נציבת הביקורת: חשש לניגוד עניינים של הפרקליטות בפרשת ד"ר פורמן

השופטת בדימוס הילה גרסטל הודיעה כי הנציבות שבראשותה תבדוק ניגוד עניינים בייצוג המכון לרפואה משפטית ומשרד הבריאות ■ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סירב לבקשתה לבחון את התנהלות הפרקליטות בפרשה עוד בזמן שההליכים המשפטיים בה מתנהלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות, השופטת בדימוס הילה גרסטל, הודיעה היום כי הנציבות בראשותה (נציבות הביקורת על הפרקליטות) תערוך בירור לגבי חשש לניגוד עניינים של פרקליטי המדינה בייצוגם של משרד הבריאות והמכון לרפואה משפטית בפרשת ד"ר מאיה פורמן.

פורמן היא רופאה משפטית שהעידה לטובת רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה. פרקליטות המדינה מבקשת לטרפד את מינויה לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית, בעקבות ביקורת משתלחת שהשופטים מתחו עליה. גרסטל הודיעה שתתחיל בבירור מייד עם תום ההליך שמתנהל בימים אלה בבית הדין לעבודה בעניין דרישתה של פורמן להתחיל לעבוד במכון. גרסטל נכנסה לתפקידה באפריל השנה, ופרשת פורמן היא התיק הראשון שעליו נודע כי עבר לטיפולה של הנציבות.

במכתב ששיגרה לפרקליטות, לראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, ולמנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, ציינה גרסטל גם כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סירב לבקשתה לפתוח בהליך בדיקה של התנהלות הפרקליטות בפרשה. לפי מסמך העקרונות שהסדיר את הקמת הנציבות, גרסטל מוסמכת לבחון תיקים שההליכים בהם הסתיימו. בתיקים תלויים ועומדים, עליה לקבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה. במקרה של פרשת פורמן, הדבר מוביל למצב בעייתי - מכיוון שהיועץ המשפטי לממשלה מעורב עד צווארו בתיק המתנהל כיום בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בבקשת פורמן להורות למדינה לאכוף את הסכם ההעסקה שנחתם עמה. וינשטיין עצמו תומך בעמדת פרקליט המדינה, שי ניצן, שנחשב במידה רבה למשנה שלו, שלפיה יש בעייתיות בהעסקתה של פורמן בשל הדברים שנאמרו עליה. וינשטיין קיים ישיבות בעניין בלשכתו, ועמדתו נוגדת את עמדת משרד הבריאות. במצב כזה, קיים חשש לחוסר אובייקטיביות מצדו, כאשר הוא אינו מאשר לגרסטל לבחון את ההליכים תוך כדי התנהלותם.

מאיה פורמן רזניק

במכתבה ציינה גרסטל כי במסגרת התיק המתנהל בבית הדין לעבודה, "הסוגיה המדוברת היא חשש לניגוד עניינים בייצוג המשיבים". המשיבים בתיק הם קוגל ונציגי משרד הבריאות, שמיוצגים על ידי הפרקליטות. בדיונים הראשונים הפרקליטות הציגה את עמדתה בלבד, ולא את זו של משרד הבריאות. כמו כן, החשש לניגוד עניינים נובע מכך שהפרקליטות היא שדרשה את ביטול מינויה של פורמן, והיא בעלת עניין בתיק. חרף הדברים, הפרקליטות לא פסלה את עצמה מייצוג משרד הבריאות ולא הצהירה על ניגוד עניינים.

בתגובה הרשמית שהוגשה בשבוע שעבר, ציינה הפרקליטות כי עמדתה שונה מעמדת משרד הבריאות. באופן חריג, אנשי משרד הבריאות, ובהם היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד מירה היבנר הראל, היועץ של שרת הבריאות יעל גרמן, עו"ד אסף וייס, והיועץ המשפטי של המכון לרפואה משפטית, עו"ד בני אבישר, נכחו בדיון שנערך אתמול בבית המשפט. גם נציגה של הנציבות נכחה בו ותיעדה את המתרחש.

גרסטל הוסיפה במכתבה כי הבהירה ליועץ המשפטי לממשלה שייתכן שתבדוק נושאים נוספים הקשורים לפרשה. סוגיה נוספת שגרסטל צפויה להידרש אליה היא הסמכות של הפרקליטות להתערב במינויה של פורמן, שנבחרה לתפקיד במכרז, ובמיוחד כאשר הפרקליטות היא בעלת עניין בתיק זדורוב. סוגיה נוספת היא ההתערבות של הפרקליטות בתצהיר של ד"ר קוגל, שעל הגשתו הורתה שופטת בית הדין לעבודה עידית איצקוביץ. קוגל כתב בתצהיר שהוא תומך בחוות הדעת המקצועית שהגישה פורמן בתיק זדורוב, וכי הביקורת נגדה אינה מוצדקת, בלשון המעטה.

התצהיר הוגש לאחר שבכמה הזדמנויות התנגדה הפרקליטות לבקשת סנגוריו של זדורוב להביא את קוגל לעדות ולהבהיר את עמדתו המקצועית. בפרקליטות אף התנגדו להגשת תצהיר של קוגל שמתייחס לחוות דעתה של פורמן בתיק זדורוב. לטענת הפרקליטות, מכיוון שקוגל כפוף ליועץ המשפטי לממשלה, נאסר עליו להביע עמדה הסותרת את עמדתו המחייבת של היועץ. הפרקליטות סימנה בתצהירו של קוגל "השמטות נדרשות", ,ובכך ביקשה להכתיב לקוגל את עדותו ולמנוע ממנו לומר את האמת שלו. בעקבות הדברים הודיע קוגל כי הוא עומד על כך שהתצהיר צריך לשקף את עמדתו, כפי שבאה לידי ביטוי בתצהיר המקורי. גם השרה גרמן התרעמה על ההתערבות של הפרקליטות בנוסח התצהיר של קוגל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים