השופטים על הרופאה שהפרקליטות מנסה לטרפד את מינויה: "המאזן לטובתה"

בדיון בבית הדין לעבודה בתל אביב נקבע כי מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, יגיש תצהיר שעשוי לשפוך אור חדש על משפט זדורוב ■ ההסתדרות הרפואית ולשכת עורכי הדין הצטרפו להליך כידידות בית המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב עידית איצקוביץ סבורה שיש לאפשר את כניסתה של ד"ר מאיה פורמן־רזניק לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית, אף שפרקליטות המדינה מנסה לטרפד את מינויה לתפקיד. בפרקליטות מתנגדים למינוי בעקבות ביקורת שמתחו על הרופאה שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת בפסק הדין במשפטו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה.

בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון בבקשת פורמן־רזניק לאכוף את הסכם ההעסקה שנחתם עמה עם זכייתה במכרז לתפקיד הבכיר בינואר האחרון, ציינה השופטת כי "המאזן נוטה לטובתה של ד"ר מאיה פורמן־רזניק, ואני אומרת זאת בזהירות. אין בקבלתה לעבודה כדי לפגוע בטענות המדינה. העובד זכאי ליהנות מפרי זכייתו במכרז".

לבקשתה של פורמן הצטרפו גם ההסתדרות הרפואית ולשכת עורכי הדין כידידי בית המשפט. שני הגופים, המיוצגים על ידי עורכי הדין אורנה לין ועמית דולב, בהתאמה, רואים את הפרשה כנושא עקרוני בעל השלכות על נושאים כגון עדים מומחים ועצמאות המכון לרפואה משפטית.

השופטת איצקוביץ הציעה פשרה שלפיה פורמן תיכנס לתפקיד שאליו נבחרה לאלתר, ובמקביל יתנהל משפט, שיעסוק בין יתר גם בשאלת הסמכות של הפרקליטות להתערב במינוי ובחוקיותו של הסכם ההעסקה החדש שעליו מבקשת הפרקליטות להחתים את פורמן־רזניק. לפי הסכם זה, המשך ההעסקה של פורמן־רזניק ייבחן עם תוצאות פסק הדין בערעור שהגיש זדורוב על הרשעתו ברצח. הדיון בערעור צפוי להתקיים ב–20 באוקטובר בפני השופטים יורם דנציגר, יצחק עמית וצבי זילברטל בבית המשפט העליון.

ד"ר מאיה פורמן רזניק

הפרקליטות דחתה את הצעת הפשרה של השופטת, בנימוק שיש מחלוקת לגבי אופי עבודתה של פורמן־רזניק במכון לרפואה משפטית עד מתן פסק הדין. הפרקליטות דורשת כי פורמן־רזניק לא תוכל לכתוב חוות דעת שיוגשו לבתי משפט עד למתן פסק הדין, וזאת אף ששרת הבריאות יעל גרמן סבורה כי יש לקבלה לעבודה בלא כל סייג.

ביום רביעי התקיימה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פגישה בהשתתפות שרת הבריאות יעל גרמן, מנכ"ל משרדה ארנון אפק, פרקליט המדינה שי ניצן, נציב שירות המדינה משה דיין ואחרים. מי שבלט בהיעדרו היה ד"ר חן קוגל, המנהל הישיר של פורמן־רזניק, שממודר מהדיונים לגבי העסקתה. בתום הפגישה הסוערת, שנמשכה שעתיים, לא התקבלה החלטה סופית לגבי מתווה העסקתה של פורמן־רזניק.

למחרת התייצבה הפרקליטות לדיון בבית הדין לעבודה, לכאורה כמי שמייצגת את משרד הבריאות - אף שעמדת שני הגופים שונה, והפרקליטות פועלת בניגוד עניינים. הפרקליטות היא שדורשת את ביטול מינויה של פורמן־רזניק לתפקיד מנהלת היחידה לרפואה משפטית במכון לרפואה משפטית; וכן הפרקליטות היא התובעת נגד זדורוב. לכל החלטה שתתקבל לגבי העסקתה של פורמן־רזניק או אי־העסקתה יש השלכות לגבי משפטו של זדורוב. מנגד, שרת הבריאות גרמן הודיעה בשבוע שעבר במכתב מפורט כי היא אינה מקבלת את תכתיבי הפרקליטות. "אמירותיו של בית המשפט הנכבד אינן מבטלות את השיקולים כבדי המשקל התומכים במינויה של ד"ר פורמן־רזניק", כתבה. "איננו מקבלים את ההנחה כי הערותיו של בית המשפט הפכו את ד"ר פורמן־רזניק באבחת חרב פתאומית למי שיש חשש לדמותה המוסרית, לטוהר מידותיה ולניקיון כפיה".

נציגת הפרקליטות, עו"ד דורית יפרח, הגיעה ללא תגובה מסודרת לבית הדין. לאחר עיכוב של שעתיים, הציעה הפרקליטות מתווה שלפיו פורמן־רזניק תוכל להתחיל לעבוד במכון, מבלי שצוין מפורשות שהיא עוסקת בתפקיד שאליו נבחרה, ו"הגורמים המוסמכים" ישקלו את המשך העסקתה לאחר שיתקבל פסק הדין בערעור בבית המשפט העליון בעניינו של זדורוב.

פסק הדין בערעור עשוי לכלול אמירות שיפוטיות לגבי עדותה של פורמן־רזניק, שעליה מתחו שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת ביקורת משתלחת וחסרת תקדים. בדיון שהתקיים השבוע הודיע וינשטיין כי הוא הגורם המוסמך לקבוע את המשך העסקתה. פורמן־רזניק, שבאה לבית הדין במדים לאחר שחזרה משירות מילואים שבמסגרתו היא עוסקת בזיהוי חללי צה"ל מהלחימה בעזה, סירבה להצעה, שלמעשה אינה שונה במהותה מההצעה שבהסכם הדרקוני שהוצע לה לפני שבועיים. בסופו של דבר, לאחר שהפרקליטות דחתה את הצעת הפשרה של השופטת איצקוביץ, נדחה הדיון ליום חמישי הקרוב.

הדרמה האמיתית התחוללה בסיומו של הדיון, כאשר השופטת קיבלה את בקשת בא כוחה של פורמן־רזניק, עו"ד עמית גורביץ, להביא לעדות את ד"ר קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית, כממונה על פורמן־רזניק וכמי שתומך בעמדתה המקצועית של פורמן־רזניק בשאלת כלי הרצח של ראדה.

פורמן־רזניק סיפרה בעדותה בבית המשפט המחוזי בנצרת שקוגל מסכים עמה, אך התובעת, עו"ד שילה ענבר, טענה כי ההפך הוא נכון ובחרה להסתיר מבית המשפט את האמת. הפרקליטות התנגדה לכך שקוגל יעלה להעיד ויציג בעצמו את עמדתו, וגם נתנה לבית המשפט להאמין שדעתו של קוגל שונה מזו של פורמן־רזניק. גם היום, כשעמדתו המקצועית של קוגל ידועה לפרקליטות, פועל פרקליט המדינה, שי ניצן, להדחתה מתפקידה. השופטים אף הם דחו את הבקשה לברר מהי באמת עמדתו של הגורם המקצועי הבכיר ביותר במדינה, בטענה שאין בכך "משום תרומה לחקר האמת".

בתגובה לכך אמרה הפרקליטות כי להגנה היו הזדמנויות קודמות להביא את קוגל לעדות, אך היא לא עשתה זאת, וכי בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה לאחר שקבע כי אין בעדותו ערך ראייתי חדש. הפרקליטות לא התייחסה בתגובתה לעובדה שכיום היא יודעת שקוגל תומך בעמדתה של פורמן־רזניק.

בקשה דומה להביא לעדות את קוגל הוגשה גם לבית המשפט העליון, וזו צפויה להידון במסגרת הדיון שיתקיים באוקטובר. גם לבקשה זו התנגדה הפרקליטות. כעת, בהוראת בית המשפט, ימסור קוגל תצהיר שיוגש לבית הדין עד יום שלישי. התצהיר עלול להביך עד מאוד את הפרקליטות, ובכך לשים סוף לניסיונות של הפרקליטות להשתיק ולהימנע מעדותו של קוגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"