ועדת גרמן הכריעה נגד השר"פ - והאוצר יוסיף מיליארד שקל לבתי החולים הציבוריים

שרת הבריאות, יעל גרמן: "אנו רוצים לסובב את הגלגל לאחור ולהגדיל את ההוצאה הציבורית לבריאות" ■ האוצר התחייב להזרים למערכת מאות מיליוני שקלים מדי שנה לצורך קיצור תורים לניתוחים ולביקורים אצל רופאים, וכן מאות מיליוני שקלים לבסיס התקציב של קופות החולים ■ הוועדה המליצה למסות את התיירות הרפואית ב–15% - ולא למסות את הביטוחים המשלימים והפרטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"ככל שנחזיר את האזרחים לרפואה הציבורית - הרפואה הפרטית תצטמק, ויחד אתה ההוצאה הפרטית על בריאות. מטרתנו היא לסובב את הגלגל לאחור ולהגדיל את ההוצאה הציבורית לבריאות על חשבון הפרטית" - כך אמרה אתמול שרת הבריאות, יעל גרמן, בתום מסיבת העיתונאים להצגת מסקנות הוועדה שבראשותה.

ההפתעה הגדולה של ועדת גרמן היתה ההחלטה - שהתקבלה בסופו של דבר ברוב של תשעה תומכים מול ארבעה מתנגדים - לא להכניס שר"פ לתוך מערכת הבריאות הציבורית. החלטה זאת התאפשרה בזכות התחייבות של משרד האוצר להזרים מאות מיליוני שקלים למערכת, ש"ייצבעו" לצורך קיצור תורים לניתוחים ולביקורים אצל רופאים בתוך המערכת הציבורית.

הסכומים שעליהם התחייב האוצר הם סכום חד־פעמי של 300 מיליון שקל עבור חיזוק התשתיות והכנת בתי החולים להגדלת היקף הניתוחים וקיצור התורים ולחיזוק חדרי המיון, ועוד 700 מיליון שקל לבסיס התקציב - לצורך תוכנית לאומית לקיצור תורים. בנוסף, התחייב האוצר לתקן את תקציבי קופות החולים ולהצמיד אותם לגידול באוכלוסייה, בשיעור של 1.9% מתקציבן בשנה. משמעות החלטה זו תוספת של עוד מאות מיליוני שקלים לבסיס התקציב של קופות החולים. הוועדה המליצה גם לתקצב באופן אוטומטי וקבוע את סל הבריאות בכ–0.8% בשנה (כ–300 מיליון שקל בשנה), אך טרם הושגה הסכמה לכך מצד האוצר.

חברי הוועדה התבשרו רק אתמול בבוקר, יום הדיונים האחרון, כי האוצר יקצה 700 מיליון שקל, וגרמן קיבלה אישור לכך רק במהלך השבוע האחרון. לדבריה, שר האוצר וראש מפלגתה, יאיר לפיד, "מעורב ותומך". עוד אמרה גרמן כי "איזו עוד ועדה מתוקצבת עוד לפני שסיימה את עבודתה?"

בניגוד לאחד הרעיונות הבולטים שעלו בוועדה, לא יהיה מיסוי של הביטוחים המשלימים והפרטיים - כדי "לא להכביד עוד על האזרח", לדברי גרמן. עם זאת, מתכוונת הוועדה למסות את התיירות הרפואית בכ–15% ולחייב את המערכת הפרטית, ובעיקר את אסותא, לפצות את מערכת הבריאות הציבורית (קנס) בגין פעולות שיעברו מכסה מסוימת.

שרת הבריאות יעל גרמן (באמצע), מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק (מימין) ופרופ' יוג'ין קנדל

יישום המסקנות ייעשה בעיקר דרך חוק ההסדרים ובהחלטות ממשלה. לדברי גרמן, "השנה הקרובה תוקדש לכך, על ידי מנכ"ל משרד הבריאות ובשיתוף עם המחלקה המשפטית של המשרד ועם המשרדים הרלוונטים". ההמלצות צפויות להיתקל בהתנגדות מצד גורמים שונים, ובהם ככל הנראה קופות החולים, חברות הביטוח ובתי חולים פרטיים - שעשויה להגיע עד בג"ץ.

שקיפות חלקית, מינויים שנויים במחלוקת ודיונים שנמשכו זמן רב מדי

ועדת גרמן הוקמה לפני יותר משנה עם יומרה גדולה מאוד: לחזק את מערכת הבריאות הציבורית. אך כבר מיום הקמתה לוותה עבודת הוועדה בביקורת גוברת והולכת מתוך מערכת הבריאות ומחוצה לה.

עם מינוי חברי הוועדה, התברר כי קיים רוב תיאורטי לתומכי השר"פ. גם על העובדה שגרמן הציבה את עצמה בראש הוועדה המייעצת נמתחה ביקורת, בטענה שחברי הוועדה - ודאי שנציגי משרד הבריאות או כאלה הכפופים באופן ישיר או עקיף למשרד - יתקשו לגבש בשל כך דעה עצמאית.

אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית צילום: אייל טואג

בהמשך ניהל TheMarker, ביחד עם התנועה לחופש המידע, מאבק לפרסום הפרוטוקולים של ועדת גרמן - שהגיע עד לבית המשפט העליון. בסופו של דבר, הוחלט על פרסום חלקי של הפרוטוקולים, וגם זה רק בתום עבודת הוועדה.

זה המקום לציין כי גם רוב המסמכים והנתונים שבהם נעזרה הוועדה - חלקם חיוניים ביותר לדיון הציבורי, כמו דו"ח החשבת הכללית על תיירות רפואית - לא הגיעו לתקשורת, ודרכה לציבור, בדרך המלך, אלא על ידי הדלפות ממקורות שונים שנחשפו אליהם. למעשה, נעשו ניסיונות די מאומצים למנוע "דליפה" של מידע לתקשורת, כאילו שהסוגיות הנדונות בוועדה אינן סוגיות לאומיות קריטיות שמחייבות דיון ציבורי.

בימים האחרונים, למשל, ביקשנו מלשכת השרה גרמן עותק מדו"ח של מינהל הרפואה על תיירות רפואית. נענינו בשלילה, והוסבר לנו כי רק לאחר פרסום המלצות ועדת גרמן נוכל לקבל אותו. אלא שאז זה יהיה קצת מאוחר מדי.

לבסוף, אי־אפשר להתעלם ממשך דיוני הוועדה. יותר משנה של דיונים, שבמהלכם הוקפאו צעדים רבים במערכת הבריאות ונגנזו חוזרי מנכ"ל. בהקשר זה ראוי בהחלט לשאול האם אי־אפשר היה לעשות את אותו דבר בפחות זמן, ולעבור להתרכז ביישום המסקנות ובצעדים גדולים אחרים במערכת?

ח"כ אילן גילאון. בירך את השרה על ההחלטהצילום: תומר אפלבאום

בוועדה אומרים כי משך הזמן מתבקש נוכח מורכבות הנושאים ורוחב היריעה. בסופו של דבר, הם מזכירים, הוועדה קיימה 100 ישיבות וגיבשה יותר מ–100 המלצות ליישום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים