הממשלה החליטה על הקמת ביה"ח חדש; אגף התקציבים התנגד

הממשלה אישרה היום את הקמת בית החולים בעלות של 900 מיליון שקל ■ באגף התקציבים במשרד האוצר סבורים כי זו "הרפתקה" בזבזנית ושניתן לחזק את סורוקה בשליש מהעלות ■ שרת הבריאות, יעל גרמן: "לפיד קיבל החלטה מנהיגותית מרחיקת לכת"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"ההחלטה לבנות בית חולים ציבורי חדש בדרום נועדה בראש ובראשונה לחזק את תושבי הדרום ולבנות עבורם מענה רפואי איכותי שיביא לצמצום הפערים ושיפור איכות החיים" – כך הכריז בחגיגיות שר האוצר, יאיר לפיד, בהודעה לעיתונות שפורסמה ביום חמישי, בנוגע לתוכנית כוללת לשדרוג הרפואה בדרום.

ההחלטה להקים בית חולים בית חולים בבאר שבע נוסף על בית החולים סורוקה, אושרה היום על ידי הממשלה. זהו הצעד המשמעותי והיקר ביותר מבין שורה של צעדים לחיזוק שירותי הרפואה בדרום שעליהם המליצה ועדה ציבורית בראשות מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק. הוועדה, שסיימה את עבודתה בחודש שעבר, כללה נציגים ממשרד הבריאות, משרד ראש הממשלה, משרד הנגב והגליל, משרד הביטחון, משרד האוצר וראשי רשויות. גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, תמך מאוד בהצעה.

אלא שדברים אלה של לפיד עומדים בניגוד גמור לדעת המיעוט של נציגי משרד האוצר בוועדה, אשר עסקה בתכניות לפיתוח הנגב. "הרפתקה", כינו אנשי האוצר בוועדה את הרעיון להקמת בית חולים נוסף בבאר שבע. "אנו סבורים כי הקמת בית חולים נוסף, מעבר לעלותו האדירה, תגרום לאינפלציית שכר ותטיל על המדינה לממן סבסוד קבוע לבית חולים פריפריאלי, וזאת בלי להעלות את רמת שירותי הבריאות בדרום ביחס לאלטרנטיבות", נכתב בדעת המיעוט שבדו"ח הוועדה.

על הצורך בחיזוק הרפואה בדרום אין חולק, הן על רקע הפערים בבריאות בין הדרום למרכז ובמיוחד לאור התחזית על גידול משמעותי במספר התושבים בנגב בעקבות התפתחות דמוגרפית והקמת עיר הבה"דים. בין השאר הוחלט לחזק את בית החולים סורוקה ב–100 מיטות ולפתוח בו מחלקת שיקום, להקים מחלקת שיקום גם בבית החולים ברזילי באשקלון, לשדרג ולחזק את מערך טיפות החלב בנגב, לפתוח שישה מוקדי לילה חדשים ביישובים שונים בדרום ולתת מענקים לרופאי משפחה שיעברו לדרום (כיום המענקים ניתנים רק לרופאי בתי חולים).

ניתוח באמצעים מתקדמים בבית החולים סורוקהצילום: אלי הרשקוביץ

הצורך בהקמת בית חולים חדש מוסבר על ידי הוועדה בכך שנפת באר שבע סובלת כבר כיום ממחסור קשה בתשתיות רפואיות ומסתמכת על בית חולים אחד בלבד, בית החולים סורוקה, "מצב שאין לו אח ורע בארץ". לטענת הוועדה, "מצב זה מהווה בעיה קשה במתן מענה לכלל הצרכים, עלול לפגוע בתחרותיות במערכת, בסוגיית החירום ובסכנה להיפגעות בית חולים בודד ללא גיבוי".

לטענת הוועדה, עד 2025 יידרשו כ–1,900 מיטות בנפת באר שבע, והגדלה של סורוקה מעבר ל–1,300 מיטות (כיום יש בו 1,000 מיטות) תהפוך אותו לבית החולים הגדול בישראל ועלולה לפגוע בתפקודו. לפיכך, הוועדה מציעה להקים מרכז רפואי ציבורי משולב שיהיו בו 300–400 מיטות, מרכז גריאטרי ובית חולים פסיכיאטרי. בין היתרונות של הקמת בית החולים מונה הוועדה את הפיכתו של בית החולים למקור עבודה ומשיכה לאוכלוסייה חזקה לנגב, חממה טכנולוגית לרעיונות ולקידום פטנטים, מקומות לימוד לסטודנטים לרפואה וסיעוד, תחרות על שירותי האשפוז באזור היחיד בישראל שאין בו תחרות, ומענה לאיומים הביטחוניים בדרום שכיום נשענים רק על סורוקה וברזילי.

אפשר לנהל בית חולים של 1,500 מיטות

על עלות ההקמה אין ויכוח של ממש: הקמתו של בית חולים שכזה תגיע לכ-900 מיליון שקל, מהם כ–6% (50–60 מיליון שקל) לתכנון (15 מיליון שקל למכרז בלבד) ו–11% (100 מיליון) להצטיידות ראשונית. יועסקו בו כ–900 עובדים (בהם רופאים, אחיות, כוח עזר, עובדי מינהל ומשק) בתחום שאין בו עודף של כוח אדם. לוח הזמנים מרגע אישור התקציב ועד להפעלה מוערך בשבע שנים וחצי בתרחיש הקצר ביותר. בנוסף, כפי הנראה לא יהיה זה בית חולים ממשלתי: לצורך הקמתו ייצא מכרז, בעלות של 15 מיליון שקל, אך מנגד - ההחלטה קובעת כי לא יהיו בו שירותי שר"פ כפי שקיימים באסותא אשדוד.

