הרופאים המתמחים פורשים מההסתדרות הרפואית ומקימים ארגון נפרד

מקימי הארגון הודיעו כי יגבו דמי חבר נמוכים יותר מ-264 שקל לחודש הנגבים היום ■ ההסתדרות הרפואית: זהו מצג שווא של אלטרנטיבה. מוליכים את המתמחים שולל

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הרופאים המתמחים נמצאים בשלבים סופיים של הקמת ארגון עובדים נפרד למתמחים בלבד, שיפעל בנפרד מההסתדרות הרפואית ויתחרה עמה גם כלכלית, באמצעות גביית דמי חבר נמוכים בהרבה מכפי שגובה כיום ההסתדרות הרפואית - כך הודיעה אמש (שבת) עמותת מרש"ם העוסקת בזכויות המתמחים לציבור המתמחים. לארגון יוכלו להצטרף רופאים שנמצאים במהלך ההתמחות או התמחות העל שלהם. כיום, דמי החבר שמשלמים רופאים עומדים על 264 שקלים בחודש - יותר מ-3,000 שקל בשנה.

בהודעת מרש"ם נכתב כי מטרות הארגון הן הקמת ארגון עובדים נפרד שיוכל לחתום על הסכמים קיבוציים בשמם, אכיפת ההסכם הקיבוצי האחרון והסעיפים שחלים בו הנוגעים למתחמחים (כמו הפחתת מספר התורנויות, מענקים ועוד), ייצוג משפטי למתמחים ופעולה לשיפור תנאי שכרם של המתמחים. "הארגון יאבק במגמות, תהליכים וצעדים הפוגעים בזכויות המתמחים ברפואה, בשכרם ובאיכות חייהם. הוא יקדם את איכות העסקתם והכשרתם של מתמחים ברפואה במערכת הבריאות הציבורית", נכתב בהודעה.

מאז ומתמיד לא הייתה זהות אינטרסים בין המתמחים לרופאים הבכירים בצרכים וברצונות, מה שגרר לא אחת חיכוכים והאשמות הדדיות בין הקבוצות וכן את השאלה - את מי מייצגת ההסתדרות הרפואית טוב יותר - את הרופאים הבכירים או את המתמחים. השבר הגדול בין המתמחים לבין ההסתדרות הרפואית החל במהלך שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2011, והגיע לשיאו עם התפטרותם הקולקטיבית של אלף מתמחים יחד, במחאה על ההסכם הקיבוצי הנרקם בין ההסתדרות הרפואית לבין המדינה שלטענת המתמחים קיפח אותם. באותה שביתה נרשם תקדים ביחסי העבודה הקיבוציים במשק כאשר לאחר חתימת ההסכם הקיבוצי ולאור מחאה קשה של המתמחים לגביו, נוהל משא ומתן נפרד עם המתמחים, ובמסגרתו השיגו האחרונים הישגים נוספים. עם זאת, האמון בינם לבין ההסתדרות הרפואית לא שוקם לגמרי לאחר המשבר.

הפגנה של רופאים מתמחים מול בית החולים איכילוב בתל אביב

המתמחים גם עומדים מול ההסתדרות הרפואית במספר הליכים משפטיים שנוצרו בימי משבר הרופאים, ובהם תביעה בנושא אורך התורנות. נושא נוסף שהמתמחים זועמים לגביו הוא התשלום הגבוה של אלפי שקלים בשנה שהם משלמים עבור ביטוח אחריות מקצועית (רשלנות רפואית) לקליניקה הפרטית, וזאת למרות שכמעט אינם עוסקים בפרקטיקה פרטית. לפיכך, המתמחים מסבסדים למעשה את הביטוח של הרופאים הבכירים שמשלמים סכום זהה.

"עזיבת המתמחים את הר"י הינה מתבקשת מזה זמן רב", נכתב בהודעת הארגון. "הצטרפותם לארגון החדש תחסוך לכל מתמחה סכום כסף לא מבוטל, משום שהארגון יגבה דמי חבר נמוכים משמעותית מאלו שגובה מכם היום הר"י, היא לא תפגע בזכאות המתמחה לפתיחת פנקס התמחות מול המועצה המדעית ולא תשפיע על ביטוח אחריות מקצועית (בחברת "מדנס") או על ביטוח רשלנות מקצועית (בחברת "ענבל")".

מההסתדרות הרפואית נמסר בתגובה לדברים כי "עמותת 'מרשם' הוקמה לפני שנים רבות ובמהלכן החליטה העמותה, לצערנו, לפעול מחוץ להר"י. העמותה מנסה ליצור מצג שווא של אלטרנטיבה להר"י עבור המתמחים, שמהווים חלק בלתי נפרד מהקהילה הרפואית ופועלים ביחד עם כל הרופאים על בסיס יומיומי לטובת הרפואה והמטופלים. התמחות נמשכת בין 4 ל-6 שנים והינה למעשה מבוא לפעילות רפואית בת כ- 30-40 שנה. הוצאת/הפרדת המתמחים מכלל הרופאים מנוגדת לאינטרסים של המתמחים ולכללים הנהוגים בעולם הרפואה מאז ומתמיד. לדאבוננו, העומדים כיום בראש עמותת 'מרשם' מוליכים שולל את ציבור המתמחים הן לגבי העובדות והן לגבי עתידה של התארגנות מסוג זה".

מהעמותה נמסר כי "מאז הקמתה פעלה עמותת מרשם אך ורק לטובת המתמחים והרפואה הציבורית, כשכל ניסיונותינו לפעול בתוך ובשיתוף פעולה עם הר"י לאורך השנים נענו בסירוב ובזלזול, בו בזמן שהר"י לא מייצגת כראוי את המתמחים, אינה פועלת לאכיפת ההסכמים או החוק, וגובה מהם דמי חבר שערורייתיים, המשמשים באופן ציני לא פעם לטעון נגד המתמחים עצמם בבתי הדין". עוד נמסר כי "הצורך בהקמת ארגון המתמחים הנפרד צמח מתוך אטימותה של הר"י במשך השנים, אשר הפנתה עורף למצוקות המתמחים והרפואה הציבורית, כפי שנחשף במחאת המתמחים בקיץ 2011 אז התגלה כי הר"י היו מוכנים לחתום על הסכם קיבוצי שפוגע במתמחים, ברפואה הציבורית ואף בבכירים עצמם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה