התיק הראשון של נציבות הביקורת על הפרקליטות: פרשת ד"ר מאיה פורמן

פורמן, שהעידה לטובת רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה, אמורה להתמנות לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית - אך הפרקליטות 
מנסה להגביל את עבודתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דרמה בבית הדין לעבודה: בתום ארבע שעות דיונים ומשא ומתן בהובלת שופטת בית הדין האזורי לעבודה, עידית איצקוביץ', הודיעה אתמול המדינה ברגע האחרון כי אינה מקבלת את מתווה הפשרה שהתגבש לכניסתה של ד"ר מאיה פורמן לתפקיד בכיר שאליו נבחרה במכון לרפואה משפטית. הדיון יתחדש ביום ראשון.

הפרקליטות מבקשת בחודשים האחרונים לטרפד את מינויה של פורמן, בעקבות ביקורת קשה שמתחו שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת על עדותה וחוות דעתה במשפטו של רומן זדורוב. פורמן העידה לטובת זדורוב בסוגיית כלי הרצח של הילדה תאיר ראדה. חודש לפני פסק הדין, בינואר 2014, פורמן התקבלה לעבודה כמנהלת יחידה לרפואה משפטית פתולוגית במכון לרפואה משפטית, אך מאז פסק הדין שניתן בפברואר — הפרקליטות מטרפדת את כניסתה לתפקיד.

לדיון הגיעה נציגה של נציבות הביקורת על הפרקליטות, שבראשה עומדת השופטת בדימוס הילה גרסטל, הבוחנת בימים אלה את התנהלותה של הפרקליטות בפרשה. באופן חריג נכחו בדיון, לצד נציגי הפרקליטות, גם נציגי משרד הבריאות שאמורים להיות מיוצגים על ידי הפרקליטות. הפרקליטות הודתה בתגובתה לבית המשפט כי אין הסכמה בין משרד הבריאות, שתומך בפורמן, לבין הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, נכחן באולם פרקליטו של זדורוב, עו"ד אביגדור פלדמן, והיועץ של שרת הבריאות יעל גרמן.

ד"ר מאיה פורמן צילום: TheMarker

כבר בתחילת הדיון כיוונה השופטת את הצדדים לפשרה, שלפיה ד"ר פורמן תיכנס לתפקיד שאליו נבחרה בינואר האחרון לאלתר, תוך מגבלות על תחומי עיסוקה בתחילה. במסגרת הפשרה, הפרקליטות הסכימה שלא לכרוך ישירות את העסקתה של פורמן בפסק דין בערעור של זדורוב, והצדדים ניהלו משא ומתן על הניסוח המדויק של המגבלות שיחולו עליה בתקופה זו. בין הצדדים הוסכם כי העסקתה של פורמן תעשה לפי שיקול דעתו של ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, ואף הוסכם כי ברוח תצהירו של קוגל לבית המשפט, פורמן לא תעסוק בכתיבת חוות דעת שיגיעו לכדי עדות בבית המשפט, בכפוף לאילוצי וצורכי המכון. לדברי קוגל לבית המשפט, 90% מהתיקים המועברים לטיפול המכון לא מגיעים בסופו של דבר לכדי עדות של מומחה לרפואה משפטית בבית המשפט.

ויכוח מרכזי נגע לאחת הפסקות בתצהירו של קוגל, שלדבריו "נכפתה עליו" על ידי הפרקליטות. בפסקה נכתב: "אציין במאמר מוסגר כי בפגישתי בנושא עם פרקליט המדינה כמעט בניגוד לצו מצפוני הייתי מוכן לשקול כי בתקופה הראשונה לתפקידה תתמקד פעילותה של ד"ר פורמן במתן חוות דעת שסיכויין להגיע לערכאות נמוך יחסית... אולם מכאן ועד פסילתה של ד"ר פורמן ממתן חוות דעת ארוכה הדרך". הפרקליטות דרשה כי רק חלק מהדברים ייכללו בתוכן הפשרה, מה שעורר את זעמו של קוגל, שאמר: "הם (הפרקליטות) רוצים לייתר את כל מה שכתבתי. כתבתי תצהיר שלם – ולא רק את הרישא (החלק שהמדינה ביקשה לאמץ מהתצהיר)".

אחרי שראתה שהפרקליטות מתעקשת להכניס לפשרה הסתייגות לתצהיר של קוגל, נזפה השופטת איצקוביץ בפרקליטות: "להתווכח ארבע שעות על מילה זה מגוחך ואפילו זלזול". היא פנתה לפרקליטה דרורי ואמרה לה: "אני לא מכירה פרוצדורה כזו של לתקן אמירות שלך בדיעבד", ונזפה בה על כך ששתי תגובות של המדינה הוגשו באיחור.

במהלך הדיון פנתה פורמן בהתרגשות לשופטת ולנציגת הפרקליטות, עו"ד דורית דרורי, ואמרה: "אני מבקשת שלא יוטל עלי אות קלון. אני לא יודעת במה אני נאשמת, אין כל הליך נגדי, אבל מבקשים להגביל את עבודתי ונאמרים עלי דברים קשים".

"ג'ורג' אורוול לא יידע לכתוב טוב יותר את מה שקורה פה", העירה עו"ד ארנה לין, המייצגת את ההסתדרות הרפואית כידידת בית המשפט בהליך, והוסיפה כי "זה כבר לא סיפור של מאיה פורמן אלא הרבה יותר גבוה". לין התכוונה למה שהיא רואה כניסיון של הפרקליטות לשלוט במכון לרפואה משפטית באמצעות הבעת אי־אמון במנהל המכון, קוגל. זאת מאחר שהפרקליטות לא הסכימה להסתפק בהצהרותיו החוזרות ונשנות של קוגל כי יהיה אחראי לעבודתה של פורמן במכון.

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"