אחיות בית הספר 
הן משאב קריטי

העסקתן של אחיות כעובדות מדינה דווקא ימשוך אותן להגיע לשירות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד היא אולי הניסוי הגדול ביותר שנעשה בישראל בתחום הפרטת השירותים החברתיים. קצרה היריעה מלהזכיר את כל התלאות שעברו השירות והעוסקים בו - הן במסגרות הציבוריות הן במסגרות הפרטיות - מאז ימי אחות בית הספר הזכורה לרבים ועד למודל הנוכחי, שהוא מעין מחקר השוואתי מתמשך המשווה בין הפעלת השירות בידי המדינה להפעלתו בידי ספקים פרטיים.

נתחיל מהשורה התחתונה: נכון להיום, גם הספקים הפרטיים וגם המדינה יודעים לספק את שירותי בריאות לתלמיד בצורה משביעת רצון, אם מביאים בחשבון את המדדים הכמותיים - שיעור הכיסוי בחיסונים ובבדיקות. כדי להגיע למצב הזה עברו על השירות הכל כך קריטי הזה כמה שנים שניתן להגדיר כטראומטיות: תחילה השיטה הידועה של ייבוש השירות הממלכתי, לאחר מכן הפרטה לא מוצלחת בתקצוב לקוי, שהובילה לשיעורי חיסון עלובים ביותר, ועד להתעשתות המדינה, הזרמת כספים רבים לחברות הפרטיות כדי שיצליחו לעמוד במשימה הלאומית המאוד לא פשוטה הזאת, והתייצבות השירות.

להפרטת שירותי בריאות התלמיד יש מאפיין אחד מעניין: הצלחת השירות ניתנת למדידה כמותית - שיעורי הכיסוי של חיסונים ובדיקות הם משתנה שניתן למדוד ולהשוות. יש להניח כי שירותים חברתיים אחרים שמופרטים, ושבהם קשה יותר למדוד את טיב השירות, מידרדרים בשקט ובאופן סמוי יותר מהעין, ולא זוכים בסופו של דבר לתוספת תקציבית כפי שקרה עם שירותי בריאות התלמיד.

ההתעקשות של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ושל מנכ"ל משרדו, פרופ' רוני גמזו, לפני כשנתיים להחזיר לידי המדינה לפחות את אזור הדרום, יצרה מציאות מרתקת: בשנתיים האחרונות מתחרים המחוזות המופעלים בידי חברות פרטיות ראש בראש מול המחוזות בדרום, המופעלים בידי המדינה.

התוצאה מרתקת: שתי שיטות ההפעלה עובדות היטב, לפחות בכל הקשור לליבת השירות - החיסונים והבדיקות. זאת, אגב, אף שהמחוזות שבידי משרד הבריאות הם ה"מסובכים" יותר לתפעול - מחוזות עניים עם אוכלוסייה מגוונת ומבוזרת, שעברו בשנה האחרונה מבצע צבאי ממושך, ושקשה מאוד לגייס בהם אחיות.

נכון להיום, אם כן, כלל לא ברור אילו יתרונות יש להיאחזות המדינה בהפרטת השירות: ההוצאה הכספית לא קטנה יותר (ואולי אף גדולה יותר, כפי שמסביר פרופ' איתמר גרוטו ממשרד הבריאות), התוצאות זהות, וכל אנשי המקצוע במשרד הבריאות ומחוצה לו מתנגדים באופן נחרץ להמשך ההפרטה. משרד הבריאות, שיש מי שניסה להדביק לו תדמית מסורבלת, מצליח להפעיל בהצלחה את השירות בתנאים קשים ביותר ומעוניין לקחת על עצמו בחזרה את כל המדינה.

הסיבה היחידה שניתן להעלות על הדעת לביצוע ההפרטה היא אותה סלידה מגיוס עובדי מדינה, והעדפת "גמישות ניהולית". ואולם, אחיות בריאות הציבור הן בדיוק המשאב הקריטי בשירות הזה: במציאות שבה יש מחסור חריף באחיות, עם מאבק על כל אחות, העסקתן של אחיות כעובדת מדינה דווקא ימשוך אחיות להגיע לשירות ויסייע בהפעלתו ביתר קלות.

ואולי השאלה החשובה באמת היא מהו תפקידה של אחות בית הספר המודרנית - "מכונת חיסונים", כפי שהגדיר זאת גרוטו, או דמות מקצועית ואנושית שמלווה את התלמיד מינקות בטיפת חלב ועד בגרות, מכירה אותו ויודעת לזהות ולמנוע בעיות רפואיות ורגשיות מבעוד מועד, ומחוברת אל הגורם המקצועי הבכיר ביותר - משרד הבריאות. וכן, גם נהנית מביטחון תעסוקתי שגורם לה להישאר במקצוע במשך שנים רבות ולא לברוח ממנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון