העדות שעשויה לשנות את תיק הרצח של תאיר ראדה: "החתך - מסכין משוננת"

ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, העיד כי הוא ורופאי המכון תומכים בחוות הדעת שבגינה נרדפת ד"ר מאיה פורמן, שהעידה לטובת זדורוב ■ קוגל: "הפרקליטות לחצה עלי לשנות את התצהיר שלי - נדמה לי שאולמרט עומד לדין על דברים דומים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים למנוע מראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, להביע באופן רשמי את עמדתו בעניין כלי הרצח שגרם לחתך בסנטרה של תאיר ראדה - העיד אתמול קוגל בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ושם קץ לשמועות. קוגל העיד בפני השופטת עידית איצקוביץ' כי הוא, וכמוהו גם רופאי המכון הלאומי ואף מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, תומכים בחוות דעתה המקצועית של ד"ר מאיה פורמן בתיק זדורוב. זוהי אותה חוות דעת שבגינה דורשת הפרקליטות לבטל את מינויה של פורמן למנהלת היחידה לרפואה משפטית פתולוגית במכון לרפואה משפטית, לאחר ששופטי בית המשפט המחוזי בנצרת דחו את חוות הדעת ותקפו את פורמן במלים קשות ויוצאות דופן.

כתבות נוספות ב-TheMarker

האם ביל אנס את הילרי למרות שהיא לסבית?

כך הפסיד "משקיע הנדל"ן" משה דץ 11 מיליון שקל

זדורוב במשפט השניצילום: גיל אליהו

בחודשים האחרונים מבקשת הפרקליטות לטרפד את מינויה של פורמן לתפקיד מנהלת היחידה לרפואה משפטית, בעקבות הביקורת שמתחו עליה שופטי המחוזי. פורמן העידה לטובת זדורוב בסוגיית כלי הרצח של הילדה תאיר ראדה, וקבעה כי החתך בסנטרה של ראדה נגרם מסכין משוננת, ולא מסכין יפנית כפי שטענה הפרקליטות. חודש לפני פסק הדין במשפט זדורוב, בינואר 2014, פורמן התקבלה לעבודה כמנהלת היחידה לרפואה משפטית פתולוגית במכון לרפואה משפטית, אך מאז פסק הדין שניתן בפברואר - הפרקליטות מטרפדת את כניסתה לתפקיד.

בעדותו הדרמטית סיפר קוגל על ניסיונות הפרקליטות לצנזר את תצהירו, שאינו עולה בקנה אחד עם עמדתה: "העברתי את התצהיר ללשכה המשפטית של משרד הבריאות כדי שתעביר אותה לפרקליטות, ומשם התחיל משלוח מיילים על מנת שאשנה את התצהיר שלי, כולל בקשה לשלוח את התצהיר בקובץ וורד (שניתן לשנות)", העיד קוגל. "עשיתי זאת והתצהיר חזר אלי עם שינויים ומחיקות. לא הסכמתי לשנות את התצהיר שלי".

ד"ר מאיה פורמן רזניק

קוגל הוסיף כי "אני חושב שמאשימים את אולמרט בזה עכשיו", בהתייחס לדימיון לפרשה החדשה, שבה נחשד אהוד אולמרט בשיבוש והדחת עדה בכך שלחץ לכאורה על שולה זקן שלא להעיד נגדו. בנוסף, פירט קוגל אילו פסקאות דרשה ממנו הפרקליטות להסיר מהתצהיר. הוא טען כי סגן היועצת המשפטית של משרד הבריאות אסר עליו, ככל הנראה בהוראת הפרקליטות, להתייחס למהימנות חוות דעתה של פורמן במשפט זדורוב.

קוגל התייחס לסיטואציה הלא נוחה שבה הוא נמצא, שבה הפרקליטות אוסרת עליו להתייחס לסוגיית כלי הרצח, אך מנגד בבית המשפט הוא מחויב להגיד את האמת: "עמדתך המפורשת לגבי חוות דעתה המקצועית של המבקשת היא שהסכין בתיק זדורוב הנה בעלת להב משוננת?" שאל בא כוחה של פורמן, עו"ד עמית גורביץ', וקוגל השיב: "אני מנוע מלהגיב, אבל לשאלתך - כן".

