חוק ההסדרים יגביל פעילות הרפואה הפרטית ויכלול היטל על תיירות מרפא

שתי המלצות של ועדת גרמן נוגעות לניסיונות לריסון הרפואה הפרטית: קביעת תקרה לפעילות הפרטית בבתי חולים פרטיים ומיסוי תיירות רפואית בישראל בשיעור של 15% ■ רעיונות דומים עלו בעבר בחוק ההסדרים, אך לחצים פוליטיים ואיומים משפטיים גרמו להסרתם

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

המלצות ראשונות מוועדת גרמן ייכללו ככל הנראה בחוק ההסדרים הקרוב: שתי ההמלצות נוגעות לניסיונות לריסון הרפואה הפרטית. האחת מדברת על קביעת תקרה לפעילות הפרטית בבתי חולים פרטיים, שכל חריגה ממנה תהיה כרוכה בתשלום מס גבוה לקופת המדינה. ההמלצה השנייה היא למסות את הפעילות של תיירות רפואית בישראל בשיעור של 15%. לפי הערכות, ההכנסות משני היטלים אלה צפויות לעלות על 100 מיליון שקל בשנה, אשר יופנו למשרד הבריאות.

הרעיון של קביעת תקרה לפעילות בתי החולים הפרטיים עלה כבר בעבר בחוק ההסדרים, אך לחצים פוליטיים ואיומים משפטיים גרמו להסרת הסעיף מהחוק. הרציונל שעומד מאחורי התקרה וההיטל הוא ריסון של התפתחות המערכת הפרטית שצומחת על חשבון המערכת הציבורית וגורמת לסחרור שכר במערכת ומשיכת צוותים רפואיים מהמערכת הציבורית לפרטית, מה שגורם למעגל קסמים של החלשת המערכת הציבורית.

התקרה אמורה להיקבע לפי היקף ההכנסות מפעילות פרטית במוסד בשנה הקודמת שישמש כמדד הבסיס (בנצ'מארק), כאשר חריגה של יותר מכמה אחוזים ממנו תגרור היטל גבוה. באופן שכזה, התמריץ לביצוע פעולות פרטיות מעבר לשנה הקודמת יפחת משמעותית, ובמקביל המדינה תוכל להשתתף בהכנסות. כיום קיימת תקרת צריכה דווקא במערכת הציבורית, וזאת במטרה להביא להתייעלות בתי החולים ולמנוע מצב של פעולות מיותרות.

ההמלצה הנוגעת לתיירות הרפואי היא המלצה מרוככת לעומת אחד הרעיונות שעלו בוועדת גרמן - מיסוי הביטוחים הפרטיים כולם. רעיון זה ירד מכיוון שהוחלט שלא להטיל מעין מס עקיף על הציבור הישראלי. מיסוי התיירות הרפואית צפוי לייקר את המחירים בענף ולהפוך אותו לפחות אטרקטיבי, ובמקביל "לפצות" את הציבור הישראלי על השימוש במתקנים הציבוריים לצורך טיפול בתיירים.

לצד ריסון הרפואה הפרטית, התחייבה ועדת גרמן לחזק את הרפואה הציבורית, בעיקר באמצעות מימון תשתיות וכוח אדם לקיצור תורים. רפורמת הביטוחים המשלימים עליה המליצה הוועדה, במסגרתו יימכר לציבור רובד ביטוחי אחיד לחברות הביטוח ולביטוחים המשלימים עבור ניתוחים ויעוצים לקראת ניתוח כדי למנוע את תופעת כפל הביטוח, אינה כלולה בחוק ההסדרים, בשל חוסר התלהבות מצד גורמים מקצועיים במשרד האוצר מהתוכנית וחוות דעת משפטית שקבעה כי מקומה אינו בחוק ההסדרים.

צילום: גיל אליהו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי