם לכל בנייה או הרחבה של בתי חולים וכן מחייבת קבלת רישיון לכל מכשיר רפואי מיוחד. מדיניות זו מסייעת לשמור על יעילותה של מערכת הבריאות הישראלית אך פוגעת ברמת השירות לתושבים, מובילה למחסור בתשתיות, ועלולה להקשות על מערכת הבריאות להתמודד בעתיד עם האתגר הנובע מגידול האוכלוסייה והזדקנותה", נכתב בדו"ח. "גם המחסור הצפוי בכוח אדם רפואי, המשקף במידה רבה השקעה נמוכה בהכשרת רופאים, יקשה על ההתמודדות עם אתגר זה".

תקציב פיתוח בתי החולים הצטמצם

בבנק מסבירים כי ייתכן שההשקעה הנמוכה בבריאות בישראל נובעת מקצב אטי של רכישת ציוד טכנולוגי רפואי חדיש - גורם שעלול לפגוע ברמת השירות הרפואי באזרחי ישראל, אך יסייע בהטמעה שקולה וחסכונית של ציוד רפואי.

הבנק מציין כי תקציב הפיתוח של משרד הבריאות הצטמצם בשלוש השנים האחרונות, והסתכם ב–2013 ב–470 מיליון שקל. בנוסף הבנק הדגיש כי בעוד המימון מתקציב המדינה מתחלק בין בתי החולים באופן התואם את נתח הפעילות של כל בית חולים, בתי החולים הגדולים במרכז הארץ נהנים בדרך כלל ממימון גדול במיוחד ממקורות תאגיד הבריאות שלהם. כך, בסיכומו של דבר, בבתי החולים הקטנים והפריפריאליים ההשקעות ברכוש קבוע קטנות יותר והציוד שבו הם משתמשים לרוב מיושן יותר".

כאמור, ההשקעה בבתי חולים פרטיים ב–2008–2010 היתה 26% מההשקעה בבתי חולים בישראל. בבנק מדגישים כי שיעור זה גבוה ביחס לגודלם של בתי החולים הפרטיים שהחזיקו רק 3.3% ממיטות האשפוז בישראל. "ההשקעה הגדולה בתשתיות בתי החולים הפרטיים, מעידה על התרחבות מערכת הבריאות הפרטית בישראל בשנים האחרונות ועל בניית קיבולת אשר, בהיעדר צעדים נוספים, תאפשר לה להמשיך ולהתרחב בעתיד".

שיעור ההשקעה בבתי חולים בבעלות עמותות כמו הדסה ושערי צדק היה 33% - גבוה בהשוואה לכך שבבתי החולים כ-205 ממיטות האשפוז. לעומת זאת, שיעור ההשקעה בבתי חולים בבעלות הממשלה וקופות החולים היה 41% - נמוך מחלקם יחסי בתשתיות בתי החולים הכללים (77% ממיטות האשפוז).

בדו"ח נכתב כי שיעור ההשקעה הנמוך בישראל במערכת הבריאות בהשוואה בינלאומית הוביל לשימוש בבניינים ישנים, ציוד מתיישן, מספר נמוך של מיטות אשפוז ומספר נמוך של מכשירי סריקה. מספר מיטות האשפוז הכלליות ל–1,000 איש, המשמש מדד להיקף תשתיות מערך האשפוז נמוך ב–45% מהממוצע במדינות ה-OECD. שיעור התפוסה של מיטות האשפוז בישראל ב-2012 היה 96.6% - הגבוה ב–OECD שהממוצע בו מסתכם ב–75.1%. השהייה הממוצעת באשפוז בישראל היא 4.3 ימים - קצרה ביומיים מהממוצע ב-OECD.

"ניצול אינטנסיבי כזה מביא לידי מיצוי את השימוש בתשתיות האשפוז המוגבלות, אך יש לו גם השפעות שליליות על איכות הטיפול והשירות. שיעור התפוסה מעיד על צפיפות רבה, שלעתים מובילה לאשפוז במסדרונות ובחדרי האוכל, מקשה על כוח האדם המוגבל (שהיקפו נקבע בהתאם למספר המיטות) להעניק טיפול מיטבי, והיא עלולה לתרום להידבקות בזיהומים", נכתב בדו"ח.

"הפער הגדול בין ישראל לממוצע ושיעורי התפוסה הגבוהים, כמו גם תהליך ההזדקנות של האוכלוסייה בישראל, מחייבים להתחיל כבר היום בהשקעה שתרחיב את יכולות האשפוז ותצמצם את העומס עליו. ממשלת ישראל החליטה ב-2011 להוסיף 960 מיטות אשפוז חדשות לבתי החולים במהלך שש שנים, אבל תוספת המיטות המתוכננת עדיין נמוכה מהגידול הצפוי באוכלוסייה בשנים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?