התצהיר ה"מצונזר" בהוראת הפרקליטות הוגש לבית הדין, לצד התצהיר המקורי של קוגל. לטענת קוגל, הוא השמיע את חוות דעתו בפני גורמים נוספים, אך ביקש שלא לפרט מיהם כיוון ש"הובטח להם שזה יישאר בארבע עיניים". בכך הבהיר קוגל כי העמדה שלו ידועה לעוד אנשים, שהוא מנוע מלחשוף את זהותם, אך ביניהם אנשי פרקליטות - שטענה בבית המשפט המחוזי בנצרת כי עמדת קוגל שונה מעמדתה של פורמן, ובכך הטעתה את בית המשפט.

פגיעה קשה בעבודת המכון

פרשת דוקטור מאיה פורמן

קוגל אמר כי העיכוב הגדול בכניסתה לתפקיד של פורמן פוגע קשות בעבודת המכון, שסובל גם כך ממחסור ברופאים. "אני מכיר את כל הרופאים המשפטיים בישראל. המצב קטסטרופלי. אנחנו קורסים, כורעים תחת הנטל", אמר. "אני אובד עצות. יש לנו 600 חוות דעת שלא יצאו. אני עובד כל שישי וכל שבת - לא יודע מה לעשות".

נציגת הפרקליטות, עו"ד דורית דרורי, חקרה את ד"ר קוגל בסוג של חקירה נגדית, על אף שלכאורה היא אמורה לייצג אותו כמשיב לבקשה שעומד בראש מוסד ממשלתי. כך, למשל, הטיחה בו כי הפר לכאורה את הוראת משרד הבריאות שלא להתייחס לתיק זדורוב בתצהירו. "העדת היום על לחצים בלתי נסבלים שמופעלים על רופאים. האם אתה מתכוון ללחצים של בית המשפט?" שאלה דרורי. בתגובה השיב קוגל כי "לא. אני מתכוון ללחצים של הפרקליטות שעושה שימוש בקביעות של בית המשפט על מנת לפגוע בקריירה של רופאים שבאים להעיד - אלה לחצים בלתי נסבלים".

מטעם המדינה העיד עו"ד דני חורין, ממונה בכיר במחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים. כאשר נשאל האם הפרקליטות פנתה לרופאים משפטיים על מנת לשמוע את חוות דעתם על עדותה של פורמן, השיב חורין כי בית המשפט העליון הוא שיבחן את עמדתה פעם נוספת. הוא חזר על תשובה זו גם כאשר הוצגה בפניו תמיכתם של קוגל ואפק בחוות דעתה. "חוות הדעת המקצועיות עליה נשקלו בפגישות, ועדיין חשבנו שפסק דין כה חריג (של בית המשפט המחוזי) בנושאים של מהימנות ומקצועיות שהם בליבת תפקידה - אי אפשר להתעלם ממנו", אמר חורין.

שי ניצן, פרקליט המדינהצילום: מוטי מילרוד

בניסיון להמחיש את המוסר הכפול שבה נוהגת המדינה בד"ר פורמן אל מול יחסה לעובדי מדינה אחרים שנמתחה עליהם ביקורת שיפוטית, הציג בא כוחה של ד"ר פורמן, עו"ד עמית גורביץ', ציטוטים מפסק הדין של השופט דוד רוזן בתיק "הדסק הרוסי" בבנק הפועלים משנת 2010, שהסתיים בביטול כתב האישום ונזיפה חמורה ביותר בפרקליטה שניהלה את התיק, עו"ד טלי נג'רי: "הצהרות המדינה לבית המשפט היו שקריות... המדינה פעלה בצורה פגומה ונפסדת והתנהלות המדינה גובלת בהתנהגות שערורייתית...". גורביץ' שאל את חורין מה עלה בגורלה של הפרקליטה עליה נאמרו הדברים הקשים. חורין השיב כי "אין בסיס להשוואה בין מי שעובד שנים ארוכות בשירות המדינה לבין מקרה בו המדינה צריכה להחליט אם לקלוט אדם חדש לשירותה".

עו"ד אורנה לין, באת כוחה של ההסתדרות הרפואית אשר משמשת כידידת בית המשפט בהליך, שאלה מהי העילה המשפטית לכך שפורמן לא יכולה להיכנס לתפקידה. חורין הפנה לפסקי הדין בעניינם של יוסי גינוסר וחיים רמון, שלגביהם נטען בבג"צ כי הרקע שלהם אינו מאפשר כניסה לתפקיד ציבורי בכיר. לין הדגישה בתגובה כי פסקי דין אלה מתייחסים למינויים של נבחרי ציבור, וזאת בניגוד לתפקיד שאליו נבחרה ד"ר פורמן במכרז.

ד"ר חן קוגל צילום: דרור ארציצילום: דרור ארצי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב