ועדת גרמן |

מנכ"ל הכללית: "הכשלים בתחום ביטוחי הבריאות לא קיבלו מענה הולם בהמלצות"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) בירכה את חברי ועדת גרמן על כך שעמדו בלחצים הכבדים שהופעלו עליהם ■ "הכנסת השר"פ היתה עלולה להיות חלום בלהות מוסרי וריסוק כל שריד לרפואה ציבורית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס, מסר בתגובה להמלצות ועדת גרמן כי "הכללית מברכת את ועדת גרמן על כך שהחליטה לא להכניס את השר"פ למערכת הבריאות הציבורית. כמו כן, אנו מברכים על הכוונה להגביר את הפיקוח בתחום תיירות המרפא ולקיים משאב חשוב זה בצורה מושכלת ותחת רגולציה מתאימה".

בנושא הביטוחים המשלימים אמר דפס כי "רוב הכשלים שהוצגו לוועדה בתחילת דרכה בתחום ביטוחי הבריאות למיניהם אינם מקבלים מענה הולם בהמלצות הוועדה. להערכתנו, הביטוחים בחלוקה לשלושה רבדים ייצרו בלבול רב יותר מהקיים. לכאורה, ניתן חופש בחירה או נטרול רובד לא רצוי בביטוח בריאות. בפועל, הדבר יוביל להתייקרות הביטוח, לאור תחרות לא הוגנת מול חברות ביטוח פרטיות. היה מקום לחזק את הביטוחים המשלימים של הקופות, לנוכח שיעור חדירה של 80%.

"מצער שהוועדה, שדיברה על קופות חולים ומתייחסת אליהם באהדה בסיכומיה, לא שיתפה נציגי קופות בדיוניה. אנו חייבים ללמוד את ההמלצות לעומק. על פניו, נראה כי הן לא יביאו לתיקון המצב של קופות החולים. נשתף פעולה עם משרד הבריאות, מתוך מטרה משותפת לחזק את הרפואה הציבורית בהינתן משאבים בהיקפים יותר ריאליים".

אלי דפס, מנכ"ל קופת חולים כלליתצילום: תומר אפלבאום

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) בירכה את חברי ועדת גרמן על כך שעמדו בלחצים הכבדים שהופעלו עליהם. לדבריה, "הכנסת השר"פ היתה עלולה להיות חלום בלהות מוסרי וריסוק כל שריד לרפואה ציבורית מערבית מודרנית. הפעם ראויה לציון גם עבודתם היסודית של כמה עיתונאים מיומנים ומקצועיים, שמנעו בעבודה עיתונאית מאומצת זריית חול וניצחון של בעלי אינטרסים כספיים. כעת יש להפסיק לייבש את מערכת הבריאות ולהתעלל בה ולמנוע את הקיצוץ האכזרי שמתכנן שר האוצר".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון בירכה "על מסקנות הוועדה, ובעיקר על המסקנה לא להתיר כניסה של שר"פ לבתי החולים". לדבריה, "כולי תקווה שהבטחות הוועדה לשינויים ולתוספת תקציבית לא יאכזבו, שמערכת הבריאות הציבורית תזכה למימון הוגן וראוי מתקציב המדינה ותעניק שירותים שוויוניים לאזרחי המדינה ולתושביה, ללא קשר למצבם הכלכלי".

ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר השדולה לשוויון בבריאות בכנסת, אמר "אני מברך על החלטות ועדת גרמן ואברך שבעתיים כאשר אראה את היישום. אני שמח ששרת הבריאות הייתה קשובה לרחשי הציבור, לחברי הכנסת ולשדולת הבריאות".

"התקציב להפעלת התוכנית נמוך מדי"

תנועת ישראל יקרה לנו בירכה גם היא על ההחלטה ללא לאשר שר"פ בבתי החולים הציבוריים. דובר התנועה, אייל עופר, ציין כי "מערכת הבריאות הישראלית ניצלה מ'אמריקניזציה', שבה היינו מקבלים את אותו טיפול תמורת הרבה יותר כסף. אזרחי ישראל כולם זכאים לטיפול רפואי איכותי שיקבע על פי שיקולים רפואיים בלבד - ואנו תקווה שהחלטות ועדת גרמן יובילו לכך. נמשיך להיות עם האצבע על הדופק לגבי כל הפרטים".

ארגון רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח ומרכז אדוה מסרו בתגובה כי "אנו רואים הישג משמעותי בהתנגדות הוועדה להכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים. הבטחת הוועדה לפתוח בתוכנית קיצור תורים ולהפעיל מסלול של פול־טיימר בחדרי הניתוח הקיימים אף היא צעד באישוש מערכת הבריאות, גם אם התקציב להפעלת התוכנית נראה נמוך מדי. למרות התו החיובי שבו הסתיימה ועדת גרמן, הפתרונות המוצעים רחוקים מלהספיק. החדשות המדאיגות נוגעות להמשך מדיניות עידוד הביטוח המשלים, אותה גברת תחת אדרת חדשה, ולמיסוד התיירות הרפואית. במקום להתעמת עם עצם קיומו של הביטוח המשלים, שהוא בעצמו ערבוב של רפואה פרטית וציבורית שמעודד כיום את הרפואה הפרטית, הציע האוצר מודל סבוך שככל הנראה דווקא יעמיק את חדירת הרפואה הפרטית".

שמוליק בן יעקב, יו"ר האגודה לזכויות החולה, אמר בתגובה כי "כיום חסרים מיליארדי שקלים לתקציב הבריאות - פער שגדל מדי שנה ופוגע אנושות באוכלוסיות המוחלשות. צר לנו שהוועדה לא אימצה את המלצת מועצת הבריאות לקבוע מנגנון לעדכון דמוגרפי של עלות סל שירותי הבריאות בהתאם לשיעור הגידול באוכלוסייה. בדו"ח הוועדה יש מסקנות חשובות ואקוטיות למערכת הבריאות, ואנו מקווים שתיושמנה באומץ על ידי מקבלי ההחלטות בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"