לפיד וגרמן בביקור בצפת, 2013

לעומת ההסכמה על עלות ההקמה, יש ויכוח גדול בנוגע לרעיון ההקמה עצמו. בדעת המיעוט בוועדה כתבו אנשי משרד האוצר דברים קשים נגד רעיון הקמת בית החולים הנוסף, וצידדו בהרחבת המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בבאר שבע. כך, למשל, אמרו באוצר כי הטענה שלפיה לא ניתן לנהל בית חולים שיש בו יותר מ–1,500 מיטות אם סורוקה יורחב "אינה מבוססת בספרות המקצועית, ואינה עולה בענפים אחרים במשק שהניהול בהם לא פחות מורכב". הם מציינים כי בארה"ב קיימים בתי חולים הגדולים מ–1,500 מיטות שרמתם האקדמית מצטיינת והם נהנים מיוקרה רבה.

עוד מזהירים באוצר כי "הפרדת הקמפוסים כמבוקש תנתק בין המחלקות בסורוקה למחלקות חדשות שייפתחו בבית חולים ולא תאפשר סינרגיה ביניהן (כגון ניתוחים משולבים) כך שמהלך זה צפוי לפגוע בשירותים הרפואיים שיינתנו לתושבי הדרום".

לטענת האוצר, הקמת בית חולים נוסף תגרום לאינפלציית שכר כתוצאה מתחרות על רופאים: "פתיחת בית חולים נוסף בנגב צפויה ליצור תחרות בין בתי החולים בנגב על גורמי הייצור שבמחסור. העובדה שבית החולים סורוקה הוא מרכז־על אוניברסיטאי בעלי התמחויות יוקרתיות הופך אותו לאטרקטיבי יותר מבית חולים חדש שיוקם בנגב. כתוצאה מכך, גיוס כוח אדם לבית חולים חדש שיוקם צפוי להיות מבוצע באמצעות העלאת שכר לרופאים ולאחיות אשר תביא לאינפלציית שכר בדרום ותחרות ברוטאלית על כוח אדם שבמחסור. לפיכך, הקמת בית חולים חדש בנגב צפוי להעלות את הוצאות השכר של מערכת הבריאות בדרום ולא להעלאת תפוקות".

עוד טוענים באוצר כי בית החולים יהפוך לפיל לבן המסובסד באופן קבוע, וזאת בשל הקושי הצפוי בגיוס כוח אדם עקב מיקומו בפריפריה והקושי למשוך כוח אדם איכותי ואפילו מטופלים לבית חולים חדש. "לפיכך, הקמת בית החולים צפויה לגרור דרישה למימון קבוע באמצעות סובסידיה ממשלתית משמעותית כדי לקיימו", אומרים באוצר. "לשם המחשה, המדינה מסבסדת את פעילות בית החולים זיו בצפת בסך של כ–100 מיליון שקל בכל שנה (כ–30% ממחזור פעילותו). ואולם, בעוד בית החולים זיו הוקם במטרה לתת מענה לאזור גיאוגרפי נרחב ללא נגישות לאשפוז, המטרה של הקמת בית חולים נוסף לנגב הוא ליצור אלטרנטיבה לסורוקה".

"ההמלצה המקצועית: עוד בית חולים"

הפתרון שמציע האוצר הוא הרחבת סורוקה שבשטחה יש בניין אשפוז כירורגי שבו ניתן לבנות חמש קומות נוספות, "כלומר 10 מחלקות חדשות, אשר יכולות להכיל כ–350–400 מיטות. מספר זה צפוי לתת מענה לשנים הקרובות בהתאם לתחזית הלמ"ס".

בהיבט הרפואי, מציינים באוצר כי "הרחבת בית החולים תאפשר סינרגיה מקסימלית בין המחלקות החדשות שייפתחו למחלקות הקיימות, לרבות מרכזי המצוינות בסורוקה". בנוסף, מציע האוצר פתרונות יצירתיים במקרה שייווצר עומס רב מדי על סורוקה: הקמת מוקדים רפואיים המהווים תחליף למיון - כפי שקיים באזור המרכז - ואולי אף "הרחבה מבוקרת של הפעילות הציבורית של בית החולים אסותא הפועל בבאר שבע ("ציבוריזציה של אסותא")".

שרת הבריאות, יעל גרמן, ומנכ"ל המשרד, אפק, דוחים את הטענות: "יאיר לפיד קיבל החלטה מנהיגותית מרחיקת לכת, אמיצה ובניגוד לחלק מהדעות במשרד שלו והבין שאם אנחנו רוצים באמת לחזק את הנגב ולא להשאיר את האמירות האלה בגדר סיסמאות – אז הגיעה העת להקים בית חולים חדש, דבר שמדברים עליו כבר הרבה זמן", אומרת גרמן. לדבריה, "הוועדה שקלה והגיעה למסקנה חד משמעית שבית חולים אחד גדול זה מצב לא יעיל, לא נכון ולא טוב מהרבה סיבות ושצריכים להיות שני בתי חולים שישלימו זה את זה, יתחרו זה בזה ויאפשרו מוטת שליטה ניהולית נורמלית".

לדברי אפק, "אני מכבד את האוצר, אבל ההמלצה המקצועית שלנו היא לתכנן בית חולים חדש ונפרד, כפי שבשאר הערים הגדולות יש יותר מבית חולים אחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן